Po dotarciu do San Juan i zdobyciu cennego artefaktu, Lara ponownie musiał uznać depczącego jej po piętach Domingueza.

Co gorsza problemy pojawiły się nie tylko ze strony Trójcy i jej lidera, ale również sił natury.

Bohaterka ledwo uszła z życiem podczas ucieczki przed osuwiskiem, które niszczyło wszystko na swojej drodze.

Jednak w końcu przychodzi czas na finał i ostateczne załatwienie sprawy artefaktu i wyrównaniu rachunków z Rourkem i Dominguezem.

Uwaga - w momencie zadeklarowania o rozpoczęciu finalnej misji dotrzesz do Kukulkanu i stracisz możliwość korzystania z opcji szybkiej podróży i odwiedzania poprzednich lokacji. Będziesz mógł wrócić do tych czynności po zakończeniu bieżącej misji.

Przejście przez jaskinię i spotkanie Yaaxil

Pierwszym celem jest skierowanie się do chłopca o imieniu Etzli i porozmawianie z nim. Znajdziesz go przy ognisku w jaskini, w której rozpoczynasz misję. Rozpocznie się przerywnik, w którym zostanie opracowany plan powstrzymania Trójcy.

126

Po zakończeniu zanurkuj Larą i płyń cały czas przed siebie. Na końcu dotrzesz do świątyni w jaskini atakowanej przez wrogie śmigłowce. Skieruj się w prawo i przeskocz przez drewnianą belkę (1) na ścianę (2), po czym kieruj się w prawo. Wejdź na górę, weź rozbieg i skacz, aby pokonywać przeszkody na drodze (3).

127

W pewnej chwili dotrzesz na drewnianą belkę. Przejdź na jej koniec i przeskocz na ścianę (4), skieruj się w prawo, zjedź na linie, rozhuśtaj się i przeskocz do przodu. Przejdź przez platformę z kamiennym zabudowaniem (5), a na jej końcu strzel w białą linę po drugiej stronie (6).

Skorzystaj z niej, aby pokonać przepaść i dotrzeć do Yaaxil. Po scence przerywnikowej wyrusz za kobietą, nie obawiając się niedawnych przeciwników. Na końcu przejdź przez drzwi, które się otworzą.

128

Po kolejnej scence rusz przed siebie. Ponownie wykorzystuj elementy otoczenia, takie jak belki (7) i ściany (8), aby posuwać się do przodu. W tym fragmencie Larę czeka sporo wspinaczki i skakania.

Na końcu dotrzesz do ściany, przy której pojawi się śmigłowiec. Zacznij się wspinać, a po chwili twoi sprzymierzeńcy rozprawią się z maszyną. Wyrusz wtedy do przodu i przejdź przez kolejne kamienne wrota.

Zabicie Rourke'a i droga do bossa

Po wejściu do nowej lokacji rozpocznie się kolejny przerywnik, po którym Lara będzie musiała stanąć do otwartej walki z oddziałami Trójcy.

129

Ukrywaj się za osłonami, ostrzeliwuj wrogów, a po oczyszczeniu danej lokacji kieruj się do następnej. Warto się przy tym rozglądać, ponieważ na małych polach bitew można znaleźć między innymi amunicję, która jest również przy poległych rywalach.

W ostatniej z lokacji na plac boju wjedzie wóz bojowy (9). Eliminuj żołnierzy wroga i powoli przesuwaj się do przodu, w momencie gdy Rourke obsługujący działo będzie ostrzeliwał sojuszników. Kiedy podejdziesz odpowiednio blisko sprzymierzeńcy rozprawią się z rywalem. Omiń pojazd z prawej i wejdź na górę.

130

W kolejnym fragmencie poziomu czeka cię kolejny tor przeszkód. Przygotuj się na dużo skakania i wdrapywania po ścianach. W pewnej chwili dotrzesz do miejsca, gdzie z góry zaczną zlatywać głazy (10). Omiń je, aby nie stracić życia. Potem wejdź na szczyt skały.

Walka z bossem - Dominguez

Po dotarciu na górę Larę czeka finalny pojedynek z Dominguezem, który dzięki posiadanemu artefaktowi zdobędzie specjalne moce.

131

Zanim staniesz do walki z głównym bossem czeka cię jednak mała rozgrzewka. Oto kilka wskazówek związanych z tą fazą starcia.

  • Na początek rozpraw się z kilkoma wojownikami (11, 12) chodzącymi po terenie. Na razie nie przejmuj się tymi, którzy dostarczają Dominguezowi energii (13).
  • Po wstępnym oczyszczeniu terenu rozejrzyj się i pozbieraj amunicję oraz rośliny lecznicze.
  • Kolejny krok wymaga zniszczenia od tyłu kamiennego posągu (14).
  • Po uczynieniu tego od razu zaatakuje cię stojący przy nim wojownik oraz dodatkowi wrogowie, którzy się pojawią.
  • Staraj się od razu zastrzelić (najlepiej bronią palną) wroga stojącego przy posągu, a następnie odbiegnij i poszukaj schronienia za okolicznymi ścianami. Z tych miejsc możesz łatwo eliminować pozostałych wrogów.
  • Powyższą taktykę należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie, niszcząc w sumie trzy kamienne posągi.
132

Kiedy to uczynisz w końcu staniesz do walki z Dominguezem (15). Uważaj, ponieważ jest to niebezpieczny przeciwnik, który może się teleportować, ostrzeliwać Larę ognistymi strzałami, a z bliska wywoływać ognistą falę uderzeniową (poza zwykłymi ciosami).

Jak walczyć z bossem?

  • Cały czas pozostawaj w ruchu - przeciwnik może się do ciebie szybko zbliżyć lub ostrzelać z łuku.
  • Kiedy znajdzie się w pobliżu ostrzeliwuj go z broni palnej, na przykład strzelby, starając się celować w głowę.
  • Jeśli nieco mu uciekniesz, to ostrzeliwuj go z karabinu lub łuku.
  • Jeśli na twojej drodze staną inni wojownicy, to szybko ich wyeliminuj - najlepiej za którąś ze ścian, gdzie możesz też złapać chwilę wytchnienia.
133

Jeśli zadasz Dominguezowi odpowiednio dużo obrażeń (pamiętaj o celowaniu w głowę), to wytworzy wokół siebie pole energetyczne (16). Podbiegnij wtedy do niego i zaatakuj z bliska nożem.

Po przeprowadzeniu takiego ataku na placu boju pojawią się nowi rywale, a starcie będzie trwało nadal. Powtarzaj wyżej opisaną taktykę - pamiętaj, aby za każdym razem atakować wroga nożem, gdy pojawi się pole. Po powtórzeniu tego schematu około pięciu razy rywal w końcu padnie.

Po pokonaniu głównego przeciwnika rozpocznie się cykl przerywników filmowych związanych nie tylko z teraźniejszą, ale również przeszłością Lary. Po ich zakończeniu będziesz mógł powrócić do świata gry, aby ukończyć misje poboczne czy odkrywać sekrety. Odblokujesz także tryb gry o nazwie Nowa gra+.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Shadow of the Tomb Raider - zamknięte przejścia, barykady: wymagania

Wzmocniony nóż, wytrychy, strzelba, wciągarka - jak zdobyć narzędzia.

Shadow of the Tomb Raider - czy można wrócić do Kukulkanu, Miasta Węża

Sprawdź czy istnieje możliwość powrotu do finalnej lokacji.

Abonament Xbox Game Pass trafi na Switch?

W planach są też podobno specjalne odsłony Halo, Gears i Forzy.

Najnowsze

Abonament Xbox Game Pass trafi na Switch?

W planach są też podobno specjalne odsłony Halo, Gears i Forzy.

GeForce GTX 1660 Ti w sprzedaży. Cena od 1339 zł

Karta na architekturze Turing, ale bez ray tracingu.

VR będzie istotne dla PS5 - twierdzi deweloper

Gogle przestaną być tylko gadżetem?

Reklama