W poprzednim zadaniu głównym o nazwie Ukryte Miasto Lara musiała sprostać próbie węża, a następnie uciec wojownikom, którzy próbowali ją zabić.

Następna misja rozpoczyna się automatycznie podczas pobytu w mieście. Zacznij kierować się na północ, gdzie znajduje się punkt, do którego należy dotrzeć.

Wejdź po kamiennych schodach na górę, a potem wdrap się na ściankę, dzięki czemu dostaniesz się do świątyni.

Rusz przed siebie, a po dotarciu do przepaści wykonaj skok, wbij czekany w ścianę naprzeciwko i zjedź na dół.

Zacznij iść przed siebie, aż dotrzesz do podziemnych zabudowań. Przeskocz z belki (1) na drugą stronę przepaści, a stamtąd na ścianę (2) z lewej strony.

080

Kiedy złapiesz się gzymsu zacznij kierować się w prawo, mijając narożnik. Wdrap się na górę, rusz przed siebie, a potem skręć w prawo. Wejdź na drewnianą konstrukcję, zjedź po linie na dół i zabij pojedynczego wroga, na którego tu trafisz.

Ruszaj dalej, aż do miejsca, gdzie natkniesz się na dwóch kolejnych rywali, których również wyeliminuj. Kontynuuj swój marsz, aż do miejsca, gdzie natkniesz się na rozmawiających wrogów.

081

Kiedy do nich podejdziesz zaczną się rozchodzić. Masz kilka możliwości przejścia przez plac z przeciwnikami, a jedna z nich polega na szybkim wyeliminowaniu rywala, który zacznie iść w prawo (3).

082

Również skieruj się w prawo i wyeliminuj wroga strzelającego do tarczy z łuku. Następnie odwróć się w lewo i z łuku zastrzel oddalonego przeciwnika (4). Poczekaj chwilę i wyeliminuj kolejnego, który niedługo nadejdzie.

Następnie zacznij iść prawą stroną (5), kierując się w stronę bramy (6) (zignoruj dwóch wrogów na placu z lewej). Jeśli przy schodach prowadzących do bramy pojawi się rywal, to zastrzel go z łuku.

083

Teraz wystarczy podejść w pobliże bramy i wdrapać się po drewnianej ścianie z prawej na górę. W scence Lara otworzy wrota i będziesz mógł przejść dalej. Po znalezieniu się na powietrzu skieruj się w prawo. Wskocz na ścianę (7), przejdź w lewo i przeskocz na kolejną (8).

Przejdź w prawo, przeskocz na kolejną ścianę z czekanem i skieruj się w lewo. Po dojściu do końca zjedź na linie na dół i zeskocz na stały ląd.

084

Weź rozbieg, skocz i złap się gałęzi czekanem z liną, po czym przeskocz na ziemię przed tobą. Wejdź do groty, zeskocz na dół do wody i zacznij płynąć w stronę podziemnego korytarza. Wypłyniesz w dżungli, w której zacznij iść prosto po ścieżce. Wkrótce odkryjesz nową lokację o nazwie Cenotes. Wskocz na linę (9) z prawej i zjedź po niej na dół.

Odkrycie Cenotes i walka z potworami

Rozpal ognisko, wejdź do małej jaskini i idź podążaj jedyną możliwą drogą, aż do miejsca, gdzie wskocz do wody.

085

Wpłyń do groty z prawej strony i kontynuuj cały czas przed siebie. Musisz przepłynąć pod wodą spory dystans, dlatego pamiętaj o łapaniu powietrza, kiedy tylko nadarzy się okazja. Po wyjściu z wody skieruj się w stronę korytarza, przecinając linę przy ziemi, która aktywuje pułapkę.

W dalszej części dużej jaskini wskocz na ścianę z prawej (10) i zacznij się wspinać. Przejdź w lewo, przeskocz na ścianę po drugiej stronie przepaści, skieruj się za narożnik z lewej i zjedź na dół po linie. Rozhuśtaj się i przeskocz na ziemię (11) przed sobą. Rusz do przodu i pokonuj kolejne fragmenty zręcznościowe, aż dotrzesz do wiszących zwłok (12).

086

Kiedy zbliżysz się do powieszonego człowieka odetnij linę. W tym momencie Lara zdobędzie nową broń - strzelbę Bishop 600, która już niedługo się przyda. Rusz przed siebie, rozpal ognisko i kontynuuj marsz. Po chwili dotrzesz do wzmacnianej bariery, którą zniszcz strzałem ze strzelby. Kontynuuj jedyną możliwą drogą, aż do miejsca, gdzie załączy się scenka z potworem, który zaatakuje Larę.

Kiedy uzyskasz kontrolę nad bohaterką będziesz musiał przetrwać zasadzkę. Pozostawaj w ciągłym ruchu i wykonuj uniki, jeśli rywale podejdą zbyt blisko. Ich samych zabijaj strzelając ze strzelby. Jeśli są przy pojemnikach z zielonym dymem (13) to strzelaj w nie - ich eksplozja podpala wrogów i szybciej ich zabija.

087

Wrogowie będą atakować z dołu i z góry, dlatego zachowaj czujność. Po odparciu pierwszych ataków na podwyższeniach pojawią się łucznicy (obrazek powyżej). Strzelaj do nich ze strzelby z bliska lub z dystansu korzystając z łuku.

Pamiętaj, aby cały czas pozostawać w ruchu i rozglądać się za amunicją, ponieważ z czasem będą pojawiać się kolejne fale nieprzyjaciół. Po ostatnim ataku wskocz na podwyższenie w miejscu, z którego wyjdą finalni rywale.

088

Po chwili dotrzesz do wody, którą dopłyniesz do nowej lokacji. Zanurkuj i zniszcz czekanem przedmioty (15) blokujące wielkie koło (16). Następnie wyjdź na ląd i stojąc przy mechanizmie (17) strzel w linę na kole (16).

Zacznij przekręcać mechanizm (17), aż ustawisz koło w takiej pozycji, żeby pod wodą (15) można było przepłynąć do kolejnej lokacji. Kiedy będzie to możliwe zrób.

089

Płyń, aż do lądu i skieruj się do korytarza. Uważaj, bo na jego początku jest linka aktywująca pułapkę. Po minięciu korytarza zastrzel przeciwnika (18) z lewej, po czym wskocz na ścianę (19), zjedź na linię na dół, weź rozbieg po ścianie i przeskocz w lewo.

Zagadki z wodą i kołami

Rusz przed siebie i kontynuuj, aż do miejsca, gdzie będziesz mógł po linie zjechać na dół. Trafisz w ten sposób do kolejnej lokacji.

090

Głównym celem będzie otworzenie bramy z lewej (20). Podczas rozwiązywania zagadki uważaj na potwory, które co jakiś czas będą atakować Larę. Aby otworzyć bramę:

  • Udaj się w prawo i stań przy mechanizmie z kołem (21).
  • Strzel strzałą z liną w środkową rynnę (22) z paszczą smoka i przesuń ją w prawo.
  • Wejdź na schody z prawej, a potem, po przestawionej rynnie, wdrap się na górę i zniszcz przedmioty blokujące górną rynnę (23).
  • Wróć do mechanizmu (21) i przestaw środkową rynnę (22) maksymalnie w lewo.
  • Podłącz liną mechanizm i górną rynnę (23) i przestaw ją w swoją stronę.
  • Dolną rynnę (24) przestaw w lewo. W ten sposób spowodujesz, że woda zacznie napędzać duże koło (25).
091

Odeprzyj atak wrogów, którzy się pojawią. Następnie wskocz do wody i przepłyń pod kołem z lewej (26), kiedy pojawi się otwór.

Wyjdź na ląd i skieruj się w górę, gdzie odeprzyj atak kolejnych przeciwników. Uważaj, ponieważ podczas rozwiązywania następnej zagadki znów będziesz przez nich atakowany.

092
  • Zacznij od stanięcia przy mechanizmie (27) i wystrzeleniu strzały z liną, którą zaczep górną rynnę (28). Skieruj ją w stronę basenu i poczekaj, aż napełni się wodą.
  • Następnie wskocz do basenu i zanurkuj, po czym zniszcz przedmioty (29) blokujące obrót kolejnej rynny (30).
  • Wróć na górę, zaczep dolną rynnę (30) liną z mechanizmem (27) i obróć głowę smoka tak, aby była skierowana na koło (31).
  • Przestaw górną rynnę (28) tak, żeby woda z niej spływająca trafiała w dolną rynnę (30), a przez to dostawała się do koła (31).

W ten sposób w końcu otworzysz wielkie, okrągłe wrota. Rozpocznie się scenka filmowa, w której Lara je przekracza, a po dłuższej chwili zaczyna uciekać przed goniącymi ją przeciwnikami. W ten sposób nastąpi płynne przejście do kolejnego zadania.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta