Polska i 14 innych europejskich państw podejmie działania przeciwko lootboxom

Podpisano deklarację.

Polska z 14 innymi europejskimi państwami - w tym Wielką Brytanią, Francją i Włochami - i komisją hazardową z Waszyngtonu podpisała dokument, którego celem jest podjęcie działań przeciwko lootboxom.

Porozumienie to „odpowiedź na zagrożenia powstałe w wyniku zacierania się granicy pomiędzy grami a hazardem”. Sygnatariusze chcą walczyć ze stronami pokroju serwisów pozwalających wymieniać prawdziwe pieniądze na skórki do CS:GO.

Państwa, które podpisały deklarację, zamierzają też wymóc na deweloperach, by „upewnili się, że funkcje takie jak lootboxy w świetle krajowych przepisów nie są uznawane za hazard”. Niewykluczone więc, że wkrótce podejmą kroki przeciw wirtualnym skrzynkom.

polska_lootbox
Lootboxy pod lupą 15 krajów z Europy i Waszyngtonu

Polskę reprezentował Paweł Gruza, podsekretarz Ministerstwa Finansów. Warto zaznaczyć, że rodzimy rząd już w kwietniu obiecywał przeanalizowanie problemu transakcji cyfrowych i ewentualne wprowadzenie stosownych regulacji prawnych.

Do tej pory aktywnie przeciwko lootboxom działała między innymi Belgia. Jako że Electronic Arts odmówiło usunięcia paczek z kartami w FIFA 18, tamtejsza prokuratura wszczęła postępowanie karne wobec firmy i niewykluczone, że sprawa zakończy się w sądzie.

Dokument ma międzynarodowy charakter, co powinno pomóc w zorganizowaniu skoordynowanych działań. Wśród sygnatariuszy są kraje, które dotychczas nie uznawały skrzynek z losową zawartością za hazard - między innymi Gibraltar, Łotwa i Malta.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami