Assassin's Creed Odyssey - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko o grze.

Assassin's Creed Odyssey to nowa odsłona popularnej serii, która powraca po roku przerwy, a więc tym razem fani nie muszą czekać dwa lata, tak jak na premierę egipskiego Origins. Ubisoft zaznacza jednak, że nie jest to wyznacznik tego, że kolejne odsłony także będą ukazywać się corocznie.

Odyssey rozbudowuje formułę zaproponowaną w grze z 2017 roku. Otrzymamy sporo elementów z gier RPG, a także ogromny świat. Co ciekawe, to pierwsza część cyklu, w której bohater nie jest nawet asasynem.

Assassin's Creed Odyssey zabiera nas do starożytnej Grecji, a jednocześnie nie jest sequelem Origins, ponieważ akcja rozgrywa się 400 lat przed przygodami Bayeka z Siwy.

  • Premiera: 5 października 2018
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: Ubisoft
  • Wydawca: Ubisoft

Premiera i dostępne edycje

Assassin's Creed Odyssey ukaże się 5 października 2018 roku. Trafi na PC, PlayStation 4 oraz na Xbox One. Wersje na PS4 Pro i Xbox One X otrzymają prawdopodobnie wyższą rozdzielczość, jak poprzednia odsłona serii.

Podstawową edycję wyceniono na ok. 230 zł. Zamówienie przed premierą gwarantuje dostęp do jednej bonusowej misji - Niewidomy Władca. Szczegóły na jej temat nie są znane.

Poza tym, dostępne są też edycje specjalne:

  • Gold Edition za ok. 330 zł oferuje dostęp do przepustki sezonowej, dzięki której otrzymamy najważniejsze dodatki publikowane po premierze gry.
  • Medusa Edition za ok. 420 zł to wydanie kolekcjonerskie, w którym dostajemy między innymi figurkę upadłej Gorgony, mapę świata, soundtrack oraz artbook.
acohub1

Historia i świat

Opowieść w Assassin's Creed Odyssey rozpoczyna się w 431 roku p.n.e. To właśnie wtedy wybuchła wojna peloponeska, pomiędzy Atenami i Spartą. Gracz wcieli się w przedstawiciela tej drugiej frakcji, choć wygnanego za młodu - w późniejszych fazach gry możliwy będzie wybór strony konfliktu.

Po raz pierwszy wybierzemy postać, w którą chcemy się wcielić. Zagramy jako Alexios albo Kassandra - oboje są potomkami legendarnego Leonidasa i dzierżą ostrze jego włóczni, które zapewnia im dodatkowe moce.

Świat gry jest porównywalny z obszarem z Origins - a więc jest ogromny. Tam jednak, gdzie w poprzedniej odsłonie mieliśmy do czynienia z bezkresnymi piaskami pustyni, tak w Odyssey siłą rzeczy pojawi się więcej wody. Dlatego też żegluga jest istotnym elementem gry.

Możliwa będzie swobodna eksploracja, a wiele wysepek nie będzie w ogóle związanych z głównym wątkiem, tylko poczeka na to, aż sami zdecydujemy się odkryć, co mają do zaoferowania. Powróci jednak system poziomów, a więc w praktyce nie wszędzie uda nam się przetrwać na początku przygody - gdyż przeciwnicy będą po prostu zbyt silni.

W trakcie gry bohater lub bohaterka spotkają wiele postaci niezależnych - to między innymi filozof Sokrates. Po raz pierwszy w cyklu wybierzemy też opcje dialogowe podczas rozmów. Możliwe będzie nawet nawiązywanie romansów.

acohub3

Rozgrywka

Gameplay w Assassin's Creed Odyssey przypomina rozwiązania z Origins, choć otrzymujemy też nowe elementy - najważniejsza nowość to obecność umiejętności specjalnych, które można wykorzystać w trakcie walki.

Dzięki legendarnemu ostrzu Leonidasa wykonamy potężne ataki, specjalne kopnięcie czy użyjemy innych zdolności, które pomogą pokonać potężniejszych przeciwników - nawet podpalając swój miecz.

Ekwipunek ulega rozbudowaniu - w Odyssey zbroje także będziemy kompletować według statystyk. Nie jest już więc tylko czymś, co wpływa na wygląd, a podczas przygody znajdziemy coraz lepsze pancerze.

Twórcy chcą usprawnić system skradania, by ciche rozwiązywanie problemów było bardziej satysfakcjonujące i rozbudowane. Powróci też orzeł, który posłuży bohaterowi lub bohaterce za zwiadowczego drona.

W trakcie eksploracji wykorzystamy wierzchowce, ale równie ważne będą okręty. Statek wykorzystamy też w walce z innymi morskimi środkami transportu - rozkażemy załodze strzelać z łuku, staranujemy inną łajbę albo dokonamy abordażu.

acohub2

Nie zabraknie oczywiście miast - w Odyssey znajdziemy więcej dużych skupisk ludności niż w Origins. Cały świat zachęca do eksploracji dzięki różnym misjom pobocznym, znajdźkom oraz sekretom.

Wraca też system rozwoju bohatera, z wykupywaniem kolejnych umiejętności i bonusów z drzewka talentów. Rozgrywka w wątku w czasach współczesnych będzie zupełnie opcjonalna.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami