Rząd planuje wprowadzenie specjalnej ulgi podatkowej przeznaczonej dla twórców tak zwanych „gier kulturowych”, czyli produkcji promujących między innymi pozytywny wizerunek Polski za granicą.

Każdy projekt ubiegający się o ulgę będzie weryfikowany testem, który powstanie w oparciu o podobne rozwiązania z Wielkiej Brytanii i Francji. Dokonując oceny eksperci wezmą pod uwagę różne aspekty danego tytułu, w tym miejsce akcji i głównych bohaterów.

Istotną rolę odegrają również prowadzenie większości prac na terytorium Polski, obecność dziedzictwa kulturowego lub historycznego, a także nacisk na fabułę i dialogi. Do tego wykorzystywanie elementów „innowacyjnych” oraz bazowanie na oryginalnej marce.

Autorzy gier uznanych za „kulturowe” otrzymają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 100 procent kosztów kwalifikowanych w podatku dochodowym CIT i PIT. To zaś zaowocuje korzyścią w wysokości 19 procent kosztów kwalifikowanych (dzięki, Bankier).

01
Rząd chce promować Polskę za pomocą gier

Przygotowujące ulgę Ministerstwo Kultury decyzję argumentuje rosnącym znaczeniem branży wirtualnej rozrywki w Polsce - w ubiegłym roku wygenerowała 0,10 procent rodzimego PKB. Podkreślono, że dalszy rozwój sektora powinien pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę.

Wartość twórców gier znad Wisły jest coraz wyższa. Niedawno wycena grupy CD Projekt przekroczyła 18 miliardów złotych, dzięki czemu wyprzedziła KGHM i PGE - firmy kontrolowane przez Skarb Państwa.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki

Komentarze (6)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Reklama