Anthem to nowa gra studia Bioware - pierwsza oryginalna marka od lat. Twórcy serii Mass Effect i Dragon Age porzucają na chwilę formułe gier RPG dla jednego gracza, stawiając na produkcję online, w stylu Destiny czy The Division.

Sieciowa strzelanka nie jest typowym MMO. Anthem, jak dwie inne wspomniane wyżej gry, stawia przede wszystkim na współpracę kilku graczy. Rozwój postaci i kolekcjonowanie sprzętu poprzez wykonywanie misji to podstawa zabawy.

Stworzony na potrzeby gry świat oferuje egzotyczną atmosferę science-fiction. Deweloperzy chcą, by produkcja urzekła od samego początku i mają zamiar wspierać tytuł wiele lat po premierze.

Anthem nie zaoferuje żadnych lootboxów.

  • Premiera: 22 lutego 2019
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: Bioware
  • Wydawca: EA

Premiera i edycje

Anthem zadebiutuje na całym świecie 22 lutego 2019 roku, w polskiej wersji językowej - z polskimi napisami, ale z angielskim dubbingiem. Gra trafi na PS4, Xbox One oraz PC.

Przed premierą zorganizowane zostaną testy beta. Dostęp do nich można sobie zagwarantować, zamawiając produkcję przed 22 lutego, choć najprawdopodobniej doczekamy się też publicznego dema dostępnego dla wszystkich.

Obecnie w sprzedaży dostępna jest podstawowa edycja (ok. 240 zł), oprócz dostępu do zamkniętego dema oferująca też - przy zamówieniu przedpremierowym - pakiet pancerza Legionu Świtu klasy Łowca i legendarną broń, a także specjalny sztandar.

Specjalna wersja cyfrowa Legion of Dawn (299 zł) oferuje ponadto dodatkowy zestaw pancerzy i soundtrack.

anthemhub1

Świat i fabuła

Bioware nie ujawnia zbyt wielu szczegółów na temat fabuły Anthem przed premierą gry. Wiemy jednak, że akcja nie toczy się na Ziemi, a na obcej planecie, uformowanej dzięki tytułowemu Hymnowi Kreacji.

Planeta zaoferuje różnorodne lokacje. W materiałach promocyjnych obecne są głównie tereny przypominające dżunglę, ale okładka gry każe podejrzewać, że zwiedzimy też innego rodzaju tereny - wysuszone pustkowia czy górskie obszary.

Ludzie żyją w pilnie strzeżonym, niewielkim mieście, gdyż wszystko poza jego granicami stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Mowa tu głównie o przeróżnych stworach.

Zadaniem bohaterów będzie nie tylko pokonywanie dzikich potworów, ale też poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przeszłości planety i odkrywanie zaginionych technologii.

W przeciwieństwie do Mass Effecta czy Dragon Age, w grze nie przyjmiemy do drużyny towarzyszy z własnymi historiami, charakterami i wątkami. Postacie niezależne spotkamy tylko w mieście.

anthemhub2
Nie zabraknie dużych monstrów

Gameplay

Pod względem filozofii rozgrywki Anthem przypomina Destiny - pod tym względem, że całość opiera się przede wszystkim na kooperacji z nieznajomymi oraz obcymi. Logujemy się do gry, wykonujemy misje, odbieramy nagrody, by ulepszać postać.

Sama mechanika rozgrywki jest już jednak odczuwalnie inna. Głównie za sprawą widoku TPP (zza pleców postaci) oraz egzoszkieletów. Wybieramy jedną z czterech klas kombinezonu - jeden jest bardziej odporny i powolny, inny pozwoli na zwinniejsze ruchy, kolejny zaoferuje największą siłę rażenia specjalnymi zdolnościami.

Co ważne, egzoszkielety można wymieniać w trakcie gry. Oznacza to, że w praktyce można przełączać się między klasami.

Ważnym elementem zabawy jest możliwość latania. Kombinezony pozwalają na swobodne poruszanie się nad powierzchnią, a nawet pod wodą, oczywiście do wyczerpania paliwa. Podczas lotu także można korzystać z broni i mocy, a więc powalczymy nie tylko na ziemi.

Walka odbywa się głównie na odległość, choć są także ataki efektywne w zwarciu. Podczas przygody zdobywamy wiele różnorodnych rodzajów broni, by każdy mógł znaleźć coś, co najbardziej pasuje do jego stylu gry.

anthemhub3
W grupie zawsze raźniej

Twórcy obiecują wiele typów aktywności i wyzwań, z czego wiele dostępnych będzie do rozegrania w pojedynkę - najtrudniejsze zadania mogą jednak wymagać współpracy, jak w innych grach online.

Po premierze do gry trafiać będą kolejne wyzwania czy nowy ekwipunek. Wszystko to w ramach darmowych aktualizacji.

Reklama