Artefakty to specjalny rodzaj sekretów, które możemy odnaleźć podczas eksplorowania różnych krain w grze. Zazwyczaj są to przedmioty tworzące jakąś kolekcję, na przykład zabawki Atreusa lub cenne kielichy.

Odnalezienie jednego artefaktu danej kolekcji, automatycznie zapoczątkowuje zadanie dodatkowe związane z całą kolekcją.

Zebranie całej kolekcji zapewnia dodatkową nagrodę w postaci punktów doświadczenia. Ponadto zdobyte artefakty możemy spieniężyć za gotówkę u kupców.

Poniżej przedstawiamy artefakty podzielone na zestawy (Zgubione i znalezione, Twarze magii oraz Opuścić statek!), które możemy odnaleźć podczas eksploracji Midgardu. W sumie, w tym świecie można odnaleźć 34 tego rodzaju przedmioty.

Zgubione i znalezione

Zestaw czterech artefaktów związanych z zabawkami Atreusa, które są do odnalezienia w Dzikim Lesie w pobliżu chaty bohaterów na początku przygody.

  • Liczba artefaktów: 4
  • Nagroda: 350 XP

Zabawka #1 (Dziki las)

a001

Naprzeciwko wejścia do domu znajdziesz kilka głazów i drzew. Za nimi znajduje się kamienna ściana, a przy niej leżąca na ziemi pierwsza zabawka.

Zabawka #2 (Dziki las)

a002

Po wyruszeniu na polowanie podążaj za synem. W pewnej chwili dotrzesz w pobliże kamiennego mostu. Druga zabawka leży na ziemi na lewo od niego.

Zabawka #3 (Dziki las)

a003

Z lewej strony lokacji, do której dotrzesz schodząc po łańcuchu i rozprawiając się z kilkoma wilkami. Zabawka leży na ziemi we wnęce z lewej strony.

Zabawka #4 (Dziki las)

a004

Po walce z draugrami w świątyni przejdź przez kamienne drzwi z prawej. Trafisz do lokacji z kilkoma wilkami oraz zabawką, leżącą na ziemi.

Twarze magii

Jest to kolejny zestaw artefaktów do zebrania. Tym razem celem jest odnalezienie i zdobycie dziewięciu różnorodnych masek.

  • Liczna artefaktów: 9
  • Nagroda: 350 XP

Maska #1 (Rzeczna przełęcz)

a005

Po rozprawieniu się ze zbójami, którzy podstępnie zaatakują Kratosa, bohater opuści lokację korzystając z łańcucha zrzuconego przez syna. Po przejściu przez wąską półkę skalną skieruj się w prawo. Znajdziesz tu łańcuch prowadzący na dół. Skorzystaj z niego, a potem rusz przed siebie. Na końcu drogi znajdziesz zwłoki, a przy nich poszukiwaną maskę.

Maska #2 (Rzeczna przełęcz)

a006

Po pierwszych odwiedzinach w sklepie Broka (po tym, jak poznasz go na moście), skieruj się w prawo. Zeskocz na znajdującą się poniżej półkę skalną i podnieś maskę leżącą przy zwłokach rycerza z lewej strony.

Maska #3 (Rzeczna przełęcz)

a007

Po przejściu przez lokację, gdzie znajduje się przepaść oraz pułapka z kolcami, zsuwająca się z sufitu (blokujesz ją zamrażając mechanizm). Po przejściu przez lokację wejdziesz na górę. Na ziemi z prawej zobaczysz zwłoki, a przy nich kolejny artefakt z tej kolekcji.

Maska #4 (Rzeczna przełęcz)

a008

Po opuszczeniu komnaty z pułapką, w której sufit z kolcami zjeżdżał na dół, trafisz na otwartą przestrzeń. Podejdź do krawędzi z lewej i ruszaj przed siebie. Po kilku krokach natkniesz się na zwłoki i kolejny artefakt.

Maska #5 (Rzeczna przełęcz)

a009

Po wejściu do jaskini, do której dostajesz się rozwiązując zagadkę z wielkim kołem I runicznym napisem. Kiedy znajdziesz się w środku skieruj się w lewo i wskocz na podwyższenie. Maska będzie leżeć na ziemi przed bohaterem.

Maska #6 (Rzeczna przełęcz)

a028

Po dotarciu do opuszczonej wioski. Artefakt znajdziesz przy ciele żołnierza, który leży za jednym z domków z prawej strony.

Maska #7 (Rzeczna przełęcz)

a022

W jaskini pod domem wiedźmy. Skorzystaj z zejścia prowadzącego do niższej części jaskini. Z prawej strony jest wielki, kamienny głaz na drewnianym podwoziu. Przepchnij go w prawo i wrzuć do wody. Dzięki temu będziesz mógł z niego przeskoczyć na wysepkę w tunelu przed tobą. Udaj się tam i podnieś maskę.

Maska #8 (Rzeczna przełęcz)

a023

Po wyjściu z jaskini wiedźmy (po wspinaczce po kamiennej ścianie), zacznij kierować się w stronę jej domu wzdłuż ścieżki. Z prawej strony zobaczysz zwłoki, a przy nich kolejny artefakt.

Maska #9 (Rzeczna przełęcz)

a029

Naprzeciwko domu wiedźmy. Wejdź na górę po łańcuchu i zacznij kierować się w prawo. Z lewej strony w zaroślach natkniesz się na zwłoki i artefakt (są przed kamieniem, na którym siedzi jeden z kruków).

Opuścić statek!

Na Wybrzeżu dziewięciu możesz rozpocząć poszukiwania artefaktów związanych z rozbitym statkiem. Wśród rzeczy do znalezienia znajdują się między innymi cenne ozdoby, które można sprzedać u napotkanych kupców.

  • Liczba artefaktów: 9
  • Nagroda: 615 XP

Galion #1 (Wybrzeże dziewięciu)

a010

Na plaży, na którą dostaniesz się korzystając z windy znajdując się z boku mostu Tyra. Po zjechaniu na dół skorzystaj z łańcucha i przejdź do części nabrzeża z miejscem dla łodzi. Artefakt znajduje się przy ciele zabitego mężczyzny. Rzuć toporem w obrotowy mechanizm na górze, dzięki czemu pozbędziesz się przeszkody w postaci kolców.

Galion #2 (Wybrzeże dziewięciu)

a011

Na moście Tyra, obok wejścia do świątyni, znajdziesz schody prowadzące na dół. Skorzystaj z nich, a dotrzesz do nabrzeża. Znajdziesz tu zwłoki oraz leżący przy nich artefakt.

Galion #3 (Wybrzeże dziewięciu - Krucze Klify)

a033

W miejscu, gdzie leży ciało giganta zlokalizuj na pobliskiej skale drewnianą ściankę. Zniszcz ją, pdsadź Atreusa i wejdź na górę po łańcuchu, który zrzuci. Artefakt będzie leżał przy zwłokach z lewej strony.

Galion #4 (Wybrzeże dziewięciu - Wieża Niflheimu)

a034

Po dotarciu do doku wjedź windą na szczyt wieży i skieruj się do narożnika z beczkami z prawej. Znajdziesz tu zwłoki oraz artefakt.

Galion #5 (Wybrzeże dziewięciu - Wyspa Śmierci)

a035

Po dotarciu na najwyższy punkt wyspy. Na lewo od wejścia jest drewniany dźwig, a na prawo od niego pożółkłe głazy. Doprowadź do eksplozji wazy między nimi, a odkryjesz zwłoki z artefaktem.

Galion #6 (Wybrzeże Dziewięciu - Zapomniane Jaskinie)

a037

Po wdrapaniu się na jedną z wyższych partii lokacji dotrzesz do czegoś w rodzaju łba gigantycznego zwierzaka, wychodzącego ze skały. Nieco przed nim, z lewej strony, znajdują się zwłoki, a przy nich artefakt.

Galion #7 (Wybrzeże Dziewięciu - Skalne Wodospady)

a036

Po wejściu na górę po łańcuchu skieruj się w prawo (na lewo od drewnianego mostu). Wejdź na podwyższenie, a artefakt znajdziesz z lewej strony przy zwłokach.

Galion #8 (Wybrzeże Dziewięciu - Wieża Helheimu)

a043

Znajdziesz go przy ciele na szczycie wieży Helheimu.

Galion #9 (Wybrzeże Dziewięciu - Wieża Alfheimu)

a044

Przy zwłokach na szczycie wieży Alfheimu.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta