W maju 2017 roku oficjalnie ujawniono, że Netflix wyprodukuje serial na podstawie opowieści o wiedźminie Geralcie. W prace zaangażowane jest polskie studio Platige Image.

„Morze kawy, nieprzespane noce i wielogodzinne spotkania. To jest za nami. A przed nami oraz Netflix i Sean Daniel Company produkcja serialu na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Stało się!” - napisali przedstawiciele firmy.

Producentami wykonawczymi ze strony polskiego studia są Tomasz Bagiński oraz Jarosław Sawko, a pierwszy z nich wyreżyseruje co najmniej jeden odcinek w danym sezonie. Rodzima firma wykona również określone efekty specjalne.

Wciąż wiemy niewiele na temat serialu, poza tym, że zdjęcia mają ruszyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Potwierdzono już ukończenie scenariusza pierwszego odcinka. Wiemy też, że producenci wybrali lokacje na terenie Europy Wschodniej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

netflixlogo

Premiera

To najważniejsza informacja, której jeszcze nie ujawniono. Nie wiadomo, kiedy zadebiutuje pierwszy odcinek serialu Wiedźmin - biorąc pod uwagę, że to produkcja Netfliksa, to najpewniej jednego dnia udostępniony zostanie cały pierwszy sezon. Nieoficjalne doniesienia wskazują na debiut w 2020 roku.

Potwierdzono, że pierwszy sezon składać się będzie z 8 odcinków.

O czym będzie serial?

Według wstępnych zapowiedzi, serial Wiedźmin będzie oparty przede wszystkim na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego, a nie na powieściach składających się na wiedźmińską sagę.

Takie podejście zdaje się lepiej pasować do struktury serialu. Każdy epizod może stanowić odrębną całość, a jednocześnie otrzymalibyśmy wystarczającą różnorodność tematów, lokacji i bohaterów.

Trzeba zaznaczyć, że scenarzyści nie zamierzają wymyślać koła na nowo - nie stworzą nowych, własnych postaci, a skorzystają z tych, które wiele lat temu powołał do życia na papierze Sapkowski.

Nie potwierdzono konkretnie, jacy bohaterowie pojawią się w serialu, ale można założyć, że na pewno ujrzymy między innymi Geralta, Yennefer, Triss, Jaskra, a także - rzecz jasna - płotkę.

Autorzy i obsada

Główne stery produkcji objęła Lauren Schmidt Hissrich - jest showrunnerką, czyli główną producentką, nadzorującą cały proces. Jest także scenarzystką. W przeszłości zajmowała się między innymi serialem „Daredevil”.

Hissrich jest aktywna na Twitterze, gdzie wielokrotnie udowadniała już, że podchodzi do pracy poważnie - komentując różne opowiadania i powieści Sapkowskiego czy publikując własne opisy wszystkich ważnych postaci z sagi. Bez wątpienia dobrze poznała materiał źródłowy.

„Uwielbiam Wiedźmina stworzonego przez Sapkowskiego. Postacie, ton, opowieści, wszystkie te elementy składowe książek. Nie mam zamiaru niczego tu psuć. W pewnym sensie też jestem pisarką i sama nie chciałabym, żeby ktoś zmieniał coś, co napisałam”.

Następnie Hissrich przyznała jednak, że adaptowanie oryginału jest konieczne, ponieważ coś, co sprawdza się w książce, niekoniecznie musi wypaść dobrze w serialu czy w filmie.

„Tysiące stron trzeba zmieścić w 60 stronach dialogów. A do tego dochodzi wielka presja, by odpowiednie tempo zachęcało do obejrzenia kolejnego odcinka”.

Producentka spotkała się już z Andrzejem Sapkowskim. Autor sagi i opowiadań pełni rolę konsultanta. Pisarz podkreślił między innymi, że różnorodna etnicznie obsada i grupa ludzi zajmujących się serialem byłaby znakiem szacunku dla tematyki niesprawiedliwości społecznej, którą poruszał w powieściach.

Hissrich ujawniła też pełną grupę scenarzystów. Tworzeniem epizodów zajmą się między innymi ludzie odpowiedzialny za seriale, takie jak „Daredevil”, „Jessica Jones” czy „Constantine” i „The Americans” - a więc nie tylko produkcje Netfliksa.

Reklama

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Mateusz dołączył do zespołu w 2013 roku. Jest z-cą redaktora naczelnego, opiekuje się naszym kanałem YouTube, przygotowuje artykuły i recenzje, a czasami także poradniki. Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych.

Więcej artykułów od Mateusz Zdanowicz

Komentarze (3)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Wiedźmin 1 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, wszystkie misje, zadania poboczne i sekrety.

Wiedźmin 2 - Poradnik

Pełny opis przejścia, wszystkie misje poboczne i sekrety gry.