Sega zapowiedziała Shenmue 1 & 2 - zestaw odświeżonych wersji dwóch pierwszych odsłon cyklu zapoczątkowanego w 2000 roku. Produkcje przez część graczy uznawane są za kultowe.

Przygotowywany pakiet zadebiutuje w tym roku na PC (za pośrednictwem platformy Steam) oraz konsolach PS4 i Xbox One. Dokładnej daty premiery jednak na razie nie ujawniono. Nieznana jest też cena.

Nowe edycje gier zaoferują odświeżoną nieco względem pierwowzorów oprawę graficzną. Nie zabraknie także opcji wyboru rozdzielczości obrazu, „współczesnego” sterowania (z możliwością przełączenia na klasyczne) oraz przeprojektowanego interfejsu.

Posiadacze komputerów osobistych mogą również liczyć na dodatkowe ustawienia związane z jakością warstwy wizualnej. Do tego podwójna wersja językowa - z japońskimi lub angielskimi głosami postaci.

Oryginalne wydania pierwszej i drugiej części Shenmue ukazały się odpowiednio w 2000 i 2001 roku na konsoli Dreamcast. Nie odniosły zbyt wielkiego sukcesu komercyjnego, ale znalazły wierne grono fanów od dawna mających nadzieję na powstanie remasterów.

Wiele elementów produkcji było w tamtych czasach rewolucyjnych. Twórcy opracowali między innymi otwarty świat, cykl dnia i nocy oraz system dynamicznie zmieniających się efektów pogodowych. Do tego postacie niezależne funkcjonuje wedle własnego planu dnia.

Głównym bohaterem serii jest Ryo Hazuki, którego ojciec został zamordowany. Utrata rodzica diametralnie zmienia życie nastolatka, który w toku zabawy wpada na trop dużego oraz niebezpiecznego spisku.

Dążenie do zemsty to początek skomplikowanej przygody chłopaka, obejmującej między innymi sztuki walki i skomplikowany system potyczek wręcz, bójki z marynarzami oraz pracę kierowcy wózka widłowego. Są też irytujące przesłuchiwania mieszkańców.

Kilka lat temu zapowiedziano Shenmue 3, a pieniądze na realizację projektu zgromadzono w serwisie Kickstarter. Gra jest oczekiwana, tym bardziej, że zakończenie drugiej części cyklu było otwarte, pozostawiając wiele nieukończonych wątków.

Prace nad kontynuacją ciągle trwają. Dokładna data premiery produkcji nie jest znana, ale powinna ukazać się w drugiej połowie 2018 roku na PC oraz konsoli PS4. Nie wiadomo, czy pojawi się kiedykolwiek na Xbox One.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki