Grobowce wyzwań to jedna z dodatkowych czynności, których można się podjąć podczas przygody w grze. Są to specjalne, dość rozbudowane lokacje przypominające nieco tory przeszkód.

Aby je pokonać należy wykazać się spostrzegawczością i refleksem, ponieważ są one naszpikowane pułapkami czy trudnymi przejściami, dlatego trzeba uważać niemal na każdym kroku.

Grobowce warto jednak odwiedzać, ponieważ można w nich znaleźć sporo przedmiotów oraz część sekretów. Co więcej ich zaliczanie zapewnia Larze specjalne umiejętności, których nie można zdobyć w żaden inny sposób.

Grobowiec wyzwań: Wrota krainy zmarłych

Ten grobowiec można zlokalizować w pobliżu jednego z obozów, do którego trafisz wraz z Jonah.

g001

Wystarczy skierować się na lewo od schodów (1) i ruszyć przed siebie. Po chwili Lara dotrzesz do bardzo niskiego przejścia, gdzie będzie musiała się położyć i przeczołgać.

Kiedy miniesz ten fragment automatycznie trafisz na ścieżkę prowadzącą do grobowca. Rusz przed siebie, a już po kilku krokach natkniesz się na kolce, pod którymi przejdź.

g002

Następnie wdrap się na drzewo i przeskocz z niego na pobliską gałąź (2) kolejnego. Potem skocz w stronę ściany (3), której złap się czekanem, przejdź w lewo, przeskocz na fragment ściany z czaszkami, a potem zeskocz na stały ląd (4).

Trafisz na ścieżkę, po której zacznij iść przed siebie. Zachowaj czujność, ponieważ w pewnym momencie trafisz na linkę przy ziemi - przetnij ją, żeby dezaktywować pułapkę z kolcami.

g003

Rusz przed siebie i skieruj się na podwyższenie z prawej, z którego wskocz na gałąź pobliskiego drzewa. Następnie skacz po kolejnych, aż dotrzesz do ściany (5), w którą wbij czekany.

Zjedź na linie na dół, rozhuśtaj się, a potem skocz przed siebie na stały ląd. Za zakrętem znajdziesz opuszczony obóz, w którym znajdują się leciwe zwłoki zabitych.

g004

Możesz się tu nieco rozejrzeć, ponieważ znajduje się tu trochę przydatnych rzeczy do zebrania. Kiedy będziesz gotów podejdź do zniszczonego mostu z prawej i wejdź na górę po ścianie z prawej (6).

Zacznij kierować się w lewo uważając po drodze na spadającą pułapkę. Po dojściu do końca ściany zeskocz na ląd (7) i ruszaj dalej. Po chwili dotrzesz do obozu, który możesz aktywować.

g005

Aby przejść dalej przeciśnij się przez ciasną szczelinę z prawej strony, po czym wejdź do budynku przed sobą. Skieruj się do ściany z prawej (8) i wskocz na nią.

Zagadka z żurawiem

Po wyjściu na otwartą przestrzeń udaj się w lewo, gdzie wskocz na ścianę, w którą wbij się czekanem.

g006

Zjedź po linie na dół i zacznij się huśtać do przodu i do tyłu, aż osiągniesz możliwość zeskoczenia na ląd przed sobą. Jeśli chcesz, to przeszukaj małą lokację z lewej strony.

Aby przejść dalej wdrap się na drzewo (9), przeskocz na lianę (10) (należy złapać ją czekanem), a potem lądując na ziemi (11) przed Larą.

g007

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie żurawia, co umożliwi dostanie się do dalszej części lokacji.

Aby to uczynić należy:

  • Przesunąć platformę (12) do tyłu, łapiąc ją za prawy bok.
  • Strzelić z łuku w linę (13) i połączyć ją z lewą częścią platformy.
  • Przejść po linie na drugą stronę i skorzystać z mechanizmu (14), który przestawi żuraw (15).
  • Wróć do platformy (12) i przestaw ją tak, jak była na początku.
  • Strzel w linę znajdującą się na skrzyni trzymanej przez żuraw (15) i połącz ją z platformą (12).
  • Przestaw mechanizm (14) i szybko wskocz na skrzynię na żurawiu (15).

Wykonując te kroki po chwili trafisz do kolejnej lokacji (16).

g008

Po wylądowaniu rusz przed siebie i skieruj się w prawo. Wskocz na ścianę (17), złap się skały, a potem przeskocz na ścianę z prawej (18), w którą wbij się czekanami.

W trakcie przemieszczania się uważaj na spadające z góry głazy, które omijaj. Na koniec wdrap się na górę (19).

g009

Kiedy wejdziesz na szczyt rusz przed siebie i skieruj się do ołtarza (20). Wejdź z nim w interakcję, co niejako zakończy wyzwanie grobowca.

Lara otrzymasz przy tym nową umiejętność Wysoko jak orzeł, która zwiększa szybkość przemieszczania się podczas wspinaczki.

Aby opuścić grobowiec skieruj się w lewo. Przeskakuj po gałęziach drzew, aż trafisz na ścieżkę. Rusz nią przed siebie i kontynuuj, aż do przepaści. Daleko po drugiej stronie znajduje się drewniany konar, w który strzel z łuku. Zjedź po linie na dół, a potem udaj się w lewo, dzięki czemu opuścisz grobowiec.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Shadow of the Tomb Raider - zamknięte przejścia, barykady: wymagania

Wzmocniony nóż, wytrychy, strzelba, wciągarka - jak zdobyć narzędzia.

Shadow of the Tomb Raider - czy można wrócić do Kukulkanu, Miasta Węża

Sprawdź czy istnieje możliwość powrotu do finalnej lokacji.

Abonament Xbox Game Pass trafi na Switch?

W planach są też podobno specjalne odsłony Halo, Gears i Forzy.

Najnowsze

Abonament Xbox Game Pass trafi na Switch?

W planach są też podobno specjalne odsłony Halo, Gears i Forzy.

GeForce GTX 1660 Ti w sprzedaży. Cena od 1339 zł

Karta na architekturze Turing, ale bez ray tracingu.

VR będzie istotne dla PS5 - twierdzi deweloper

Gogle przestaną być tylko gadżetem?

Reklama