AMD wyprodukowało dla Sony, na potrzeby PlayStation 5, nie tylko procesor Zen, ale także procesor graficzny Navi - informuje współpracujący z Forbes dziennikarz Jason Evangelho.

Powołując się na kilka własnych źródeł, autor twierdzi, że do produkcji Navi oddelegowano ponad 60 procent inżynierów grupy Radeon Technologies, z czego jej szef - Raja Koduri - miał być wyjątkowo niezadowolony.

Co więcej, technologię Navi opracowano przede wszystkim dla Sony i głównie z myślą o nowej konsoli PlayStation - co mogłoby oznaczać, że nie dorówna najbardziej high-endowym kartom graficznym od Nvidii.

Zdaniem dziennikarza Forbes, prezes AMD - Lisa Su - skupia się w większym stopniu właśnie na współpracy z zewnętrznymi partnerami i opracowywaniem procesorów dla nich, a nie na produkcji podzespołów do PC.

Z tego też powodu miał ucierpieć proces produkcyjny linii procesorów Vega, które okazały się lekkim rozczarowaniem. Firma nie przeznaczyła podobno na ten cel wystarczających zasobów.

amd_navi_7ai_2
Według wczesnych założeń AMD, technologia Navi ma być gotowa pod koniec 2018 roku

PlayStation 5 nie zostało jeszcze oficjalnie zapowiedziane. Sony nie wspomniało nawet o roboczej nazwie konsoli - w przeciwieństwie do Microsoftu, który ujawnił już projekt Scarlet.

Reklama