Sea of Thieves - jak dobrze żeglować

Obsługa okrętu.

Sea of Thieves to gra o piratach, a okręty i żeglowanie odgrywają tu główną rolę. Sterowanie i operowanie różnymi elementami naszej łajby to chyba najlepszy element produkcji, szczególnie, gdy gramy ze znajomymi.

Choć podstawy żeglowania są łatwe - ponieważ są po prostu bardzo intuicyjne - to niektóre niuanse mogą być czasem przeoczone przez graczy. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą Wam w pełni wykorzystać możliwości okrętu.

Zacznijmy od podziału ról. Na czteroosobowym galeonie, najlepiej niech jedna osoba steruje, jedna skupi się na nawigacji i obserwowaniu horyzontu, a dwie niech zajmują się żaglami i kotwicą.

Załoga składająca się z dwóch osób to już większa presja dla członków załogi - najlepiej, jeżeli sternik sam będzie nawigatorem, zerkając na mapę w kajucie przez otwór z tyłu okrętu. Na jednoosobowym slupie oczywiście jedna osoba musi robić wszystko.

Warto pamiętać, że zwijanie lub rozwijanie żagli to dobry sposób kontrolowania prędkości. Przydzieleni do ich obsługi gracze powinni być w każdej chwili gotowi na odpowiednie ustawienie żagli - ogólnie rzecz biorąc, bez komunikacji głosowej trudno o dobre zgranie w tym aspekcie.

Dwie najważniejsze porady

Tutaj opiszemy dwa elementy, o których część graczy zdaje się zapominać lub nie wiedzieć, że mają jakiekolwiek znaczenie na zachowanie okrętu na morzu. Okazują się jednak bardzo istotne.

Element pierwszy to wiatr i odpowiednie jego wykorzystanie. Gdy spojrzycie w niebo, na pewno zauważycie białe, lekko przeźroczyste linie, które obrazują kierunek wiatru. Należy ustawić żagle tak, żeby wiatr był skierowany właśnie na nie - otrzymamy wtedy odczuwalny bonus do prędkości. Jednocześnie, jeżeli chcemy szybko zwolnić, należy ustawić żagle przeciwstawnie do kierunku wiatru.

Pamiętaj też, że ustawienie żagli ma mały wpływ na skręcanie. Niektórzy gracze błędnie uważają, że maksymalne skręcenie żagli w jednym kierunku spowoduje też zakręt w tę samą stronę - podczas gdy żagle ustawiamy po to, by łapać w nie wiatr. Skręcamy przy użyciu steru.

zegluzeblu
Zawsze zwracaj uwagę na kierunek wiatru

Drugi ważny aspekt to odpowiednie ustawienie steru. Zauważysz na nim dwa złote fragmenty. Ustawienie pierwszego na środku jest równoznaczne z naprostowaniem kursu - pamiętaj więc, że po zakręceniu zawsze należy naprostować ster, żeby płynąć w prostej linii. Puszczony ster nie powraca do domyślnej pozycji samoczynnie.

Pamiętaj też, żeby nie obracać steru do końca zawsze, gdy tylko chcesz skręcić. Zacznij od łagodnych ruchów, by szybciej wrócić na prostą. Zawsze warto zacząć kierować się do celu wcześniej, a nie skręcać w ostatniej chwili - oczywiście poza bitwą. Podczas pojedynków na morzu warto już czasem wykonywać ostre manewry.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz dołączył do nas w 2013 roku. Zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami