Fakty i mity - jak zmieniły się laptopy do gier

Karty graficzne, design i technologie.

Do niedawna laptopy dla graczy kojarzyły się z dużymi i ciężkimi konstrukcjami, które przy przenoszeniu nawet w wygodnym plecaku, powodowały nieustannie bóle pleców. Takie sprzęty wyróżniał też krzykliwy design, często z niepotrzebnym oświetleniem LED i innymi niepraktycznymi rozwiązaniami.

Na przestrzeni lat zmieniło się naprawdę dużo, a dzisiejsze laptopy do grania pod kątem wykonania i estetyki z powodzeniem konkurują nawet z ultra-cienkimi Macbookami od firmy Apple.

Dużą rolę odegrały w tym przypadku rozwiązanie firmy NVIDIA o nazwie Max-Q, dzięki któremu laptopy gamingowe są zaprojektowane tak, by były jak najcieńsze, nie ograniczając tym samym wydajności sprzętu.

Nowa era kart graficznych

Jeśli chodzi o konstrukcję laptopów gamingowych i używanych w takich sprzętach komponentów, wiele zmieniło się na przestrzeni lat. Niegdyś popularnymi rozwiązaniami w kartach graficznych laptopów były specjalne układy mobilne, które diametralnie różniły się od desktopowych odpowiedników pod kątem wydajności w najnowszych grach.

cienkilaptop
Sformułowanie „twój laptop jest cienki” dziś nabrało zupełnie innego znaczenia

Powody takiego stanu rzeczy były bardzo proste - technologia znajdowała się na poziomie, który nie pozwalał - w przystępnej cenie końcowej - na umieszczenie wydajnych układów w małych obudowach laptopów.

Karty graficzne, które mogły obsłużyć najnowsze tytuły, zajmowały dużo miejsca i wymagały sporej dawki prądu do zasilania. Tam z kolei, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na energię, pojawia się też konieczność zastosowania dobrego układu chłodzenia.

Pojawił się więc problem, który rozwiązano poprzez wprowadzenie mobilnych układów kart graficznych. Zwykle były to mniej zaawansowane układy, które nie odpowiadały wydajności sprzętu montowanego w komputerach osobistych. Eksperymenty z wydajniejszymi jednostkami zwykle kończyły się bardzo grubą obudową laptopa i ich dość dużą masą.

Architektura Pascal, na której budowane są obecne karty NVIDIA, pozwala nie tylko na zdecydowane zmniejszenie rozmiarów karty, ale i obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną. W dzisiejszych laptopach do grania montowane są karty graficzne GeForce GTX z serii 10 - dobrą wiadomością dla wielbicieli mobilnego grania jest fakt, że nie są to jednostki słabsze - to pełnoprawne wersje kart, którymi cieszymy się także w komputerach osobistych.

asus
Asus ROG Zephyrus GX501V sprawdza się świetnie nie tylko w graniu, ale i codziennym użytkowaniu

Popularna seria kart graficznych oferuje użytkownikom laptopów do grania zarówno odpowiednią - w zależności od wyboru jednostki - wydajność, jak i wysoką kulturę pracy. Bardzo głośny laptop przy dużym obciążeniu to coś, czego doświadczaliśmy niegdyś, a dziś pozostaje już tylko historią.

Dobierając laptopa musimy więc dobrze zastanowić się, jakie mamy potrzeby i oczekiwania względem wydajności w grach. Jeśli nie oczekujemy najwyższej wydajności, ale po prostu możliwości zagrania w najnowsze gry niekoniecznie w wysokich ustawieniach graficznych - warto spojrzeć w kierunku laptopów z serii HP Omen. Za tym wyborem przemawia dość niska cena i obecność karty GeFroce GTX 1050.

Użytkownicy, którzy cenią sobie lepszą wydajność w grach, powinni jednak spoglądać w kierunku jednostek wyposażonych w karty GTX 1060, a najlepiej GTX 1070 i 1080. Nie są to jednak rozwiązania tanie, ale na pewno bardziej przyszłościowe, jeśli naszym priorytetem jest granie w nowe gry i te, które ukażą się w najbliższych latach.

laptopy
Dziś niemal każdy duży producent laptopów ma w swojej ofercie sprzęt korzystający z rozwiązań Max-Q

Ciekawym modelem, jaki posiada na pokładzie kartę GTX 1070 Max-Q, jest MSI GS65 Stealth Thin. Z kolei gdy oczekujemy najwyższej wydajności, spojrzeć warto także w kierunku firmy Asus i modelu Rog Zephyrus, z kartą GTX 1080. Nie ma jednak potrzeby, by ograniczać się do jednego producenta - podczas poszukiwań wymarzonego laptopa warto kierować się także ceną. Niemal każdy z największych producentów ma w swojej ofercie rozwiązania wydajne, które często okazują się bardziej opłacalne od modeli najpopularniejszych.

„GTX 1070 i 1080 to rozwiązania bardziej przyszłościowe, ale i dość kosztowne.”

Obecność kart z serii GTX 1070 i 1080 to rozwiązanie dość kosztowne i na pewno nie dla wszystkich. Wysoka wydajność ma jednak swoją cenę, ale też nie jest jedyną zaletą dzisiejszych laptopów przeznaczonych głównie do grania.

Kompaktowe rozmiary i przyjemne wzornictwo

Jeszcze kilka lat temu laptopy dla graczy kojarzyły się dość jednoznacznie. Były to konstrukcje duże, ciężkie i grube, niezbyt poręczne i - paradoksalnie - zajmujące dużo miejsca na biurku. Powszechna miniaturyzacja i stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii sprawiają jednak, że dzisiejsze laptopy do gier prezentują zgoła odmienne rozmiary.

Wspominany wcześniej przykład laptopa MSI GS65 Stealth Thin, to doskonałe potwierdzenie tego, że można zaprojektować urządzenie smukłe i jednocześnie o naprawdę wysokiej wydajności. Grubość tego laptopa to zaledwie 18 milimetrów, a jego waga nie przekracza 1,9 kilograma. Robi to naprawdę duże wrażenie - ramki obudowy wokół ekranu stanowią tu zaledwie pięć milimetrów, a sam wyświetlacz zajmuje aż 82 procent całego przedniego panelu.

maxq
Max-Q Desing pozwala odchudzić laptopy dla graczy

Takie - robiące wrażenie - liczby są dziś możliwe do osiągnięcia głównie dzięki innowacyjnemu podejściu do projektu urządzenia. Firma NVIDIA nazwała takie rozwiązaniem mianem Max-Q, dzięki któremu dzisiejsze laptopy potrafią być dwa razy lżejsze i niemal trzykrotnie cieńsze, oferując przy tym wydajność na poziomie zaawansowanych jednostek centralnych.

Całość takich laptopów wykończona jest bardzo gustownie, co również obrazuje zupełnie odmienne wzornictwo od tego, co oferowano jeszcze niedawno. Laptopy dla graczy dziś są mniej krzykliwe i przypominają raczej „normalne” urządzenia tego typu. Producenci starają się stawiać raczej na subtelne akcenty, które dobrze, ale nie nachalnie podkreślają główne zastosowanie sprzętu.

Rzadko kiedy zobaczymy więc dziś wielkie, podświetlone logotypy na obudowie czy jaskrawe kolory. Większość współczesnych modeli stawia na miły dla oka i w dotyku materiał w postaci szczotkowanego aluminium, a podświetlenie LED stosuje raczej tylko dla niewielkiego podkreślenia pewnych detali wzornictwa i samej klawiatury.

„Dzisiejsze laptopy dla graczy są mniej krzykliwe. Producenci starają się stawiać na subtelne akcenty.”

Projekty dzisiejszych laptopów dla graczy wzorują się nierzadko na najsłynniejszych supersamochodach, stawiając na pewne, ale nie przesadzone wzornictwo. Urządzenia nie przypominają już odpustowych zabawek - są eleganckie, a jednocześnie oryginalne i przyciągające wzrok.

G-SYNC i inne udogodnienia

Wysoka wydajność dzisiejszych laptopów dla graczy sprawia, że możliwe do zastosowania w tych urządzeniach są także technologie, które do tej pory mogliśmy sprawdzić tylko w komputerach stacjonarnych. Matryce o rozdzielczości Full HD stały się standardem już kilka lat temu, ale dzisiejsze urządzenia oferują więcej, i to nie tylko w kwestii rozdzielczości.

Częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz staje się standardem wśród laptopów gamingowych, a niektóre urządzenia proponują nawet 144 Hz. Sama technologia G-SYNC sprawia, że wyświetlane sceny pozbawione są efektu rozchodzenia się obrazu (z ang. tearing), a także innych artefaktów.

Wszystko to dzięki dynamicznemu dostosowywaniu się częstotliwości odświeżania do generowanych przez układ graficzny klatek animacji. Takie rozwiązanie jest jednak zarezerwowane dla najmocniejszych maszyn o dużej wydajności.

Trzeba również zaznaczyć, że - by cieszyć się technologią G-SYNC w komputerach stacjonarnych - należy posiadać monitor obsługujący to rozwiązanie. W przypadku mocnych laptopów gamingowych staje się to już standardem.

gsync
G-SYNC to rozwiązanie znane dobrze użytkownikom komputerów osobistych - dziś spotykamy je już także w laptopach dla graczy

Wiele dzisiejszych laptopów dla graczy posiada także na swoim wyposażeniu klawiatury mechaniczne. To rozwiązanie cenione głównie przez zawodowych graczy, gdzie często pomocne okazuje się korzystanie z kombinacji wielu klawiszy w jednym momencie. Klasyczne, membranowe klawiatury mają pod tym kątem swoje ograniczenia.

Klawiatury mechaniczne cenią także ci, którzy pracują dużo w edytorach tekstu. Rozwiązanie to okazuje się „szybsze” i precyzyjniejsze, ale ma także swoje wady. Ten typ klawiatury jest w większości przypadków bardzo głośny i słyszalny nawet przez ścianę. Jeśli zamierzamy więc zabierać laptopa w miejsca takie, jak biblioteka, warto zastanowić się, czy aby na pewno potrzebujemy klawiatury mechanicznej.

Funkcje NVIDII - Ansel, Freestyle i Highlights

Podobnie jak w przypadku desktopowych odpowiedników, tak i laptopy dla graczy wyposażone w karty graficzne GeForce GTX z serii 10 proponują dostęp do aplikacji NVIDIA GeForce Experience. W jej ramach możemy skorzystać z kilku ciekawych funkcji, a najpopularniejszą z nich - na chwilę obecną - wydaje się być Ansel.

To funkcja, która ułatwia wykonywanie oryginalnych i niepowtarzalnych zrzutów ekranu z gry. Ansel to zaawansowane narzędzie, które umożliwia nie tylko wybór umiejscowienia kamery, ale i dostosowanie ogniskowej oraz przysłony, które mają bezpośredni wpływ na głębię obrazu finalnego kadru. Przykład zastosowania NVIDIA Ansel znajduje się w poniższym filmie:

Ansel umożliwia także nakładanie filtrów, a także wykonywanie zdjęć sferycznych, które później obejrzymy na przykład za pomocą okularów VR. Za pomocą tego rozwiązania możemy także renderować obrazki o bardzo wysokiej rozdzielczości (nawet do 33-krotności 1080p), a nawet zapisywać w formacie odpowiadającym RAW, czyli cyfrowemu negatywowi, z którego bardzo łatwo jest wygenerować naturalnie wyglądający HDR.

ff15
Zalety renderowania obrazka o bardzo dużej rozdzielczości na przykładzie gry Final Fantasy XV

Funkcję Ansel obsługują między innymi następujące gry: For Honor, Mass Effect: Andromeda, Wiedźmin 3, Dishonored 2, Ghost Recon Wildlands, Pro Evolution Soccer 2018, Hellblade: Senua's Sacrifice, Mirror's Edge Catalyst. Galeria obrazów stworzonych za pomocą tej aplikacji znajduje się pod tym adresem.

Inną interesującą funkcją jest także NVIDIA Freestyle, która pozwala na nanoszenie w czasie rzeczywistym różnego rodzaju filtrów na wyświetlany obraz. To całkiem ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy lubią prezentować nagrany gameplay szerszemu gronu odbiorców, a preferują ingerencję w oryginalną prezentację gry czy stylizację na konkretny styl (na przykład retro lub zmieniając mocno temperaturę kolorów).

Wartym uwagi jest także rozwiązanie nazwane Highlights, dzięki któremu wszystkie najbardziej kluczowe momenty gry zostaną zapisane jako film w automatyczny sposób. Eliminuje to do zera występowanie sytuacji popularnie nazywanych „szkoda, że tego nie nagrałem”. Poniżej przedstawiamy krótki film, który prezentuje zastosowanie tej technologii w ramach wciąż bardzo popularnego PUBG.

To oczywiście nie wszystko, czym mogą pochwalić się nowoczesne laptopy dla graczy. Dużą uwagę przy projektowaniu sprzętu tego typu poświęca się dzisiaj na inteligentnym zarządzaniu pracą na akumulatorze. Czasami pojemność ogniwa może wydawać się niewystarczająca, jednak dzięki systemom dostosowywania jakości generowanego obrazu do pozostałej energii, urządzenia potrafią wytrzymać do kilku godzin na jednym ładowaniu, i to podczas grania.

Dowodów na to, jak technologia związana z gamingowymi laptopami rozwinęła się, jest dużo więcej. Opowiadać o nich można naprawdę długo, jednak jedno jest pewne - nastały bardzo ciekawe czasy dla tych, którzy cenią sobie granie na laptopie.

Materiał powstał przy współpracy z firmą NVIDIA.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (11)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami