Pokémon Go - czym są Shiny Pokémon, jak je złapać

Jak schwytać Shiny Magikarpa, czerwonego Gyaradosa i inne.

Pokémony typu Shiny (lśniące) po raz pierwszy pojawiły się w Pokémon Go w marcu 2017 roku. Wtedy zaprezentowano użytkownikom Shiny Magikarpa i jego ewolucję, czerwonego Shiny Gyradosa.

W ostatnich miesiącach pojawiły się nowe Shiny, wliczając w to Shiny Pikachu i różne wariacje innych stworków.

Lśniące Pokémony bardzo trudno złapać, bo rzadko mamy okazję je spotkać - przyzna to każdy miłośnik głównej serii gier. Co jednak wiemy Pokémonach typu Shiny i jak je schwytać?

Shiny Magikarp, Shiny Gyarados, jak złapać Shiny Pokémony i które stworki mogą być Shiny?

Pierwszymi Pokémonami typu Shiny w Pokémon Go były Magikarp i Gyrados - to podstawowe lśniące stworki, jakie złapało większość graczy w pierwowzorach: Pokémon Gold i Silver.

2
Normal (left) vs Shiny (right). Credit reddit user skinnysnorlaz

Shiny wyróżniają się innym kolorem niż domyślny. Oznacza to, że musisz wypatrywać Pokémonów z nienaturalną dla nich barwą, inną niż domyślny model. Jest jednak haczyk - innego koloru nie zobaczysz na mapie, a dopiero, gdy podejmiesz próbę złapania Pokémona.

Shiny są niezwykle rzadkie, więc jedynym sposobem na ich zdobycie są ciągłe próby łapania okazu, którego wariant Shiny chcesz uzyskać - z nadzieją, że okaże się mieć inne barwy niż domyślne.

Często różnica nie jest zbyt duża. Zobacz zdjęcie po prawej stronie, które porównuje zwykłego Magikarpa z jego wersją Shiny. Jest też film z ewolucji w Red Gyaradosa.

Czym są Pokémony Shiny? Wszystko co musisz wiedzieć

Zanim dowiesz się, które Pokémony mogą mieć wariant Shiny, warto przyjrzeć się temu typowi stworków i dowiedzieć się, czym się cechuje:

 • Pokémony Shiny są od siebie niezależne. Innymi słowy, dwóch trenerów może znaleźć się w tym samym miejscu, złapać tego samego Magikarpa, który będzie posiadał takie same statystyki, ale niekoniecznie oba muszą być typem Shiny. To dobre rozwiązanie, chwalone przez społeczność gry - oznacza bowiem, że łowcy Pokémonów nie będą zbierać się tłumem w jednym miejscu, gdy tylko ktoś zobaczy Shiny
 • Ditto przebrany za Shiny Pokémona sam w sobie nie jest Shiny - zgadza się, jeśli jeśli znajdziesz rzadkiego Shiny Magikarpa, ale po złapaniu okaże się, że to Ditto, to Pokémon nie jest Shiny. Warto go jednak zachować - być może gdy Ditto również otrzyma swoją wersję Shiny, zamieni się w ten wariant
 • Ewolucje Shiny również są Shiny - dobrą wiadomością jest, że lśniący Pokémon wyewoluuje również w wersję Shiny. Oznacza to, że złoty Magikarp zmieni się w czerwonego Gyradosa, itd. Kolejny argument za zdobywaniem Candy (cukierków)
 • Shiny mają własne pozycje w Pokedeksie - jeśli znalazłeś lśniącego Pokémona, spójrz na jego pozycję w Pokedeksie. Zobaczysz jego niecodzienny wygląd i różnice między płciami
1
Credit: reddit user Dronpes
 • Shiny Pokémony wyglądają jak zwykłe Pokémony na mapie - zmienione kolory ukazują się dopiero po rozpoczęciu próby złapania stworka
 • Jeśli spróbujesz dokonać transferu Pokémona typu Shiny, otrzymasz ostrzeżenie - po próbie wysłania Shiny do Profesora Willowa, gra upewni się, czy na pewno chcesz się pozbyć Pokémona

To wszystko, co musisz wiedzieć o Pokémonach typu Shiny. Reszta sprowadza się do szczęścia, dlatego życzymy udanych łowów!

Wszystkie Pokémony Shiny w Pokémon Go

Około pięciu miesięcy po tym, jak pojawił się Shiny Magikarp, gracze zauważyli lśniące wariacje innych Pokémonów. O ile jednak lista zdążyła się powiększyć, liczba Shiny jest bardzo mała w porównaniu do zwykłych Pokémonów.

Jeżeli chcesz szybko dowiedzieć się, które Pokémony mogą mieć typ Shiny, spójrz na listę (dzięki, Sruruguay), która prezentuje wszystkie okazy, oprócz Roselii and Articuno:

pokemon_go_shiny_june
Autor: Sruruguay.

Shiny Pikachu: sierpniowa aktualizacja z 2017 roku wprowadziła drugi zestaw Pokémonów Shiny. Pierwszy raz pojawiły się na wydarzeniu Pokémon Go Park w Japonii.

Uczestnicy festiwalu mieli szansę złapać Shiny Pikachu, który podobnie jak Red Gyrados, może ewoluować w Shiny Raichu.

Teraz są już dostępne na całym świecie, a wachlarz w ramach Pokémon Day powiększono o Shiny hatted Pikachu, czyli Pokémona z wakacyjnym kapeluszem na głowie.

Pokémony typu Ghost (duch) z 3. generacji: Jako część zorganizowanego w 2018 roku wydarzenia Pokémon Go Halloween - podczas którego wprowadzono do gry pierwsze stworki 3. generacji - pojawiły się również wariacje Shiny pięciu nowych Pokémonów. To Duskull, Dusclops, Shuppet, Sableye i Banette. Poniżej wideo prezentujące Duskulla w akcji:

Pokémony z Raidów 3. generacji: Wraz z pojawieniem się 50 nowych stworzeń w 3. generacji w grudniu 2017 roku, do gry wprowadzono 2 Pokémony, które spotkamy tylko w Raidach. To Mawile i Absol, które otrzymały wersje Shiny.

Aktualizacja Desert (pustynna) do 3. generacji: Cała rodzina Pokémonów Aron ma również swoje wersje Shiny - warianty dodano w styczniu 2018 roku.

Aktualizacja Dragon (smocza) do 3 generacji: Gracze mają również szansę na spotkanie Shiny Swablu, który zmienia swój niebieski kolor na żółty. Po ewolucji w Altarię, Pokémon zachowa nową barwę.

Walentynki 2018: Wraz z aktualizacją na święto zakochanych, swoją wersję Shiny otrzymał Luvdisc:

Aktualizacja Lunar New Year (chińskiego nowego roku): Podczas wydarzenia z 2018 roku do Pokémon Go dodano lśniącą wersję Poochyeny:

Community Day (dzień społeczności): Gracze otrzymali możliwość złapania Shiny Dratiniego (ewolucji Dragonaira i Dragonite'a), Bulbasaura (i jego ewolucji, Ivysaura i Venusaura), Mareepa (i jego ewolucji, Flaffiego i Ampharosa), Charmandera (i jego ewolucji, Charmeleona i Charizarda) oraz Larvitara (i jego ewolucji, Pupitara and Tyranitara).

W 2018 roku szybko zaczęto uzupełniać grę o kolejne okazy Shiny:

 • Magby (i Magmar), Togepi (i ewolucja, Togetic) oraz Wynaut (i ewolucja, Wobbuffet) - dodane z okazji Świąt Wielkiej Nocy
 • Murkrow - dodany z okazji Prima Aprilis
 • Wailmer (i ewolucja, Wailord) - dodany z okazji Dnia Ziemi
 • Makuhita (i ewolucja, Hariyama) oraz Meditite (i ewolucja, Medicham) - dodane z okazji majowego Fighting Event
 • Aerodactyl, Kabuto (i ewolucja, Kabutops), Omanyte (i ewolucja, Omastar) - dodane z okazji majowego Adventure Week
 • Shellder (i ewolucja, Cloyster) - dodany z okazji Water Festival
 • Roselia i Articuno
 • Plusle, Minun i Zapdos - dodane z okazji Go Fest

Warto zauważyć, że Shiny Alolan Raichu jeszcze nie ma w grze, ale możesz zobaczyć jak wygląda, jeśli masz zwykłego Shiny Raichu w swoim Pokedeksie.

Jak do tej pory nie stwierdzono obecności kolejnych Pokémonów typu Shiny. Warto jednak przypomnieć, że w oryginalnych grach każdy ze stworków miał swoją alternatywną wersję, więc niewykluczone, że Niantic postara się zaprojektować Shiny dla wszystkich Pokémonów w Pokémon Go.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami