FIFA 19 - rzuty karne: jak strzelać i bronić

Jak wykonać lub obronić „jedenastkę”.

Może ci się wydawać, że wykonywanie rzutów karnych to drobnostka, bo zawsze masz dużą szansę na strzelenie gola, jednak w FIFA 19 łatwo o pomyłkę. Nie pomaga fakt, że ten stały fragment gry zmienia się na przestrzeni kolejnych lat, wymuszając elastyczność i ponowne dostosowanie się.

Zarówno dla strzelca, jak i bramkarza, nie jest to łatwe zadanie. Należy pamiętać o podstawowych regułach i subtelnych różnicach, które mogą zadecydować o wyniku. Przedstawiamy najważniejsze informacje o rzutach rożnych: najpierw omawiamy strzelanie, a potem obronę.

Jak strzelać z rzutów karnych w FIFA 19

Jeżeli sędzia wynagrodził cię rzutem karnym, należy wykorzystać szansę, bo kolejna może się już nie powtórzyć. Z tego względu powinieneś wiedzieć o kilku najistotniejszych aspektach dotyczących wykonywania tego stałego fragmentu gry.

Pamiętaj też, że w karnych bardzo istotną rolę odgrywa szczęście. Nawet wykonując idealny strzał, możesz mieć pecha, kiedy bramkarz rzuci się perfekcyjnie i odbije piłkę. Czasem doświadczysz takich momentów - to normalne.

  • Na samym początku, przed wykonaniem strzału, masz możliwość ustalenia swojej pozycji względem piłki. Możesz przejść bardziej na lewo, prawo, do tyłu lub do przodu. Ma to wpływ na kąt strzału i jego siłę
  • W przeszłości musiałeś mierzyć w trakcie biegu, jednak w FIFA 19 jest inaczej. Jeszcze przed wyruszeniem z miejsca, wybierz kierunek strzału lewą gałką analogową - uważaj przy tym, aby nie wycelować w słupek albo poza światło bramki
  • Teraz pora na właściwą akcję, czyli strzał. Aby wykonać rzut karny, przytrzymaj przycisk strzału, wybierając zarazem siłę kopnięcia i wysokość toru lotu piłki. Twoim celem jest znalezienie złotego środka. Za słaby strzał pośle piłkę wprost do rąk bramkarza, a za mocny - w trybuny
5

Kiedy puścisz przycisk strzału, zawodnik zacznie sam biec do piłki. W tym momencie możesz jeszcze zmienić kierunek strzału, jednak musisz to zrobić umiejętnie, bo zbyt drastyczna zmiana może odbić się na sile strzału. Jeżeli dokonujesz korekcji, niech będą one niewielkie.

Nie masz wpływu na kierunek biegu, ale możesz zmieniać jego prędkość, tym samym opóźniając lub przyspieszając wykonanie strzału. Służą do tego przyciski L2 i R2. Przytrzymując L2 zwolnisz, co może wybić z rytmu bramkarza. Pamiętaj jednak, że twój strzał będzie miał wtedy mniej mocy, więc to ryzykowna opcja. Z kolei przytrzymanie R2 spowoduje, że zawodnik zacznie biec szybciej, zwiększając przy tym siłę kopnięcia, ale zmniejszając jego celność. Możesz wybrać sposób strzelania, ale najbardziej optymalnym sposobem jest zrezygnowanie ze zmiany prędkości nabiegu.

Jest też kilka możliwych do zastosowania technik strzału, o których powinieneś wiedzieć. Jeżeli zwyczajnie przytrzymasz kółko, to uzyskasz zwykły strzał. Możesz jednak przytrzymać też L1, aby spróbować przelobować bramkarza. To oczywiście bardzo nieskuteczna technika, wykorzystywana raczej po to, aby się popisać lub upokorzyć przeciwnika. Używaj jej więc tylko wtedy, gdy nie masz wiele do stracenia. Znacznie bardziej niebezpieczny dla bramkarza jest strzał precyzyjny, który wykonasz przytrzymując R1.

Jeśli chodzi o powodzenie strzału, w grę wchodzą jeszcze statystyki zawodnika, które z góry determinują, z jaką siłą i precyzją wykonuje strzały z „jedenastki”. Ważne jest też zmęczenie zawodnika, czyli pasek energii. Jeżeli to możliwe, miej w drużynie specjalistę od karnych - to znacznie zwiększy twoje szanse na wykorzystanie fauli w polu karnym.

Jeżeli nie czujesz się pewnie w rzutach karnych, możesz włączyć podpowiedź w formie strzałki, która wskazuje obrany kierunek, oraz paska informującego o sile strzału. Gdy już wyczujesz, w jaki sposób powinno się strzelać, wyłącz wskaźniki.

Jak bronić rzuty karne w FIFA 19

Nie będziemy tu nic ukrywać - gdy jesteś po drugiej stronie, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a szczęście to główny czynnik, od którego zależy sukces. Tak jak w realnym meczu, bramkarz w FIFA 19 teoretycznie ma niewielkie szanse na odbicie dobrze uderzonej piłki. Choć umiejętności zawodnika mają znaczenie, musisz rzucić się w odpowiednim kierunku.

Gdy strzelec przygotowuje się do uderzenia, możesz poruszać się po linii bramkowej lewym drążkiem kontrolera. Prawym drążkiem wybierasz natomiast kierunek rzutu, ale bramkarz skoczy dopiero wtedy, gdy drugi przeciwnik uderzy futbolówkę.

Możesz oczywiście próbować przewidzieć kierunek strzału na podstawie ustawienia zawodnika. Większość niedoświadczonych graczy strzela wprost w bramkarza, albo wybiera przeciwny do strzelającej stopy, górny róg bramki (np. prawonożny zawodnik często strzela w lewy górny róg). Wszystko jednak zależy od szczęścia.

Jako bramkarz możesz też spróbować wyprowadzić strzelca z równowagi. Poniżej prezentujemy dostępne akcje:

  • Kwadrat - bramkarz udaje Matadora i macha wyimaginowaną czerwoną płachtą na byka
  • Kółko - bramkarz wskazuje losowy róg bramki
  • Trójkąt - bramkarz wykonuje zabawne ruchy na linii bramkowej
  • Krzyżyk - bramkarz macha biodrami

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Hyper Scape od Ubisoftu ujawnione. Gameplay z darmowego battle royale

Gra, na którą wpływają widzowie na Twitchu.

[PLOTKA] Gwiazda "Breaking Bad" otrzymała rolę w Far Cry 6

Giancarlo Esposito wystąpi podobno w grze Ubisoftu.

Aż trzy miliony sprzedanych egzemplarzy niezależnego Dead Cells

Twórcy przedstawiają informacje o dużej aktualizacji.

Na stronie

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

Digital FoundryCzy cena PS5 Digital Edition może być niższa? - analiza Digital Foundry

W teorii: usunięcie napędu Blu-ray stwarza pewne możliwości.

PS Plus: lipiec 2020 - pełna oferta

Aż trzy gry na 10-lecie usługi.

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami