Opisywany poniżej grobowiec będzie prawdopodobnie pierwszym, na którego natkniesz się eksplorując Peruwiańską dżunglę. Jednak jeśli chciałbyś zwiedzić tę lokację od razu, po przybyciu do obozu Wrak samolotu, nie będzie to możliwe.

Wejście do grobowca jest zablokowane. Aby zniszczyć barierę, będziesz potrzebował czekana, który zdobędziesz w trakcie wykonywania głównego wątku fabularnego w Peruwiańskiej dżungli. Dlatego, jeśli nie posiadasz jeszcze tego sprzętu, wróć do grobowca, gdy go zdobędziesz.

Warto dokładnie rozglądać się po tym grobowcu, jak i pozostałych, gdyż ukryte jest w nim kilka znajdziek i sekretów (jak te odnaleźć - opisujemy je na osobnej stronie). Warto też zwrócić uwagę na zasoby, które można tutaj zebrać, w tym również te rzadsze.

027

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Grobowiec wyzwań: Spojrzenie sędziego

Nagroda: Serce Kajmana (zdrowie odnawia się szybciej)

Grobowiec (1) zlokalizowany jest na północ od obozu Wrak samolotu (2). Wejście do niego znajduje się kilka metrów na zachód od obozowiska. Łatwo je rozpoznać po żółtym malowidle z czaszką (3) umieszczonym na skale.

028

Wespnij się po skale i podejdź do bariery - przejścia (4) - składającej się z kamieni. Użyj czekana, aby ją rozwalić. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, wróć, gdy go zdobędziesz. Czekan znajdziesz podczas wędrówki po Peruwiańskiej dżungli, w ramach wątku głównego.

Przejdź przez wąskie przejście. Używając czekana i liny przeskocz nad urwiskiem, na drugą stronę. Niestety Lara spadnie do wody, bo nie będzie w stanie chwycić się półki skalnej. Odnajdź jedyne wyjście z groty, którym dostaniesz się do pomieszczenia z rzeźbą (5) blokującą przejście. Aby ją podnieść, wdrap się na półkę skalną, która znajduje się naprzeciwko posągu. Wskocz na drewnianą konstrukcję (6), która podniesie rzeźbę.

029

Idź dalej. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się obóz. Skorzystaj z mostu linowego, aby przedostać się do dalszej części grobowca. Zanurz się pod wodą i przepłyń pod kamiennym przejściem. Używając podwójnego skoku, wdrap się na górę. Skręć w prawo i podejdź bliżej boiska z czasów prekolumbijskich.

Zagadka z podniesieniem drabiny

Twoim celem jest podniesienie drabiny (7), znajdującej się przed największym posągiem (8). Używając łuku, przymocuj z dwóch stron - za pomocą liny - drabinę z wiszącymi nad ziemią mniejszymi rzeźbami (9 i 10) . Następnie wsuń wózek (11), który znajduje się przed mniejszym posągiem (tym po lewej). Lina zerwie się, więc ponownie ją przywiąż do posągu, a wózek przesuń bliżej drabiny (7) - i tam go na razie pozostaw.

030

Drugi wózek (12), który stoi przy rzeźbie, przesuń do miejsca, nad którym znajduje się drewniana konstrukcja z kamieniem (wcześniej znajdował się tam pierwszy wózek - 11). Łatwo rozpoznasz odpowiedni punkt umiejscowienia wagonika, po tym jak jego konstrukcja rozchyli się.

Następnie wdrap się pomieszczenia (13), które mieści się po lewej stronie boiska. Przejdź na jego drugą stronę, omijając pułapkę. Wskocz na drewnianą konstrukcję (14), która pod ciężarem Lary zjedzie na dół. Pamiętaj, aby wózek znajdował się dokładnie pod równoważnią, aby można było go przyczepić.

031

Teraz, gdy drabina się lekko uniosła, przesuń pierwszy wózek do przeciwległego punktu (15), tak aby znajdował się dokładnie pod drugą drewnianą konstrukcją z kamieniem (16). Za pomocą łuku połącz liną drabinę z rzeźbą po prawej stronie.

Następnie wdrap się do pomieszczenia, które znajduje się na prawo od dużego posągu. Zeskocz na drewnianą konstrukcję (16), która obniży się i zaczepi się do wózka. Drabina podniesie się, umożliwiając ci wejście na kamienną konstrukcją, pod którą mieści się figura boga.

032

Gdy będziesz na górze, przeskocz nad przepaścią. Zbierz rudę złota z mis, które mieszczą się po lewej i prawej stronie płaskorzeźby. Następnie podejdź do niej i wejdź z nią w interakcję. Dzięki temu zdobędziesz umiejętność Serce Kajmana, które odnawia szybciej zdrowie Lary.

Aby wyjść z grobowca przywiąż linę do wystającej belki i zjedź do niżej położonego pomieszczania. Zniszcz barierę, używając czekana. Wdrapując się po kamiennych stopniach, podejdź do liny, którą wykorzystaj do zjazdu nad przepaścią. Dalej czeka cię sekwencja skoków nad przepaściami. Użyj w odpowiednich miejscach użyj czekana.

Dotrzeż do miejsca, gdzie zniszczyłeś kamienną barierę, którą jednocześnie była wejściem do grobowca. Niedaleko też znajduje się obozowisko.

Reklama

O autorze

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Redakcja Eurogamer.pl

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.