Unikalne umiejętności bohaterów są zarezerwowane po jednej dla każdego kompana. Znaczy to, że Promto, Ignis, Gladiolus i Noctis rozwijają je niezależnie od pozostałych. Na każdą zdolność mają wpływ inne czynniki. Co więcej, każdy talent odpowiada za zupełnie inną czynność.

Umiejętności unikalne bohaterów sprawdzimy w menu głównym gry, opcja: Skill. Każdemu kompanowi odpowiada jedna, unikalna zdolność. W przypadku Noctisa, lidera drużyny, jest to łowienie ryb, Ignisa - gotowanie, Gladiolusa - survival (przetrwanie), a Prompta - robienie zdjęć. Na poniższej stronie zostały omówione zdolności:

Wędkowanie (fishing) - Noctis

Umiejętnością unikalną (unique skill) Noctisa jest łowienie ryb (fishing). Wędkować można tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, które z wiadomych względów znajdują się nad wodą. Oznaczone są na mapie ikoną niebieskiej rybki (Fishing Hole). Łowiąc ryby rozwijamy zdolność specjalną Noctisa.

W odróżnieniu od umiejętności Prompta (robienie zdjęć) i Gladiolusa (survival), wędkowanie nie jest zdolnością pasywną. Rozwijamy ją poprzez częste wykonywanie tej czynności. Łowienie większych okazów przyniesienie nam większe korzyści. Jeśli nam się uda i złowimy rybę, otrzymamy składniki do przygotowywani posiłków oraz przedmioty, które można sprzedać.

Z łowieniem wiąże się mini gra, podczas której naszym celem najpierw jest zwabić rybę, by ta połknęła haczyk, a następnie wyciągnąć ją z wody.

Pierwsza część mini gry - nęcenie ryby - polega na zarzuceniu wędki i zwabieniu ryby za pomocą spławika. Na mini mapie należy sprawdzić położenie wodnych zwierząt (kolorowe kropki). Następnie musimy zarzucić wędkę tak, by spławik znalazł się w obszarze, po którym pływają się ryby (pomarańczowy kolor wskaże nam, że w tym miejscu znajduje się ryba).

040

Za pomocą odpowiedniego klawisza (na PC: spacja) oraz przycisków odpowiedzialnych za ruch poruszamy spławikiem, co powoduje, że nasza potencjalna zdobycz zacznie się nim interesować.

Gdy ryba złapie spławik, wówczas zaczyna się druga faza mini gry. Naszym zadaniem jest wyciągnąć ją z wody. Aby to zrobić, musimy ją zmęczyć. W tym celu należy zwijać żyłkę (na PC klawisz: spacja), uważając przy tym, aby nie pękła. Gdy na ekranie pojawi się ikona informująca nas o kierunku, należy go wybrać, zmieniając położenie wędki.

W dolnym, prawym rogu widoczna jest wytrzymałość żyłki. Gdy spadnie do zera, wówczas zerwie się, i stracimy rybę. Dlatego należy rozsądnie dysponować wytrzymałością żyłki - na ile to możliwe. Żyłki można oczywiście wymieniać. Zawsze należy mieć zapas kilku.

Wędka złożona jest z czterech części:

  • line (żyłka),
  • lure (przynęta),
  • rod (kij - właściwa część wędki),
  • reel (kołowrotek).
037

Każda z tych części wpływa na jakość wędki, a tym samym na jakość wędkowania. Dlatego jeśli często chcemy spędzać czas przy łowisku, warto zadbać o jak najlepszy sprzęt wędkarski. Ten zakupić można w sklepach specjalizujących się w tego typu przedmiotach. Często sprzedawców można znaleźć w pobliżu łowisk.

Przetrwanie (survival) - Gladiolus

Na umiejętność unikalną Gladiolusa - survival - nie mamy takiego wpływu jak na zdolność wędkowania Noctisa. Łowienie ryb rozwijamy za każdym razem, gdy główny bohater spędza czas na wędkowaniu. Natomiast talent przetrwania wzrasta, kiedy przemierzamy świat na piechotę. Niestety, podróżując regalią lub na chocobo - nie rozwiniemy umiejętności Gladiolusa.

Zdolność survival wpływa na jakość zdobywanych przedmiotów. Po zakończonej walce drużyna może otrzymać losowy przedmiot. Im wyższy poziom umiejętności przetrwania Gladiolus posiada, tym lepszy przedmiot może otrzymać.

041

Nie ma najlepszego sposobu na bardzo szybkie rozwijanie tej umiejętności. Jeśli zależy nam, aby wbić jak najwyższy poziom talentu survival, to warto eksplorować świat gry pieszo, pomijając szybką podróż oraz jazdę na chocobo i regalią.

Reklama

O autorze

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Redakcja Eurogamer.pl

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Więcej artykułów od Marcin Dolata

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Skasowana gra Star Wars od Visceral Games przypominała Uncharted

Twierdzi scenarzysta „Łotr 1”, który widział projekt.

ArtykułDays Gone - premiera i najważniejsze informacje

Gameplay, fabuła, świat. Wszystko, co wiemy.

Mad Box - kontroler do konsoli na grafikach koncepcyjnych

Panel dotykowy, podpowiedzi podczas gry i podświetlenie.

Windows 10 w miesięcznej subskrypcji? Szef Microsoftu o planach koncernu

Abonament nie tylko dla firm, ale też użytkowników.

Najnowsze

Skasowana gra Star Wars od Visceral Games przypominała Uncharted

Twierdzi scenarzysta „Łotr 1”, który widział projekt.

ArtykułDays Gone - premiera i najważniejsze informacje

Gameplay, fabuła, świat. Wszystko, co wiemy.

Mad Box - kontroler do konsoli na grafikach koncepcyjnych

Panel dotykowy, podpowiedzi podczas gry i podświetlenie.

Windows 10 w miesięcznej subskrypcji? Szef Microsoftu o planach koncernu

Abonament nie tylko dla firm, ale też użytkowników.

Reklama