Sea of Thieves - poradnik i najlepsze porady

Tworzenie postaci, walka, misje, frakcje, reputacja i skarby.

Witamy w poradniku do Sea of Thieves. Gra jest już dostępna na Xbox One oraz na PC - ale tylko na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10. Tytuł bezpłatnie mogą pobrać abonenci dostępnej na Xbox One usługi Game Pass.

Nowa gra uznanego studia Rare stawia w centrum kooperację. Rozgrywka w pojedynkę jest możliwa - otrzymujemy wtedy nawet specjalną łódź. Sea of Thieves jest jednak najlepsze, gdy gramy ze znajomymi. Ewentualnie z uprzejmymi nieznajomymi.

Jako że gra nie oferuje typowej struktury - to znaczy, że nie jest liniowa i nie proponuje konkretnej kolejności misji fabularnych - nasz poradnik też jest nieco nietypowy. Nie można przygotować tradycyjnego opisu przejścia Sea of Thieves, ale i tak postanowiliśmy zebrać dla Was najważniejsze informacje i wskazówki.

Jeżeli macie jakieś pytanie związane z grą, pytajcie śmiało w komentarzach poniżej. Tymczasem zapraszamy na okręt! Życzymy pomyślnych wiatrów, mnóstwa ciekawych przygód i samych cennych skarbów.

Sea of Thieves - poradnik i wskazówki

Wcześniej jednak, niżej na tej stronie, opisujemy między innymi:

  • żeglowanie
  • walkę
  • tworzenie postaci

Aktualizacja wkrótce...

Porady ogólne do Sea of Thieves

- Nie ufaj obcym. Twórcy zachęcają wszystkich graczy do kreowania przyjaznej atmosfery, ale wiadomo, jak to bywa z piratami. Nie warto wszystkim ufać. Jeżeli spotkasz członka obcej załogi, nie musisz go od razu atakować, ale przyglądaj mu się uważnie. Jest duża szansa, że planuje, jak ukraść łup Twojej załogi.

- Przeszukuj wszystko. Beczki i skrzynie zazwyczaj zawierają banany, kule armatnie albo deski. To właśnie te przedmioty znajdziesz najczęściej. Staraj się zawsze mieć ich pełny zapas. Zebrane przedmioty można przenieść do schowków na statku. Zapas kul i desek jest szczególnie ważny w razie bitwy morskiej (deski służą do naprawy okrętu, a bez kul nie zaatakujemy wrogiej łajby).

- Uważaj na wodę. Rzadko kiedy tak naprawdę trzeba przebywać w wodzie. Czasem warto przeszukać dryfujące beczki albo przeszukać podtopiony wrak statku, by znaleźć skrzynię. Jednak niemal zawsze musimy liczyć się z ryzykiem ataku rekinów. Drapieżniki nadpływają szybko i często potrafią nas zaskoczyć, więc jeżeli już jesteś za burtą, rozglądaj się uważnie.

- Nie trzymaj beczek z prochem na pokładzie. Beczki takie można znaleźć w różnych miejscach i zabrać na statek. Najlepiej trzymać je w bocianim gnieździe, choć nie jest to może zbyt praktyczne rozwiązanie. Ewentualnie umieść je pod pokładem. Na głównym pokładzie są najbardziej wystawione na ewentualne ataki, a więc łatwiej wtedy o wybuch, który zaszkodzi naszemu okrętowi.

- Unikaj burz. Choć omijanie ich może wydawać się oczywiste, to jednak niektórzy mogą być zainteresowani, czy twórcy nie ukryli w oku cyklonu czegoś ciekawego. Otóż, nie. Burza to niemal stuprocentowa gwarancja zatopienia statku i utraty życia. Na taką ekstremalną wycieczkę można się ewentualnie wybrać po wyładowaniu skrzyń ze skarbami ze statku, bo wtedy nie będziecie mieli nic do stracenia.

sotburz
Burza - tylko dla poszukiwaczy wrażeń

Tworzenie postaci

Pierwszą rzeczą, jaką zrobisz po uruchomieniu Sea of Thieves, jest stworzenie swojego pirata. Gra oferuje dosyć nietypowy kreator postaci, który pewnie nie przypadnie do gustu każdemu.

Otóż, twórcy nie przygotowali możliwości tradycyjnego projektowania wyglądu bohatera. Nie możemy więc wybrać oddzielnie twarzy, rozmiaru ciała, fryzury, koloru skóry, włosów, oczu i tak dalej.

Pojawia się przed nami kilku piratów ustawionych w kole i możemy spośród nich wybrać jednego, którego projekt najbardziej przypadnie nam do gustu. Otrzymujemy więc po prostu zestaw generowanych losowo postaci.

Na szczęście tych kilku piratów to nie wszystko. Jeżeli żaden nam nie odpowiada, możemy wybrać opcję „Create New Pirates”, by pojawiła się kolejna grupa postaci - i tak do skutku, aż trafi się pirat, którego wygląd nam się spodoba. Potem wystarczy go wybrać (Select).

Początek gry

Kiedy uruchomisz Sea of Thieves po raz pierwszy i stworzysz pirata, zobaczysz na ekranie dwie opcje: „Galleon” oraz „Sloop”. Są to kolejno: galeon (duży okręt żaglowy) i slup (jacht żaglowy).

Podjęcie tutaj decyzji ma związek z tym, czy chcemy grać sami, czy też w grupie. Jeżeli chcesz grać sam, wybierz slup. Jeżeli natomiast masz kompanów do gry, albo chcesz, by dołączyli do Ciebie nieznajomi, wybierz galeon. W takim wypadku wybierzesz jeszcze dużą (4 osoby) lub małą (2 osoby) załogę.

Następnie na kolejnym ekranie możesz zaprosić znajomych lub rozpocząć przygodę („Set sail”) - jeżeli nie zaprosimy kompanów sami, to gra dobierze nam ich automatycznie. Oczywiście tylko wtedy, gdy gramy na galeonie.

piratwybor
Możesz zagrać sam, a innym razem ze znajomymi

Po załadowaniu gry budzimy się w karczmie i rozpoczynamy zabawę. Pierwszym zadaniem jest przejście do jednego z trzech przedstawicieli różnych frakcji, którzy zawsze czekają przy swoich „stoiskach” w każdym zamieszkanym porcie (Outpost) i wykupienie od niego planu podróży. Pierwsze plany zawsze kosztują 0 sztuk złota.

Z zakupionym planem wystarczy przejść na zacumowany w doku okręt, podejść do stołu w kajucie kapitana i położyć plan podróży na blacie. Potem plan muszą zaakceptować jeszcze inni członkowie załogi, jeżeli gramy z grupą.

Żeglowanie

Pierwszą czynnością, jaką zajmiesz się w grze, jest żeglowanie. Kiedy już wykupisz pierwszą mapę z planem wyprawy i ruszysz na okręt, czeka Cię pierwsza żegluga do celu.

Sterowanie statkiem nie jest wcale takie proste, jak choćby w Assassin's Creed 4. Tutaj nawet na najmniejszej łodzi dla jednego gracza ważna jest umiejętność robienia kilku rzeczy jednocześnie.

Ster służy do zmiany kierunku, ale pomagają w tym także żagle, których ułożenie można zmieniać ciągnąc za liny przy burcie po lewej i prawej stronie steru. Grając w grupie łatwo więc przydzielić różne obowiązki innym graczom.

Ważna jest też nawigacja, bo bez niej nie dotrzesz do celu. By orientować się w świecie, spójrz na stół z dużą mapą lokacji - w zależności od rodzaju statku znajdziemy go w nieco innym miejscu. Najczęściej w kajucie poniżej steru. Na tej mapie widzisz pozycję statku, co pozwala Ci naprowadzać okręt na odpowiedni kurs, kiedy przekażesz informację sternikowi. Sternik musi z kolei skorzystać z kompasu, by dostrzec, gdzie jest północ, wschód, zachód i południe.

Walka

System walki w Sea of Thieves jest bardzo prosty. Grę rozpoczynamy z szablą oraz pistoletem, a później możemy zdobyć jeszcze strzelbę lub karabin snajperski. To wszystko.

Najczęściej spotykani wrogowie to szkielety, choć mogą występować w różnych wariantach. Broń palna zużywa amunicję, którą można uzupełnić przy beczkach z prochem, dlatego najczęściej używamy szabli. Atak podstawowy można czasem zastąpić atakiem alternatywnym, który ładuje się przez chwilę i zadaje spore obrażenia.

Największe wyzwanie, poza walką z potworem morskim, to starcia z innymi graczami. Członkowie obcych załóg bywają z reguły bardziej inteligentni, niż niezbyt mądre szkielety. Podczas walki z graczami nie warto się przejmować celowaniem w głowy - w grze nie ma różnicy obrażeń w zależności od trafionej części ciała.

Jest także aspekt walki morskiej - ogranicza się jednak do strzelania z dział. Czynność jest dosyć prosta. Wystarczy wybrać kulę armatnią z ekwipunku, załadować do armaty, a następnie strzelić we wroga. Zapasy kul uzupełnimy z beczek z kulami, o ile zadbaliśmy o to, by wcześniej je zgromadzić. W Sea of Thieves jest na razie tylko jeden rodzaj dział (nie mamy do dyspozycji kartaczy czy kul łańcuchowych).

sotcombat
Podczas walk morskich pamiętajcie o naprawianiu kadłuba!

Skrzynie ze skarbem

Skrzynie różnego rodzaju to główny cel większości wypraw. Będą czekać we wrakach, jaskiniach czy zakopane na plażach albo w ziemi w głębi jednej z wielu różnorodnych wysp w świecie gry.

Niezależnie od tego, czy skrzynia jest celem naszej misji, czy znajdujemy ją przypadkiem, zawsze należy zabrać ją na pokład. Dobrze jest składować skrzynie w różnych miejscach, by w razie próby kradzieży naszego łupu złodzieje nie mieli wszystkiego pod ręką.

Skrzynie oddajemy następnie w portach do przedstawicieli frakcji, by w ten sposób zwiększać swoją reputację u danej grupy. Dzięki temu zyskujemy możliwość wykupywania kolejnych planów wypraw, zarabiamy złoto i zdobywamy doświadczenie.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami