Marvel's Spider-Man - rozmowa o otwartym świecie, Mary Jane i kostiumach

Wywiad z głównym scenarzystą.

Marvel's Spider-Man debiutuje już 7 września na PS4 Pro i PS4. Nowa produkcja Insomniac Games budzi sporo emocji i jest często wskazywana jako gra, która pod względem jakości może dorównać nawet nowym przygodom Kratosa.

Gra robi naprawdę dobre wrażenie, o czym informowaliśmy w naszym materiale po tym, jak mieliśmy okazję przetestować tytuł na przedpremierowym pokazie w Warszawie. Szczególnie eksploracja z huśtaniem się na pajęczynie i walka sprawiają sporo satysfakcji.

Po zapoznaniu się z demem porozmawialiśmy też z Jonem Paquettem, głównym scenarzystą gry. Zapytaliśmy go o kilka interesujących kwestii związanych z produkcją wysokobudżetowej produkcji na licencji Marvela.

Eurogamer.pl: Jak podoba Ci się w Polsce?

Jon Paquett: Bardzo. Uwielbiam Polskę. To moja druga wizyta tutaj, ale tym razem jest trochę trudniej ze względu na temperaturę. Poprzednim razem byłem tu w 2011 roku w związku z promocją Resistance 3. To było na początku lata i nie było tak upalnie jak teraz.

Wierzę. Chciałbym jednak zapytać o kilka szczegółów na temat twojej produkcji. W ciągu ostatnich lat otrzymaliśmy kilka gier z Człowiekiem Pająkiem, ale nie odniosły raczej spektakularnych sukcesów. Dlaczego tym razem może być inaczej?

Jest kilka rzeczy, które zrobiliśmy inaczej niż nasi poprzednicy. Przede wszystkim nie skupialiśmy się wyłącznie na postaci Spider-Mana. Nasza gra jest także, a może przede wszystkim, historią Petera Parkera. Zależało nam na tym, by gracz zobaczył dwie równorzędne istoty rywalizujące ze sobą i szukające równowagi. To jest z pewnością największa różnica między naszą opowieścią, a poprzednimi grami o Spider-Manie.

Poza tym bardzo staraliśmy się zbudować perfekcyjną mechanikę rozgrywki, zwłaszcza system bujania się z wykorzystaniem sieci. Chodziło nam o to, by gracz niejako „wskoczył w buty” Spider-Mana, by naprawdę poczuł się tą postacią, i chyba udało nam się to osiągnąć.

spoderwywiad2
Parkera w Marvel's Spider-Man będzie dużo

Ile czasu trwały prace nad grą?

Na pewno kilka ładnych lat. Zaczęliśmy nad nią pracować zaraz po ukończeniu Sunset Overdrive, czyli jeszcze w 2014 roku.

A jak układała się wam współpraca z Marvel Studios? Czy wytwórnia miała spory wpływ na wasze działania?

Przez cały okres produkcyjny byliśmy w bliskim kontakcie. Ich biura w Kalifornii znajdują się bardzo blisko naszych, więc ciągle się spotykaliśmy i nadal współpracujemy.

Czy próbowali ingerować w prace na grą ze swoją wizją artystyczną, czy raczej dali Wam swobodę twórczą?

Dali nam całkowitą wolność twórczą. Wiedzieli, że potrafimy robić świetne gry i pewnie dlatego tak było. Powiedzieli nam „Jesteście ekspertami w swojej dziedzinie, wiecie jak się to robi, więc pokażcie nam, na co was stać”.

Byli bardzo pomocni przez cały proces tworzenia gry - podpowiadali nam w sprawie wyboru aktorów podkładających głosy, w kwestii systemu walki i poruszania się. To była bardzo owocna współpraca.

Fabuła Spider-Mana nie jest adaptacją żadnego konkretnego komiksu. O czym w takim razie będzie opowiadać?

Historia zaczyna się około osiem lat po tym, jak Peter zdobył swoje nadludzkie zdolności. Bohater jest w takim momencie życia, kiedy ma wszystko opanowane, więc zaczyna szukać czegoś nowego. Dociera do niego, że jego praca w laboratorium mogłaby mieć większe znaczenie niż bycie Spider-Manem.

Właśnie wtedy w jego życiu pojawia się Martin Li i zaczynają się problemy. W codziennym życiu Peter postrzega Martina jako dobrego człowieka, który troszczy się o bezdomnych. Wszystko się zmienia, kiedy odkrywa jego drugą tożsamość.

spoderwywiad1
Twórcy przywiązali dużą wagę do systemu poruszania się po Nowym Jorku

W grze pojawia się Mary Jane Watson - i to jako grywalna postać. Na czym będzie polegać rozgrywka we fragmentach z byłą dziewczyną Petera?

Mary Jane jest doświadczoną dziennikarką i będzie prowadzić swoje własne śledztwo. To postać, która składa kolejne fragmenty układanki w całość i odkrywa, co dzieje się „za zasłoną” miasta. W niektórych misjach będzie blisko współpracować ze Spider-Manem. Postrzegamy ją jako bohaterkę swojej własnej historii. Nie ma mocy, ale potrafi odkrywać korupcję i zepsucie, ujawniać przestępców.

Jak przełoży się to na rozgrywkę?

Mary Jane będzie kręcić się w podejrzanych miejscach, będzie szukać śladów i robić zdjęcia.

Przypomina to nieco Jade z Beyond Good and Evil.

Rzeczywiście, w pewnym sensie jest trochę jak ona.

Spider-Man jest najczęściej porównywany do serii Arkham. W jakim stopniu różni się od gier z Batmanem?

Przede wszystkim rodzajem bohaterów. Spider-Man jest mistrzem akrobacji - z reguły widzisz go w powietrzu, jest bardzo szybki i zwinny. Poza tym lubi żartować. Mocne strony Spider-Mana bardzo się różnią od tych, jakie ma Batman. Moim zdaniem nie ma zbyt wielu podobieństw między tymi grami.

Czy mógłbyś przybliżyć nieco kwestię sprzętu? Jakimi gadżetami Spider-Man będzie dysponował?

Przede wszystkim strzela podstawowymi strzałami z pajęczej sieci, które będzie można cały czas ulepszać. Podejrzewam, że w demie odblokowałeś sieć uderzeniową, która potrafi powalić przeciwnika jednym strzałem. Spider-Man będzie też korzystać z pułapki zbliżeniowej - kiedy wróg do niej podejdzie, pułapka wystrzeli w niego potężną sieć, która przybije go do ściany.

W grze odblokujemy różne kostiumy. Czy będą mieć jakieś funkcje poza zmienianiem wyglądu?

Nie pokazaliśmy jeszcze wszystkich usprawnień kostiumowych, jakie będą do odblokowania. Spider-Man skorzysta na przykład z zaawansowanego kostiumu, który zwiększy poziom jego skupienia, ułatwi leczenie obrażeń i korzystanie z ciosów specjalnych. Taki kostium da mu przewagę w walce bezpośredniej.

Mamy przez to rozumieć, że różne kostiumy będą bardziej odpowiednie do poszczególnych zadań?

Tak, ale można przenosić ulepszenia między kostiumami. Jeśli odblokujesz sobie jakiś kostium i jego moce, możesz z nich dowolnie korzystać, a jednocześnie cieszyć się wyglądem innego kostiumu.

Byłeś scenarzystą Resistance 3. Jakie są różnice w pisaniu historii dla liniowego FPS-a, a grą z otwartym światem?

W grze z otwartym światem jest znacznie więcej rzeczy do napisania i zaprojektowania. Nad scenariuszem do Resistance 3 pracowałem sam. Jednak już do Sunset Overdrive potrzebna mi była pomoc, a w przypadku Spider-Mana potrzebowałem jej jeszcze więcej. Wspomagali mnie Christos Gage i Ben Arfmann. Scenariusz jest więc w zasadzie dziełem całej naszej trójki, wspólnie opracowaliśmy historię i dialogi.

W grze tego typu największym wyzwaniem jest to, że gracz może pójść gdziekolwiek, by robić cokolwiek. W takim modelu nie jesteś w stanie napisać bardzo trzymającej w napięciu historii, bo zawsze musisz uwzględniać swobodę dla gracza.

Nie uważasz, że jest w tym pewne ryzyko? We współczesnych grach z otwartym światem jest tak wiele aktywności pobocznych, że czasem cierpi na tym główny wątek.

Nie widzę w tym zagrożenia, raczej potencjał. Gra z otwartym światem daje niemal nieograniczone narzędzia do opowiadania historii. W każdym zadaniu dodatkowym, w każdym sekrecie można zawrzeć coś, co będzie dookreślało fabułę, wzbogacało ją.

W Spider-Manie znajdziesz w mieście plecaki z narzędziami. To nie są zwykłe znajdźki. Dzięki nim będziesz odkrywał, co się działo z Peterem przez ostatnie osiem lat. Właśnie o to chodzi - gry z otwartym światem dają więcej szans na opowiedzenie głębszej historii.

Jednak coraz częściej mówi się o tym, że otwarte światy szybko nudzą i gracze często nie kończą takich gier. Jak zatem wykreować interesujący świat?

Przede wszystkim musisz dać graczowi wybór - jeśli chce, może podjąć się dodatkowego zadania. Jeśli nie chce, nie musi tego robić. To zawsze powinno być opcjonalne, nie obligatoryjne. Dobrze skonstruowana gra z otwartym światem daje możliwość ukończenia głównego wątku bez podejmowania aktywności dodatkowych.

spoderwywiad3
Walka jest o wiele szybsza i bardziej akrobatyczna niż w serii Arkham

Czy dla Spider-Mana warto kupić PlayStation 4 Pro?

Absolutnie tak. Tylko w taki sposób zagrasz w rozdzielczości 4K. Poza tym w wersji Pro znajdzie się więcej szczegółów i elementów otoczenia.

Ostatnie pytanie. Ile mniej więcej zajmie ukończenie gry?

A jak dobry jesteś? (śmiech)

Powiedzmy, że w miarę dobry.

Trudno powiedzieć. Spider-Man zawiera mnóstwo zawartości dodatkowej, więc bardzo wiele zależy od tego, w jakim stopniu będziesz się w nią angażował. Możesz być spokojny - na pewno zajmie Ci to trochę czasu.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami