FIFA 19 vs PES 2019

Porównujemy najnowsze odsłony największych piłkarskich serii.

FIFA i Pro Evolution Soccer to najbardziej liczące się serie gier piłkarskich na świecie. Jak co roku, miłośnicy obu cyklów próbują rozstrzygnąć, która produkcja jest lepsza.

Trudno podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ale jeśli zastanawiasz się, czy bardziej będzie ci odpowiadać FIFA 19, czy PES 2019, ułatwimy podjęcie decyzji. Zebraliśmy najważniejsze informacje i porównaliśmy oba tytuły, biorąc pod uwagę najważniejsze elementy.

Oczywiście do pełnego porównania i oceny musimy jeszcze zaczekać, gdyż premiera jednej z gier odbędzie się dopiero pod koniec września. Otrzymaliśmy już jednak wersję demonstracyjną, dzięki czemu chociaż w małym stopniu przybliżymy sobie rozgrywkę.

Co ciekawe, chociaż to właśnie FIFA 19 ma swoją premierę pod koniec września, to jednak wiemy o niej więcej, niż w przypadku konkurenta. PES 2019 za to doczekał się już wersji demonstracyjnej, a premiera gry odbędzie się miesiąc wcześniej, już pod koniec sierpnia.

Zapraszamy do lektury naszego porównania!

fifapes

FIFA 19 czy PES 2019?

Na to pytanie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. FIFA 19 to bardziej zręcznościowa rozgrywka, z kolei PES 2019 stawia bardziej na symulacje i realne odwzorowanie piłkarskich potyczek. Obie produkcje stoją jednak na bardzo wysokim poziomie, a werdykt w sprawie co wybrać, FIFA czy PES, pozostawiamy wam. Dla ułatwienia, poniżej przedstawiamy nasze recenzje obu gier.

Podstawowe informacje

FIFA 19:

 • Producent: EA Sports
 • Wydawca: Electronic Arts
 • Premiera: 28 września
 • Demo: dostępne na PC, PS4 i Xbox One. Linki znajdziesz tutaj - Demo FIFA 19

PES 2019:

 • Producent: Konami
 • Wydawca: Konami
 • Premiera: 28 sierpnia
 • Demo: dostępne na PC, PS4 i Xbox One. Linki znajdziesz tutaj - Demo PES 2019

Platformy i różnice pomiędzy wersjami

FIFA 19:

Tegoroczna odsłona serii, podobnie jak poprzednie, ukaże się na konsolach obecnej i poprzedniej generacji, czyli na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 i Switch.

Oczywiście gra wygląda najlepiej na PC, PlayStation 4 i Xbox One, w tym na mocniejszych wersjach wspomnianych konsol. Otrzymujemy bardziej szczegółowe cienie, złożone animacje, a także dopracowane modele postaci i strojów. Właściciele PlayStation 3 i Xbox 360 muszą się pogodzić z uproszczoną grafiką, ale prawdopodobne wszystkie wersje utrzymają 60 FPS.

Zobacz: FIFA 19 - poradnik i najlepsze porady

Wersja na Nintendo Switch zaoferuje najpewniej, podobnie jak poprzednia odsłona serii, grafikę średniej jakości - pomiędzy poprzednią a nową generacją.

PES 2019:

Właściciele starszych konsol nie zagrają w Pro Evolution Soccer 2019. Produkcja zadebiutuje wyłącznie na PC, PlayStation 4 i Xbox One. Różnic pomiędzy wymienionymi platformami się jednak nie doczekamy - każda z nich zaoferuje praktycznie to samo oraz stałe 60 FPSów.

pes01

Wymagania na PC

Opublikowano już wymagania dla obu tytułów. Choć żadna gra nie potrzebuje bardzo mocnego sprzętu, FIFA 19 sprawdzi się lepiej na słabszych podzespołach niż PES 2019. Produkcja EA Sports wymaga jedynie karty graficznej GeForce GTX 460, gdzie w przypadku PES jest to już GTX 670.

Oficjalne wymagania sprzętowe dla FIFA 19 i PES 2019 znajdziesz w osobnych wiadomościach:

Najważniejsze nowości i zmiany

FIFA 19:

 • EA Sports przygotowało w tym roku szereg zmian, które znacząco wpływają na rozgrywkę w FIFA 19. Najważniejszą innowacją jest Nowy tryb szybkiego meczu, w ramach którego wybierzemy zestaw niestandardowych zasad spotkania. Zagramy między innymi w wariant Przetrwania (ang. - Survival), a więc tryb, w którym gracz po strzeleniu gola traci jednego zawodnika z drużyny.
 • Możemy też podwoić wartość bramek zza pola karnego (dwa gole za jeden celny strzał), czy zaliczać jedynie trafienia główką i z woleja. Do domowych imprez doskonale sprawdzi się również tryb Bez zasad (ang. - No Rules). Jak można się domyślić, nie obowiązują w nim żadne kary za faule, a co więcej - sędzia nie zatrzyma nawet rozgrywki. Nie będą brane pod uwagę także spalone.
 • Zmian doczekały się też tryby FIFA Ultimate Team. W nowym wariancie rozgrywki o nazwie Rywale dostępne będą cotygodniowe rankingi, lepsze dopasowywanie przeciwników w rozgrywce online, a także wiele innych usprawnień.
fifa01
 • Możemy cofnąć przypadkową sprzedaż kart, łatwiej zarządzimy też kartonikami. Pojawią się ponadto nowe opcje nagród, gdzie często możemy wybrać jaki rodzaj nagrody odpowiada nam bardziej - może to być paczka z kartami, coinsy lub inne zestawy.
 • Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, twórcy urealnili pojedynki „jeden na jednego”, a także dodali nowy sposób strzału - tak zwane Wyczucie czasu. Po zdecydowaniu się na kopnięcie piłki możemy ponownie nacisnąć przycisk strzału, aby posłać piłkę mocniej i celniej. Istnieje jednak ryzyko, gdy nie zrobimy tego w odpowiednim momencie - niepowodzenie skutkuje nieudanym strzałem.
 • Przebudowano też system taktyki drużynowej, nazwany w tej odsłonie Dynamiczną taktyką. W FIFA 19 zadecydujemy o tym, jak wielu naszych zawodników ma wbiegać w pole karne przy rzutach wolnych, rożnych czy też przy innych boiskowych sytuacjach. Strategicznych opcji jest więcej, a system jest przyjazny nawet dla początkujących graczy.
 • Do serii powraca też Liga Mistrzów i Liga Europy. Rozgrywki są w pełni licencjonowane i zintegrowane z trybami, w których będziemy się bawić - Champions League odegra znaczącą rolę w kolejnym rozdziale opowieści o Alexie Hunterze, czyli trybie Droga do sławy.

PES 2019:

 • Konami zadbało, aby w PES 2019 pojawiły się nowe rozgrywki po utracie licencji na prezentowanie Ligi Mistrzów. Otrzymujemy ligę rosyjską, argentyńską, duńską, portugalską, szwajcarską, szkocką, francuską, holenderską, włoską, brazylijską, azjatycką i belgijską.
 • Zaimplementowano 11 nowych ruchów i sztuczek, które „pomogą wyrazić indywidualność zawodników”. Wśród trików znajdziemy chociażby podanie bez patrzenia na odbiorcę czy zwiększone możliwości podkręcania piłki tak, aby wznosiła się lub opadała podczas lotu.
 • Przeprojektowano tryb MyClub - zmienia się sposób kupowania nowych zawodników i system udostępniania graczy na przestrzeni całego roku.
pes02
 • Ulepszono również oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Na boisku wyraźnie widać ponadto, którzy zawodnicy są zmęczeni. Piłkarze lepiej ustawiają się na murawie podczas gry. Udoskonalono też fizykę piłki.
 • Przygotowano szereg usprawnień dotyczących kolizji zawodników, prowadzenia piłki i dryblingu. Twórcy zadbali, aby znani zawodnicy zachowywali się tak, jak w rzeczywistości. Zobaczymy autentyczne celebracje czy popisowe numery gwiazd futbolu. Poprawiono też płynność ruchu piłkarzy.
 • Po raz pierwszy w serii pojawia się opcja szybkiej zmiany - zmęczonego zawodnika zastąpimy jednym przyciskiem, np. po wyjściu piłki poza boisko. Jeśli pasuje nam zasugerowana zmiana, nie ma potrzeby wchodzenia do menu.

Licencje

Ligi:

Tegoroczna odsłona Pro Evolution Soccer zaoferuje (wliczając w to nowe rozgrywki) 21 licencjonowanych lig, z czego najważniejsze to International Champions Cup, francuskie Ligue 1 oraz 2 czy szwajcarska Superliga. Zagramy też w Russian Premier Liga czy portugalskiej Liga NOS.

Z kolei FIFA 19 to 38 licencjonowanych lig i rozgrywek. Najważniejsze to Liga Mistrzów, Liga Europy, Premier League, La Liga i Bundesliga. Nowością jest Chinese Super League. Nie zabrakło też włoskich Serie A i B. Pojawi się także nasza rodzima Ekstraklasa.

Kluby:

Konami przedłużyło umowę z klubami znanymi z poprzedniej odsłony serii, dlatego w PES 2019 ponownie zobaczymy Liverpool, Barcelonę, Inter Mediolan, AC Milan i Arsenal. Dodatkowo pokierujemy też piłkarzami FC Schalke 04, AS Monaco, Celtic i Rangers.

Licencje pozostałych drużyn są uzależnione od danej ligi. Oznacza to, że mogą mieć inne nazwy i barwy oraz logotypy. Kilka tygodni po premierze kolejnych części PES zawsze pojawia się jednak patch, który pozwala na prawdziwe dane i oznaczenia klubów.

Z kolei FIFA 19 ma licencję na wszystkie dostępne w grze drużyny. Niektóre z zespołów nie są jedynie dostępne w trybie FIFA Ultimate Team (FUT).

fifa02

Komentarz

FIFA 19:

Jak co roku, FIFA zaoferuje polskim graczom komentarz w rodzimym języku. Brak szczegółowych informacji, ale jednym z komentatorów ponownie ma być Dariusz Szpakowski.

W domyślnym, angielskim języku usłyszymy znanych z poprzednich części Martina Tylera i Alana Smitha. Rozgrywki Ligi Mistrzów skomentują natomiast nowi spikerzy - były obrońca Arsenalu, Lee Dixon, oraz profesjonalny komentator, Derek Rae.

PES 2019:

Jak do tej pory nie podano informacji o komentarzu. Na pewno jednak - tradycyjnie - nie usłyszymy polskich głosów.

Tryby gry

FIFA 19:

 • mecz towarzyski - w tym, oprócz zwykłej rozgrywki, przygotowano również House Rules, czyli niestandardowe zasady spotkań. W trybie Survival zdobywca gola traci jednego zawodnika z boiska, a Żadnych zasad pozwoli na nieskrępowane faulowanie oponenta. Możemy też wybrać opcję, dzięki której liczą się jedynie strzały z woleja lub główki, albo podwójnie punktować gole zza pola karnego. Ostatni tryb pozwala wybrać wymóg, który należy spełnić, aby wygrać (np. zwycięży ten, kto pierwszy strzeli 3 bramki)
 • Liga Mistrzów UEFA - prowadzimy wybraną drużynę od fazy grupowej, aż do finału. Możemy też rozegrać pojedyncze spotkanie
 • Best Of Series - klasyczne rozgrywki w serii po 3 lub 5 meczy. Zwycięzcą zostaje gracz z większą liczbą wygranych spotkań
 • Home & Away - każdy z zawodników rozgrywa mecz wyjazdowy oraz u siebie. Wygrywa drużyna, która strzeliła więcej bramek
 • finał pucharu - oficjalne rozgrywki, licencjonowane piłki oraz loga
pes03

PES 2019:

 • MyClub, czyli odpowiedź na tryb FUT w Fifie. Jedną z największych nowości jest wyróżnienie i tymczasowe ulepszenie zawodników, którzy wykazali się formą podczas weekendowych spotkań. Piłkarze otrzymają nową ocenę ogólną, a czasem nawet dodatkowe zdolności. Powrócą też legendy futbolu, takie jak Beckham, Maradona, Cruyff, Nedvěd, Gullit, Maldini i Kahn
 • What's On, w którym rozegramy zawody przez sieć
 • Online Divisions - rozgrywki w sezonach po 10 spotkań
 • Online co-op, czyli trób współpracy dla drużyn składających się z maksymalnie trzech zawodników
 • szybki mecz - spotkanie z innym graczem bez żadnych konsekwencji
 • Friendly Match Lobby - spotkanie z innym graczem w meczu z ustalonymi zasadami
 • Team Play Lobby, w którym wcielamy się w jednego zawodnika w rozgrywce dla maksymalnie 22 graczy
 • Master League - kontrolujemy wybrany klub „na boisku i poza nim”, by zdobyć wymarzony puchar
 • Become a Legend - wcielamy się w jednego zawodnika i kreujemy jego karierę
 • League, w którym wybieramy ligę i bierzemy udział w rozgrywkach
 • Cup - mecze o puchar

Rozgrywka

Gracze zaznajomieni z obiema piłkarskimi seriami często twierdzą, że PES jest bardziej symulacyjny, natomiast FIFA - zręcznościowa. Choć to uproszczenie, istotnie ma w sobie dużo prawdy. Nie inaczej jest również w przypadku najnowszych odsłon omawianych cyklów. Wymieniliśmy najważniejsze różnice w rozgrywce.

fifa03

FIFA 19:

 • wybacza więcej błędów, pozwala na drobne potknięcia i nie wyciąga z nich poważnych konsekwencji
 • zawodnicy relatywnie szybko dochodzą do siebie po zderzeniach
 • piłkarze są bardziej zwrotni, szybciej osiągają maksymalną prędkość sprintu
 • podania i strzały wykonuje się bardzo szybko - nawet te z przytrzymaniem przycisku
 • łatwiej (niż w poprzednich częściach) trafić bramkę zza pola karnego, stosując nową sztuczkę z ryzykownym strzałem
 • gra wyświetla poziom energii piłkarzy nad ich głowami, co pozwala oszacować zmęczenie zawodnika bez odrywania wzroku od akcji
 • produkcja oferuje dziesiątki cieszynek, wykonywanych prostymi, ale i skomplikowanymi kombinacjami klawiszy i analogów

PES 2019:

 • łatwiej popełnić błąd - gra bardziej wynagradza zaplanowany atak niż refleks
 • zawodnicy dłużej dochodzą do siebie po zderzeniu i trudno z powrotem odzyskać piłkę po kolizji
 • piłkarze są mniej zwrotni, wolniej osiągają maksymalną prędkość sprintu. Nie tak łatwo szybko zmienić kierunek biegu, a przy nagłym sprincie w przeciwnym kierunku gracz może się nawet potknąć
 • podania i strzały wykonuje się wolniej, co wymaga przemyślanego działania. Łatwiej zablokować przygotowującego się do kopnięcia zawodnika
 • dość trudno jest trafić bramkę z daleka, szczególnie biorąc pod uwagę szybciej napełniający się pasek energii strzału
 • łatwiejsze jest zdobycie efektownej bramki, na przykład z przewrotki
 • gra wyświetla poziom energii piłkarzy jedynie u dołu ekranu, a nie nad ich głowami
 • produkcja oferuje mniejszy wybór cieszynek przypisanych do głównych przycisków kontrolera

Grafika

Obie produkcje wyróżniają się bardzo dobrą oprawą wizualną - dokładnie odwzorowano piłkarzy, dbając o drobne detale, jak chociażby znamiona. Są też znane stadiony, wraz ze szczegółową publicznością.

PES 2019 zaprojektowano na Fox Engine, obecnym też w Metal Gear Solid 5: Phantom Pain. FIFA 19 działa natomiast na silniku Frostbite, napędzającym nowe odsłony serii Battlefield. W obu przypadkach użyto więc narzędzi wysokiej klasy.

W porównaniu do poprzednich odsłon, oprawa graficzna nie uległa zbyt dużym zmianom. Reprezentowany poziom wizualny przez obie gry jest naprawdę wysoki, a zmiany w obu tytułach będą raczej kosmetyczne. Warto nadmienić, że PES 2019 doczekał się nowości w postaci obsługi trybu HDR.

Reklama

Skocz do komentarzy (9)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (9)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami