Agent specjalny Rico Rodriguez powraca, tym razem do Ameryki Południowej. Just Cause 4 to kolejna dawka wybuchowej, efektownej akcji i karkołomnych akrobacji bohatera.

Ponownie otrzymujemy wielki, otwarty świat i mnóstwo narzędzi, by rozpętywać w nim chaos, a także eksplorować w jak najlepszym stylu - z wykorzystaniem pojazdów lub specjalnych kombinezonów do szybowania. Destrukcja pozostaje oczywiście jednym z najważniejszych aspektów gry.

  • Premiera: 4 grudnia 2018
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: Avalanche Studios
  • Wydawca: Square Enix

Premiera i edycje

Just Cause 4 debiutuje już 4 grudnia na PS4, PC i Xbox One. Warto zaznaczyć, że od 3 grudnia będzie dostępna dla wszystkich, którzy zamówią opisaną niżej Złotą Edycję.

Twórcy zapewniają, że nowa odsłona serii będzie działać na konsolach bardziej stabilnie niż Just Cause 3, które potrafiło sprawić kłopoty z liczbą klatek na sekundę.

Gra doczeka się najprawdopodobniej usprawnień w wersjach PS4 Pro i Xbox One X, ale nie wiadomo, czy można liczyć na coś poza zwiększoną rozdzielczością.

Jedyna specjalna edycja gry to Gold Edition (Złota Edycja) za 380 zł. Oferuje dostęp do gry od 3 grudnia, a także przepustkę sezonową z przyszłymi, dużymi dodatkami. Do tego bonusowe pojazdy i wingsuit, a także wyjątkowy Golden Gear Shotgun.

jc4hub0

Świat i fabuła

Akcja Just Cause 4 rozgrywa się w fikcyjnym państwie Solis w Ameryce Południowej. Bohater musi tam stawić czoła paramilitarnej organizacji Black Hand, która przejęła kontrolę nad krajem.

Nowa odsłona cyklu zaoferuje po raz pierwszy aż cztery różnorodne biomy, czyli rodzaje środowiska do eksploracji. Świat jest ogromny, więc deweloperom udało się w nim umieścić region alpejski, pustynny, typowo trawiasto-leśny oraz region z dżunglą.

W każdym regionie otrzymamy więc nie tylko inne doznania wizualne, ale i nacisk na inny styl rozgrywki. Choć większość i tak sprowadzi się oczywiście do siania chaosu na lewo i prawo.

Tym razem postawiono też większy nacisk na pogodę. Warunki atmosferyczne będą się zmieniać, a w różnych regionach natkniemy się też na inne niebezpieczne zjawiska - burze piaskowe, nawałnice czy nawet tornada. Wszystkie te zjawiska będą mogły przyczynić się do destrukcji - przykładowo - baz przeciwnika.

jc4hub1

Gameplay

Just Cause 4 oferuje rozgrywkę zbliżoną do tego, do czego przyzwyczaiła nas już seria studia Avalanche. To efektowna, pełna wybuchów i destrukcji gra akcji z widokiem zza pleców postaci.

Twórcy otwarcie przyznają, że gracze mają pełne prawo zupełnie zignorować fabułę i zająć się eksploracją, zdobywaniem broni, ulepszeń i pojazdów. Dlatego cały świat stoi przed nami otworem od początku.

Powracają wszystkie narzędzia, które polubiliśmy w poprzednich częściach - spadochron, kombinezon wingsuit, wyrzutnia linek, którymi połączymy różne obiekty, małe dopalacze do montowania na dowolnych obiektach i tym podobne gadżety.

Linka z hakiem zyskuje też nowe funkcję. Niczym w Metal Gear Solid możemy tym razem aktywować balony, które uniosą złączone linką obiekty w powietrze - to samo można też zrobić oponentami.

Poza tym, możemy oczywiście liczyć na mnóstwo pojazdów. Są to zwykłe samochody, ale też pojazdy bojowe, czołgi, śmigłowce czy nawet samoloty odrzutowe.

jc4hub2

Z biegiem czasu i wraz ze zdobywaniem specjalnych przedmiotów, będziemy ulepszać nasz arsenał i gadżety, by pozwolić sobie na więcej pomysłowych akcji. Tutaj w wielu przypadkach tylko wyobraźnia może nas ograniczać.

Przykładowo - możliwe jest pokonanie wrogów w strzeżonej bazie w tradycyjny sposób, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć dopalacze do ciężarówki i odpalić je, by pojazd staranował bramę, podczas gdy bohater opadając na spadochronie potraktuje wrogów ładunkami wybuchowymi, albo wysadzi pobliską wieżę, by po prostu ich przygniotła.

Reklama