Shadow of the Tomb Raider - krypty: Ukryte Miasto

Docieramy do krypt, eksplorujemy je i zdobywamy skarby.

Opisywane poniżej krypty położone są w Ukrytym Mieście. Jak na największą lokację w grze przystało, znajdziesz w niej najwięcej znajdziek i sekretów, a także krypt. Twórcy gry zamieścili na terenie Ukrytego Miasta aż pięć tego typu zmagań.

O ile same krypty w tej lokacji nie są zbyt wymagające, to odnalezienie wejścia do nich może stanowić niemały problem. Są dobrze ukryte, ale nasz poradnik przychodzi z pomocą - wyjaśniamy, jak odnaleźć wejścia do nich.

Poniżej opisaliśmy, jak przedostać się do krypt, jak znaleźć drogę do skarbu i jaka nagroda znajduje się w sarkofagu.

069

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Krypta - obóz: Opuszczona wioska (A)

Nagroda: Buty Manko (zapewniają maskowanie przy polowaniu na drapieżniki) + 135 PD + 750 szt. złota

Wejście do krypty (1) jest na terenie opuszczonej wioski w północno-zachodniej części Ukrytego Miasta. Lokalizacja tego miejsca znajduje się nad małym stawem, na północny-zachód od obozu: Opuszczona wioska (2).

070

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

W centralnej części osady znajduje się kamienna ściana. Wejdź po niej na wzniesienie (3). Następnie przymocuj linę do dwóch pali oplecionych białym sznurem (4 i 5).Gdy będziesz po drugiej stronie, po skalnych ścianach, wespnij się wyżej. Tam znajdziesz wejście do krypty.

071

Gdy wejdziesz do środka, uważaj na pułapkę. Przetnij linę, aby ją zdeaktywować. Idź dalej, a dotrzesz do pomieszczenia w formie okręgu.

Skocz do wody lub zejdź po schodach - i wówczas wejdź do zbiornika wodnego. Przepłyń pomiędzy skałami (6) i płyń dalej. Korzystaj z baniek powietrza, aby zapewnić Larze dostawy tlenu. Dotrzesz - na końcu podwodnego korytarza - do barykady (7). Zniszcz ją czekanem.

072

Płyń dalej, aż do momentu, gdy się wynurzysz. Znajdziesz się w komnacie z sarkofagiem. Wejdź po schodach, aby dobrać się do skarbu.

W bocznych pomieszczeniach, w tych w dolnej części komnaty, znajdziesz jadeit. Barykady zniszcz za pomocą wzmacnianego noża (jeśli go nie posiadasz, to ulepszenie zakupisz u jednego z kupców w Ukrytym Mieście).

Aby wyjść z krypty musisz wskoczyć do wody. Dopłyń do pomieszczenia w formie okręgu i wejdź po schodach. Idąć korytarzem, opuścisz to miejsce.

Krypta - obóz: Świątynia Kukulkana I (B)

Nagroda: Wojenna kamizelka Ch'amaki (zapewnia ochronę przed atakami wręcz), 135 PD i 750 szt. złota

073

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Idąc od strony obozu: Świątynia Kukulkana (8), przejdź po moście linowym i zeskocz niżej. Przywiąż linę do belek i przedostań się na drugą stronę.

Przy wejściu do krypty (9) stoi pięć kamiennych posągów. Schylając się w ciasnym korytarzu, dotrzesz do urwiska. Skocz na ścianę i zaczep się czekanem, po czym opuść się na linie. Idź dalej. Dojdziesz do barykady. Zniszczysz ją za pomocą łuku i strzały.

074

Idąc skalnym korytarzem, dotrzesz do jaskini, nad którą góruje płaskorzeźba (10). Wespnij się po skałach (11). Górny fragment ściany wymaga specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego, który można zdobyć podczas wykonywania głównej misji fabularnej - Ku chwale rebelii.

075

Opuszczając się na linie, wskocz na półkę skalną i użyj dźwigni. Brama się otworzy, a jednocześnie jaskinia, w której przebywasz, zostanie zalana wodą. Idź wzdłuż korytarza. Dojdziesz do sarkofagu. Otwórz go, by wyciągnąć skarb.

Teraz pora, aby opuścić kryptę. Wrócisz tą samą drogą, którą tu dotarłeś, ale tym razem będziesz musiał przepłynąć pod skałami. Wskocz do wody. Skorzystaj z bańki powietrza, którą napotkasz po drodze, gdyż odległość do przepłynięcia jest duża. Przeciśnij się pomiędzy skałami (12) tam, gdzie będzie tego wymagać sytuacja.

076

Gdy wyjdziesz na powierzchnię, znajdziesz się niedaleko wyjścia z krypty.

Krypta - obóz: Świątynia Kukulkana II (C)

Nagroda: Drewniane nagolenniki Yawaya (zapewniają dodatkową ochronę przed ogniem i upadkiem) + 135 PD + 750 szt. złota

077

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Krypta (13) położona jest na południe od obozu: Świątynia Kukulkana (14). Aby się do niej dostać, przenieś się do wspomnianego obozowiska. Przed wejściem na linowy most zaczep się o krawędź skały i przesuń się w lewo. Wykorzystaj skalną ścianę (15), by przedostać się do niżej położonego terenu (16).

078

Przejdź po kamieniach, aby wejść do krypty. Idź skalnym korytarzem tak długo, aż Lara nie spadnie na zjeżdżalnie. Dotrzesz do pomieszczenia z czterema płomieniami. Przejdź przez tę komnatę, wskocz na równoważnię i chwyć się jej (wykonaj podwójny skok).

Gdy zjedziesz na dół, znajdziesz się w pomieszczeniu z sarkofagiem. W środku, rzecz jasna, ukryty jest skarb (Drewniane Nagolenniki Yawaya).

079

Wyjdź z komnaty. W korytarzu uważaj na dwie pułapki (17 i 18). Dotrzesz do pomieszczenia z płomieniem. Za pomocą czekana sforsuj kamienną ścianę. W kolejnym korytarzu spodziewaj się pułapek - i to aż trzech (w kolejności: dół z dzidami, lina do przecięcia nad ziemią i znowu dół dzidami).

080

W pomieszczeniu za pułapkami wyceluj z łuku w poziomą belkę (19). Wyrywając ją, będziesz mógł wdrapać się na górę, gdzie powtórz ten manewr z kolejną deską (20). Wskocz na drewnianą klatkę (21), a potem na zaczep się poziomej krawędzi. Kieruj się w stronę belki.

081

Te czynności będziesz musiał kilkukrotnie powtórzyć z pozostałymi elementami umieszczonymi na kamiennej ścianie, by wspiąć na górę.

Ostatnim etapem tej wspinaczki będzie druga drewniana klatka, z której wskocz na ścianę i wdrap się na szczyt. W ten sposób dotarłeś do pomieszczenia z czterema płomieniami. Znowu będziesz musiał strzelić w belkę, by móc wspiąć się wyżej. W korytarzu zniszcz barykadę, za pomocą łuku, i przeskocz nad przepaścią. Idąc dalej, wyjdziesz z krypty.

Krypta - obóz: Dzielnica rybacka (D)

Nagroda: Amulet wybawcy (język keczua) + 125 PD + 750 szt. złota

082

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Jest to nietypowa krypta, gdyż nie ma typowego wejścia, tak jak w innych tego typu lokacjach. Skarb ukryty w sarkofagu (22) jest częścią zadania pobocznego Ku pokrzepieniu serc (część: „Zdobycie Amuletu Wybawcy”). Dlatego zachęcamy do jego ukończenia, gdyż znacznik misji poprowadzi cię do celu.

W opisie przejścia tego zadania zamieściliśmy takie informacje jak: gdzie rozpocząć wędrówkę i jak dostać się do sarkofagu.

083

Gdybyś jednak szukał wejścia do tej lokacji na własną rękę, to zacznij wędrówkę od obozu Dzielnica rybacka (23). Wespnij się na drzewo (24), potem wskocz na skalną ścianę (25). Kontynuuj wspinaczkę, aż dotrzesz do wejścia do krypty, mieszczącego się pomiędzy skałami

Krypta - obóz: Głęboka dżungla (E)

Nagroda: Nagolenniki pana szóstego nieba (szybsza regeneracja zdrowia) + 223 PD + 750 szt. złota

084

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Krypta (26) położona jest na południe od obozu Głęboka dżungla (27). Aby dostać się do tej lokacji, musisz najpierw odnaleźć przejście, które znajduje się w punkcie (28), na zachód od rynku w Paititi.

Zalecamy ukończenie zadania pobocznego Ku pokrzepieniu serc (część: Zdobycie Łuku Czempionów), gdyż dzięki temu łatwiej będzie ci dotrzeć do tego miejsca.

Wejście do krypty znajduje się w skałach. Aby się tam dostać, musisz wspiąć się na drzewo (29), położone nad małym jeziorem, a potem wskoczyć na gałęź i skalną ścianę i wdrapać się wyżej.

085

Od razu po wejściu do krypty natrafisz na pułapkę. Przeskocz nad nią. Idź dalej. Trafisz do pomieszczenia ze szkieletem. Przejdź do korytarza. Dotrzesz do rozwidlenia dróg. Skręć w prawo. Gdy dojdziesz do końca korytarza - znajdziesz się nad przepaścią.

086

Zeskocz na sam dół. Czekanem rozbij kamienną ścianę (30). Przeskocz nad dołem z dzidami (pamiętaj, aby podczas skoku użyć czekana). W kolejnym pomieszczeniu wdrap się na górę po skale (31). Z wystającej belki wskoczysz do komnaty z sarkofagiem.

087

Wewnątrz trumny znajdziesz Nagolenniki pana szóstego nieba.

Wyjście z komnaty znajduje się za sarkofagiem. Przywiąż linę do mocowania (32), by Lara mogła przedostać się na drugą stronę. Wyjdź z krypty tą samą drogą, którą tu dotarłeś.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

Digital FoundryCzy cena PS5 Digital Edition może być niższa? - analiza Digital Foundry

W teorii: usunięcie napędu Blu-ray stwarza pewne możliwości.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami