W przeciwieństwie do Microsoftu i Nintendo, Sony jest niechętne wobec udostępnienia opcji rozgrywki międzyplatformowej (tak zwanego cross-play) na PS4. Były pracownik firmy twierdzi, że wszystko z powodu pieniędzy.

Wspólną zabawę oferuje obecnie kilka produkcji. Przykładem jest Fortnite, w które razem mogą grać posiadacze PC, Xbox One, Switch i urządzeń mobilnych, ale właściciele PlayStation 4 muszą ograniczyć się do zmagań z graczami używającymi komputerów, smartfonów i tabletów.

Niedawno zaś okazało się, że osoby logujące się do strzelanki Epic Games na PS4 nie mogą później skorzystać z tego z samego profilu na innych konsolach. Do kontrowersyjnej sytuacji odniósł się John Smedley, były szef Sony Online Entertainment (dzięki, Forbes).

„Kiedy byłem pracownikiem Sony, wewnętrznym powodem podobnego postępowania były kwestie pieniężne. Kierownictwu nie podobała się wizja stosowania na PlayStation przedmiotów kupionych na platformie Xbox. Proste. Głupie, ale to prawda” - wyjaśnił w usuniętym ostatecznie wpisie na Twitterze.

01
Fortnite w wersji PS4 nie umożliwia zabawy z posiadaczami Xbox One

Na względy biznesowe wskazywał też Jim Ryan, globalny szef sprzedaży i marketingu PlayStation. W rozmowie z Eurogamerem na ubiegłorocznym E3 stwierdził, że podejście firmy do rozgrywki międzyplatformowej jest efektem „komercyjnej dyskusji” z udziałowcami.

Warto zaznaczyć, że cross-play coraz bardziej przyciąga uwagę samych deweloperów. Niedawno dyrektor kreatywny FIFA 19 - Matt Prior - oświadczył, że funkcja wspólnej zabawy pomiędzy posiadaczami różnych urządzeń byłaby „czystym zyskiem” dla graczy.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki