W poprzedniej misji głównej o nazwie Droga żywych, Lara z Jonah musieli przejść przez dżunglę, pokonać oddział najemników i dotrzeć do wioski o nazwie Kuwak Yaku.

Można było tu chwilę odpocząć przy ognisku, pohandlować czy wypełnić pierwszą misję poboczną o nazwie Natarczywy gatunek, w której należało pomóc ojcu odzyskać syna, zmuszanego do ciężkiej pracy.

Po przejściu przez wioskę i okoliczne ruiny Lara dociera w końcu do świątyni, przez którą musi przejść.

Jednak, aby to uczynić bohaterka będzie musiała zaliczyć najpierw szereg prób.

Próba Jaguara

Po tym, jak Lara zostanie sama w świątyni rusz przed siebie. Już po kilku krokach dotrzesz do krawędzi, z której zeskocz do wody.

052

Zanurkuj i zacznij pod wodą płynąć w prawo. Przepłyń przez tunel, a potem przeciśnij się przez bardzo ciasne przejście, po czym od razu złap w usta powietrze. Następnie kontynuuj pływanie pod wodą, nabierając powietrza, gdy to tylko możliwe.

Gdy zbliżysz się do kolejnej szczeliny zostaniesz znienacka zaatakowany przez węgorza (obrazek powyżej). Wciskaj szybko klawisz, który pojawi się na ekranie, aby się z nim uporać, po czym kontynuuj podwodną wyprawę.

Próba Pająka

Po przepłynięciu przez szczelinę za węgorzem dotrzesz do miejsca, gdzie Lara będzie mogła wejść na drewniany pomost.

053

W tym momencie rozpocznie się druga próba, gdzie trzeba będzie się nieco powspinać. Weź rozbieg i skocz na gzyms (1) przed tobą. Następnie wejdź na górę (2) i zacznij kierować się w prawo.

Dojdź do końca i przeskocz na ścianę (3), na której zahacz się czekanami. Wejdź do góry i rusz przed siebie. Idź cały czas prosto, jedyną możliwą ścieżką.

054

W końcu dotrzesz do miejsca z przepaścią. Weź wtedy rozbieg, wybij się i szybko użyj czekana z liną na skale pod sufitem (4), po czym przeskocz w okolice przejścia (5) na wprost.

Próba Orła

Po zeskoczeniu na stały ląd rusz korytarzem przed siebie. Po kilku krokach wyjdziesz na otwartą przestrzeń, a nieco później do tajemniczego mechanizmu, gdzie rozpocznie się ostatnia próba.

055

Jest to najdłuższe i najbardziej wymagające zadanie, w którym musisz dostać się do przejścia na szczycie. Udaj się w lewo, wskocz na drewnianą ścianę, a potem zacznij kierować się w lewo i w górę.

Dotrzesz do obozu - po wypoczynku skieruj się w prawo, przeskocz przez przepaść i wejdź na górę, dzięki czemu dotrzesz w pobliże mechanizmu. Zacznij od skierowania się na schody z prawej. Na ich końcu jest belka (6), po której przejdź w prawo. Dotrzesz w pobliże obrotowego, okrągłego mechanizmu - trzeba ustawić go pionowo, aby móc wejść na górę.

056

Zanim to uczynisz odwróć się w stronę centralnego, wysokiego mechanizmu. Wejdź na drewnianą belkę i rusz przed siebie. Po dojściu do środka złap się drewnianego fragmentu (8) i przejdź na pomost z lewej (9).

Wejdź na ścianę (10), a potem przejdź w lewo na kolejny jej fragment (11), gdzie złap się czekanami. Zjedź po linie na dół i stań na drewnianym pomoście znajdującym się piętro niżej.

057

Podejdź do mechanizmu, po czym udaj się na kładkę z lewej. Dojdź nią do końca i przeskocz na ścianę przed tobą. Przejdź w prawo, dzięki czemu Lara znajdzie się po zewnętrznej stronie konstrukcji.

Kontynuuj marsz w prawo, po czym zjedź na dół na linie. Następnie zacznij biegać w lewo i w prawo i przeskocz na kolejną ścianę (12), po której wejdź na górę.

058

Kiedy się tam znajdziesz podejdź do obracającego się mechanizmu z prawej strony i ustaw się tak, żeby widzieć centrum wieży.

Weź łuk i wymierz w obrotowy mechanizm (13), po czym wystrzel strzałę z liną. Kiedy Lara ją obwiąże w środku otworzą się żagle napędzające całą konstrukcję.

059

Udaj się do środka i poczekaj, aż przed Larą pojawi się drabinka (14), na którą wskocz. Wejdź na górę i podejdź bardziej do środka belki lub zawiśnij na niej, aby ominąć drewnianą przeszkodę (15).

Kiedy to nastąpi bądź przygotowany na wskoczenie na drewnianą ściankę (16) przy centrum mechanizmu. Wejdź szybko na górę, aby nie zostać zepchniętym przez kolejną, obrotową pułapkę i skieruj się w prawo.

060

Trafisz w pobliże obracającego się, okrągłego mechanizmu. Poczekaj, aż ustawi się pionowo, po czym wejdź na górę, a następnie w prawo. Skieruj się na środek (17), a stamtąd na prawo (18).

Przeskocz na drewnianą ściankę i kontynuuj przemieszczanie się w ten sposób w lewo i w górę.

061

Zachowaj tu ostrożność, ponieważ co pewien czas obraca się tu duża pułapka (19), która może zepchnąć Larę.

Kiedy znajdzie się za tobą wdrap się na górę i szybko skieruj się do przejścia na zewnątrz (20) z prawej strony.

062

Rusz przed siebie, a po chwili trafisz na kolejny mechanizm z obracającym się żaglem. Tym razem zagadka będzie jednak kilkustopniowa.

Zacznij od ustawienia się przy mechanizmie (21) i wymierzenia w białą linę na drewnianej ścianie (22). Kiedy Lara ją przymocuje, ściana się rozleci, uwidaczniając kolejny mechanizm.

063

Aby rozwiązać zagadkę należy wykonać następujące kroki:

  • Zacznij od strzelenia z łuku w odkryty mechanizm (23), po czym pociągnij linę do siebie. W ten sposób otworzysz drzwi, ale jeśli nie przytrzymasz mechanizmu, to zaraz się zamkną.
  • Podejdź w pobliże pala (24) i stojąc przy nim strzel w odsłonięty przed chwilą mechanizm (23). Dzięki temu zablokujesz drzwi w pozycji otwartej.
  • Skieruj się teraz do obrotowego żagla (25) i stojąc przy nim strzel z łuku w obrotowy mechanizm w centrum wieży (26).
064

Po rozwinięciu kolejnych żagli wejdź do wieży i poczekaj, aż będziesz mógł wskoczyć na drabinkę (27). Wdrap się na nią, a potem, uważając na pułapki, dojdź do centrum mechanizmu i wskocz na ściankę (28).

065

Następnie kontynuuj wdrapywanie się. Celem jest zlokalizowanie długiej belki (29), która dochodzi do ściany (30).

Skieruj się w jej stronę, po czym idąc po ścianie kieruj się w prawo, aż znów znajdziesz się na zewnątrz (31) wieży.

066

Skieruj się w prawo i wskocz na stały ląd, skąd ponownie wejdź do wieży, na wyższy poziom. Rusz przed siebie i stań na drewnianej belce, skąd przeskocz na czerwoną, obracającą się ściankę (32).

Teraz należy zacząć się wspinać (33), uważając i omijając mechanizmy z pułapkami, które mogą zepchnąć bohaterkę w przepaść. Kontynuuj w ten sposób, aż dotrzesz na sam szczyt mechanizmu.

067

Przejdź stamtąd na jedną z obracających się belek i zeskocz na ścianę (34), w którą wbij się czekanem. Zjedź na dół po linie, weź rozbieg (35) i przeskocz na obrotowy mechanizm (36), kiedy znajdzie się w pozycji pionowej.

Bądź przygotowany na szybkie wciskanie pojawiających się klawiszy, które będą pokazywać się na ekranie.

Odkrycie ukrytego miasta

Wejdź do jaskini i ruszaj przed siebie, a potem w lewo. Kontynuuj, aż opuścisz zabudowania i trafisz do dżungli.

068

W pewnej chwili będziesz musiał przejść nad przepaścią. Wskocz na ścianę (37) z prawej, wejdź na górę, a potem wdrap się na drewniane rusztowanie (38). Przeskocz z niego na gałąź z lewej i kieruj się w stronę jaskini (39).

Idź cały czas przed siebie, aż opuścisz jaskinię i dotrzesz do obozu, gdzie możesz rozwinąć nowe umiejętności.

069

Czas na ostatni fragment etapu. Weź rozbieg i skocz w stronę pierwszego, drewnianego przedmiotu, na którym użyj czekana z liną. Następnie huśtaj się i w ten sposób łap się kolejnych elementów (40).

Uważaj, ponieważ nieco dalej niektóre elementy będą odrywać się od skał. Wtedy najlepiej nieco zaczekać huśtając się i skakać na te, które pozostaną.

070

Po wylądowaniu na stałym lądzie rusz przed siebie. Zeskocz do wody, przepłyń jeziorko i kontynuuj jedyną możliwą ścieżką.

Kontynuuj marsz, aż dotrzesz w rejon zabudowań. Wystarczy ciągle iść prosto (41), aby dotrzeć do kresu podróży. W tym momencie rozpocznie się dość długi filmik, po którym otrzymasz dostęp do ukrytego miasta i zakończysz bieżącą misję.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta