Pokémon Go - trading, jak wymieniać się Pokémonami

Wszystko co musisz wiedzieć, by wymienić się ze znajomym.

Wymiana w Pokémon Go, czyli trading, była jedną z najbardziej wyczekiwanych przez społeczność funkcji. To bowiem jedna z głównych składowych oryginalnych gier o zbieraniu różnych stworzeń.

Działa to nieco inaczej niż w pierwowzorach, bo w Pokémon Go są pewne zasady i ograniczenia dotyczące przeniesienia Pokémona z jednego konta na drugie. Jeśli jednak chcesz nauczyć się wymieniać stworkami albo zdobyć Pokémona, który występuje tylko w pewnym regionie, ten artykuł jest dla ciebie.

Trading wiąże się z innymi funkcjami wprowadzonymi jakiś czas temu do Pokémon Go. Mowa o systemie przyjaciół oraz Giftów (prezentów).

Na tej stronie:

Jak się wymieniać w Pokémon Go, co jest potrzebne

Zanim będziesz mógł się z kimkolwiek wymienić, musisz spełnić podstawowe warunki:

 • Musisz być przyjacielem (friend) osoby, z którą chcesz się wymienić Pokémonem
 • Musisz mieć co najmniej 10 poziom trenera
 • Musisz być w miarę blisko osoby, z którą chcesz się wymienić (ok. 100 m)

Jeśli spełniasz powyższe warunki, wejdź na swoją listę przyjaciół i wybierz znajomego, z którym chcesz się wymienić Pokémonem. Opcja Trade pojawi się zaraz obok „Send Gift”, pod paskiem XP.

O ile znajdujecie się w odległości maksymalnie 100 metrów, możesz następnie wybrać, którego Pokémona chcesz oddać oraz którego otrzymasz. Zobaczysz też koszt wymiany, zanim jej dokonasz. Jeśli jesteś gotów, użyj odpowiedniego przycisku. Gotowe! Proces powinien zająć tylko kilka sekund.

Musisz jeszcze wiedzieć kilka istotnych rzeczy o Tradingu:

 • Za wymianę obydwaj gracze otrzymują dodatkowe Candy (cukierki), przy czym im większa jest odległość dzieląca miejsca schwytania obu Pokémonów, tym większa nagroda. Według nieoficjalnych informacji, dostaniesz 1 cukierka za dystans poniżej 30 km, 2 za dystans 20-100 km oraz 3 za dystans powyżej 100 km. Ten system ma oczywiście zachęcić trenerów do wymiany z osobami spoza miejsca zamieszkania.
 • Wartość życia (HP) i punktów ataku (CP) może się zmienić po wymianie. Oznacza to, że statystyki mogą być wyższe lub niższe niż u pierwotnego właściciela. Im większy poziom przyjaźni, tym większa szansa, że Pokémony przeniosą się bez zmian.
pokemon_go_trading_1
enUS_TradeTutorial5
 • Nie możesz wymienić Pokémona więcej niż jeden raz. Zapobiega to „losowaniu” statystyk, gdy gracze nie są zadowoleni z rezultatu wymiany.
 • O ile HP i CP mogą ulec zmianie, każda inna cecha Pokémona - wliczając w to wygląd - pozostanie nienaruszona.
 • Mityczne (Mythical) Pokémony, takie jak Mew, nie mogą zostać przesłane.
 • Nie wszystkie wymiany są równe - za pomocą niektórych Pokémonów dokonasz Specjalnej Wymiany, która zmienia nieco warunki transferu. Wszystkie szczegóły opisujemy poniżej.

Na czym polegają Specjalne Wymiany (Special Trades)

Nie wszystkie stworki w Pokémon Go traktowane są jednakowo podczas wymiany. Podzielić je można na dwie główne grupy:

Wymiana Standardowa:

 • Pokémony występujące wyłącznie w danym regionie
 • Formy, których nie posiadasz w swoim Pokédeksie (z wykluczeniem Legendarnych (legendary) i Shiny

Wymiana Specjalna:

 • Legendarne Pokémony
 • Shiny Pokémony

Różnice między Standardową a Specjalną wymianą

Istnieją dwie główne różnice między Standardowymi a Specjalnymi wymianami. Po pierwsze, Specjalnej wymiany możesz dokonać tylko raz dziennie, z kimkolwiek chcesz. Licznik resetuje się w tym samym czasie, co Pokéstopy i zadania typu Research.

Druga różnica to koszt gwiezdnego pyłu (Stardust). To właśnie tutaj sprawy się trochę komplikują. Jeżeli wymieniacie się okazami Legendarnymi albo Shiny, które obaj posiadacie, koszt wymiany jest taki sam, jak w przypadku Standardowej. Ale jeśli jeden z was nie posiada okazu Legendarnego albo Shiny, koszt znacząco wzrasta.

pokemon_go_special_trade_1
pokemon_go_special_trade_2
pokemon_go_special_trade_3

Lista kosztów związanych z wymianą

Na każdy Friendship Level (poziom przyjaźni) przypada zniżka na Stardust (gwiezdny pył) potrzebny do dokonania wymiany. Ceny prezentują się następująco:

Typ PokémonaGood Friend (co najmniej 1 dzień)Great Friend (co najmniej 7 dni)Ultra Friend (co najmniej 30 dni)Best Friend (co najmniej 90 dni)
Zwykły Pokémon 100 80 8 4
Typ Shiny lub Legendary (posiadany) 20000 16000 1600 800
Typ Shiny lub Legendary (nieposiadany) 1000000 800000 80000 40000

Wygląda na to, że największą zniżkę przygotowano przy przejściu z przyjaciela Ultra na przyjaciela Best. To obniża koszt wymiany nawet o 800 tys. jednostek gwiezdnego pyłu (Stardust).

special_trade_2
special_trade_1

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami