Fortnite XP: jak zdobywać doświadczenie i szybko zwiększać poziom

Najszybsze i efektywne sposoby zdobywania doświadczenia oraz jak levelować.

Fortnite XP - lub Punkty Doświadczenia - to rodzaj postępu w Fortnite.

Zdobądź wystarczająco dużo punktów XP, a wówczas osiągniesz wyższy poziom, dzięki czemu zdobędziesz Gwiazdkę Bojową. Punkty XP służą także do odblokowywania dodatkowych skinów, stylów i innych dodatków, takich jak Drift czy Ragnarok.

Najbardziej oczywistym sposobem na zdobywanie XP w Fortnite jest oczywiście rozgrywanie meczów oraz to, w jaki sposób grasz.

Także dodatkowe czynniki, jak choćby Karnet Bojowy (Battle Pass), sprawiają, że pewne sposoby na uzyskanie XP i wyższych poziomów są łatwiejsze, niż inne.

Na tej stronie znajdziesz:

Co to jest Fortnite XP - skąd brać punkty doświadczenia

Są dwa typy postępu w Fortnite - punkty doświadczenia XP i związane z przepustką, czyli Karnetem Bojowym.

fortnite_xp_1

Pomimo że Karnet Bojowy dyktuje ci kiedy dokładnie coś odblokowujesz, tak zdobywanie XP pomoże ci przejść przez przepustkę (Battle Pass) szybciej. Zdobądź wystarczająco dużo XP, aby zyskać poziom doświadczenia. Każdy zwiększony poziom gwarantuje ci Gwiazdki Bojowe. Zwykle to dwie gwiazdki lub pięć co każde pięć poziomów.

Głównym sposobem na zdobywanie XP w Fortnite jest oczywiście rozgrywanie meczów. W zależności od tego, jak sobie poradzisz, zdobędziesz inną liczbę punktów doświadczenia.

Źródło punktów XP w Fortnite:

  • Pierwsze zabójstwo - 50 XP
  • Kolejne zabójstwo - 20 XP (ograniczone do 100 XP, a więc tylko sześć zabójstw jest premiowanych)
  • Przetrwanie - 17 XP na minutę po pojawieniu się pierwszego okręgu (ograniczone do 14 minutes, lub 238 XP)
  • Miejsce w Top 20 - 25 XP
  • Miejsce w Top 10 - 100 XP
  • Zwycięstwo (1. miejsce) - 300 XP

Mówiąc w skrócie - im dłużej pozostaniesz na placu boju i im więcej zabijesz przeciwników, tym zdobędziesz większą liczbę punktów XP.

Są także dwie ważne sprawy, jeśli chodzi o zdobywanie XP podczas danego sezonu Fortnite. Po pierwsze, wymagania danej liczby XP do zdobycia kolejnego poziomu są zmienne.

fortnite_xp

Po drugie, postęp XP jest mocno związany z konkretnym sezonem. Gdy nastaje kolejny sezon, wszystko się resetuje. Pomimo tego, odblokowywanie Drift i Ragnarok jest utrzymane między sezonami.

Dodatkowo, istnieje coś takiego, jak poziom konta (sprawdź zakładkę Kariera, a następnie Profil), który śledzi całkowitą liczbę punktów XP tak długo, jak grasz w Fortnite. Co prawda nie służy to do niczego konkretnego, ale fakt, że Epic Games śledzi te dane oznacza, że któregoś dnia może być to przydatne.

Najlepsze sposoby na zdobywanie punktów doświadczenia - Fortnite XP

Jeśli chcesz poznać łatwy sposób na zdobywanie XP w Fortnite, pamiętaj o następujących rzeczach:

Pozostawaj w meczach jak najdłużej

Jak wspominaliśmy wyżej, im dłużej trwa mecz i im większą liczbę przeciwników pokonasz, tym więcej zarobisz XP. Bardzo ważne jest też dotarcie co najmnniej do pierwszego okręgu. Rzucanie się wprost w Wykrzywione Wieże nie jest więc w większości przypadków praktyczne.

Chociaż dotrwaniu do końca rundy w Fortnite sprzyja budowanie i bycie agresywnym, często skuteczną pozostaje inna taktyka. Pozostawanie w ukryciu, unikanie innych graczy, zbieranie łupów - wszystko to składa się na bardzo sensowną strategię, która może pomóc w wygraniu rundy i jest szczególnie zalecana, gdy w Fortnite jesteś początkującym.

fortnite_xp_3
Przetrwanie daje ci 17 punktów XP na minutę. To najbardziej efektywny sposób zarabiania.

Kup Karnet Bojowy

Jeżeli do zdobywania XP podchodzisz bardzo poważnie, zdecydowanie powinieneś kupić aktualny Karnet Bojowy. Dzięki niemu natychmiast zyskujesz mnożniki XP za granie w pojedynkę lub ze znajomymi, zwiększając tym samym zyski za każdy mecz, który rozegrasz. Im wyższy masz poziom, tym wyższe mnożniki.

Oto rozpiska mnożników XP w 5 sezonie Fortnite:

Poziom w sezonie 5Własny bonus XPBonus XP znajomego
1 50% 10%
2 10% -
9 - 5%
17 10% -
25 - 5%
33 10% -
41 - 5%
49 10% -
57 - 5%
65 10% -
73 - 5%
81 10% -
89 - 5%
96 10% -

Jeśli dotrzesz do poziomu 96, otrzymasz dodatkowy bonus w postaci doładowania punktów XP na poziomie 120%, a także taki sam boost dla znajomych, czyniąc całość bardzo efektywnym sposobem na pozyskanie XP.

Dodatkowo, Karnet Bojowy oferuje ci regularne liczby punktów XP za osiąganie danego poziomu. Dla 5 sezonu wygląda to następująco:

Poziom w sezonie 5XP
30 1000
45 1000
53 1000
61 1000
70 1000

Graj ze znajomymi

Biorąc pod uwagę wszystko, co powyżej, nasuwa się też prosty wniosek - grając ze znajomymi otrzymasz więcej XP, gdy będziesz miał zakupiony Karnet Bojowy. Mając pełny skład, mnożnik punktów doświadczenia XP robi dużą różnicę. Jakie są dodatkowe korzyści z grania ze znajomymi? Prawdopodobnie będzie szło ci lepiej i zyskasz większe szanse na pozostanie jak najdłużej przy życiu, co oczywiście jeszcze bardziej zwiększy zarobione punkty XP.

Realizuj Wyzwania Tygodniowe i Dzienne

Wyzwania tygodniowe są przede wszystkim dobrym sposobem na zwiększenie poziomu w Karnecie Bojowym, co powoduje odblokowywanie różnych elementów. Za realizację czterech wyzwań tygodniowych otrzymasz także 5,000 XP.

Tymczasem Codzienne Wyzwania są skoncentrowane bardziej właśnie na XP, oferując 500 punktów w zamian za realizację każdego z nich. Możesz wykonać takie wyzwanie tylko raz dziennie, ale przy 70 dniach łącznie w całym sezonie, daje sumę aż 35,000 punktów doświadczenia XP.

fortnite_xp_2

Graj podczas eventów podwójnego doświadczenia XP

Od czasu do czasu Fortnite proponuje specjalne wydarzenia, podczas których wszystkie zdobywane XP liczą się podwójnie. Są to eventy bardzo rzadkie i zwykle zapowiadane zaledwie kilka dni przed ich startem, dlatego warto być z grą na bieżąco. Jeśli jednak uda ci się dostać na takie wydarzenie i posiadać także Karnet Bojowy oraz zapraszając znajomych do gry, w bardzo łatwy sposób zdobędziesz pokaźną liczbę punktów XP.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami