Pokémon Go - jak dodać przyjaciół, poziomy przyjaźni, bonusy

Wszystko, co chcesz wiedzieć o systemie przyjaciół.

System przyjaciół (Friends) w Pokémon Go to funkcja, dzięki której wprowadzono również opcje wymiany oraz otrzymywania i wysyłania prezentów.

Stworzenie listy znajomych nie tylko pozwoli ci na śledzenie ich postępów w grze, ale również zapewni liczne bonusy podczas walk w Gymach i Raidach.

Na tej stronie:

Na co pozwala bycie przyjaciółmi w Pokémon Go

Dodanie przyjaciela w Pokémon Go wiąże się z szeregiem bonusów. Powala to na:

 • Śledzenie postępów znajomych, począwszy od poziomu trenera, przez złapane Pokémony, aż po pokonany dystans
 • Wymianę Pokémonów
 • Wysyłanie i odbieranie Giftów, w których znajdziesz też jajka typu 7 km
 • W przypadku wyższych poziomów przyjaźni - otrzymywanie większego bonusu do ataku podczas walk w Gymie albo Raidach, a także na obniżenie wartości gwiezdnego pyłu (Stardust) potrzebnego do wymiany

Do omówienia mamy wiele systemów i korzyści, ale zacznijmy od podstaw, a więc informacji, jak dodać znajomego do listy.

Jak dodawać przyjaciół w Pokémon Go i jak znaleźć Trainer Code

Po pierwsze, aby w ogóle mieć dostęp do tej opcji w Pokémon Go, musisz mieć odpowiednio wysoki poziom trenera. Aktualnie wymagany Trainer Level to 10, ale niewykluczone, że liczba zostanie obniżona w przyszłości.

Jeżeli spełniasz wymagania, aby zacząć dodawać znajomych, wejdź w panel trenera, wybierając ikonę w lewym dolnym rogu ekranu głównego. Stamtąd przejdź na zakładkę „Friends” - znajdziesz ją w prawym górnym rogu.

pokemon_go_add_friends_1

Następnie, użyj przycisku „Add Friend” (dodaj przyjaciela). Tutaj możesz wpisać Trainer Code (kod trenera) swojego znajomego. Będziesz potrzebował tego kodu, bo nie można dodać kogoś do listy znajomych jedynie poprzez wyszukanie nazwy gracza. System przypomina „Friend Code” z konsol Nintendo, gdzie twórcy również chcieli zapobiec praktykom dodawania nieznajomych do listy przyjaciół.

Tutaj znajdziesz też swój własny kod trenera, który możesz wysłać innym graczom. Aby to zrobić, po prostu skopiuj kod do schowka i wklej, gdzie tylko chcesz - chociażby w oknie komunikatora albo forum.

Kiedy otrzymasz kod trenera od znajomego, wprowadź kombinację do okna, a następnie wyślij zaproszenie. Kiedy znajomy zaakceptuje, staniecie się przyjaciółmi w Pokémon Go. Nie ma więc potrzeby ponownego wysyłanie kodu, w drugą stronę.

Jak zwiększyć poziom przyjaźni

Wraz ze swoim znajomym możecie zwiększyć swój poziom przyjaźni (Friendship Level) na dwa różne sposoby:

 • Poprzez wysyłanie sobie Giftów
 • Poprzez współuczestniczenie w Raidach i walkach w Gymach

Pamiętaj jednak, że zwiększyć poziom przyjaźni możesz tylko raz dziennie. Oznacza to, że jeśli danego dnia wykonałeś jedną z wyżej wymienionych czynności, musisz poczekać do jutra, aby znów mieć szansę zwiększenia poziomu.

Bonusy systemu przyjaciół oraz jak osiągnąć poziom Good, Great, Ultra i Best Friend

Istnieją 4 poziomy przyjaźni w Pokémon Go - każdy z nich wymaga innej liczby dni spędzonej na ulepszaniu:

Poziom przyjaźni (Friendship Level)Liczba dni potrzebnych do osiągnięciaBonusy
Dobry przyjaciel (Good Friend) 1 1000 XP, możliwość wymiany Pokémonami oraz odbierania i wysyłania Giftów
Świetny przyjaciel (Great Friend) 7 3000 XP, mała (0,2x) przecena na Stardust dla wymiany, mały (1,5x) bonus do ataku w Raidach i Gymach
Ultra przyjaciel (Ultra Friend) 30 30000 XP, średnia (0,92x) przecena na Stardust dla wymiany, średni (1,07x) bonus do ataku w Raidach i Gymach
Najlepszy przyjaciel (Best Friend) 90 100000 XP, duża (0.96x) przecena na Stardust dla wymiany, duży (1,1x) bonus do ataku w Raidach i Gymach

Jednym słowem, im dłuższa przyjaźń w Pokémon Go, tym większa obniżka na Stardust i większe bonusy do walk.

Jeżeli chcesz śledzić postępy poziomu przyjaźni, wejdź w kartę swojego przyjaciela z poziomu listy, a następnie wybierz jego awatar. Dzięki sercom zobaczysz, ile dni zostało wam jescze do konkretnego poziomu.

pokemon_go_friendshiplevel_1
pokemon_go_friendshiplevel_2
pokemon_go_friendshiplevel_3
pokemon_go_friendshiplevel_4

Co jeszcze musisz wiedzieć o systemie przyjaciół w Pokémon Go

Jest jeszcze kilka istotnych informacji o systemie przyjaźni w Pokémon Go, które powinieneś poznać:

 • W grze istnieje ograniczenie liczby znajomych - możesz mieć maksymalnie 200 przyjaciół. To jednak wystarcza, by dodać wszystkich kolegów, a do tego poznać nowe osoby w Raidach.
 • Jeśli skopiujesz całą wiadomość z kodem trenera od znajomego i wkleisz ją w oknie Pokémon Go, gra zachowa tylko kod. Przydatne!
 • W lewym dolnym rogu ekranu, nad ikoną twojego trenera, pojawi się czerwona kropka, jeśli otrzymałeś zaproszenie do znajomych lub otrzymałeś Gifta. Powiadomienia możesz wyłączyć w menu.
pokemon_go_add_friends_2
 • Twoi przyjaciele dostaną powiadomienia o twoich losowych aktywnościach - nie ma możliwości „udostępnienia” im twojego konkretnego osiągnięcia.
 • Do gry nie dodano jeszcze tablicy wyników (leaderborad), dlatego jeżeli chcesz porównać osiągnięcia (poziom, przebyty dystans, złapane Pokémony), musisz to zrobić „ręcznie”, po prostu porównując twoją kartę i znajomego.
 • Od lipca 2018 roku, kiedy dodano Lucky Pokémony, masz możliwość sortowania listy znajomych, biorąc pod uwagę imię, poziom przyjaźni albo liczbę wysłanych Giftów. Możesz też nadawać przyjaciołom pseudonimy.
 • Nie możesz wykluczyć wybranego znajomego z listy osób otrzymujących powiadomienia o twoim trenerze. Jeśli ci to przeszkadza, mądrze dobieraj przyjaciół w grze.
 • Wybrany przez ciebie pseudonim kompana (buddy) również zobaczą wszyscy przyjaciele.
 • Możesz zdobyć Medal za ostatni poziom przyjaźni. Posiadanie jednego Best Friend to Brąz, dwóch - Srebro, a trzech - Złoto.
 • Ponowne dodanie znajomego do listy przyjaciół po uprzednim jego usunięciu, przywróci zdobyty wcześniej poziom przyjaźni i inne zgromadzone bonusy.
 • Zmiana nazwy gracza po dodaniu przyjaciela może negatywnie wpłynąć na bonusy. To błąd gry, który twórcy radzą naprawić, usuwając i ponownie dodając znajomego do listy.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami