Nim oficjalnie zapowiedziano Call of Duty: Black Ops 4, pojawiła się grafika przedstawiająca logo gry. Ilustracja wzbudziła kontrowersje związane z zapisem liczby cztery.

Activision zamiast użyć najczęściej spotykanego rzymskiego formatu - IV - zdecydował się zaprezentować cyfrę jako IIII. Niektórzy uważają, że w celach marketingowych koncern umyślnie popełnił błąd.

01
Projektując logo Call of Duty: Black Ops 4 nie popełniono błędu

Okazuje się jednak, że o pomyłce nie może być mowy. W rozmowie z Eurogamerem pracownik Muzeum Brytyjskiego stwierdził, że zapis zastosowany przez wydawcę jest prawidłowy.

Ekspert, który pragnie pozostać anonimowym, wyjaśnia, że obie formy - IV i IIII - są poprawne. Dodał, że Rzymianie z obu wersji cyfry korzystali naprzemiennie, czasami nawet w obrębie jednego dokumentu.

To nie wszystko, ponieważ rzymskie liczby tworzono na trzy sposoby: dodając, odejmując oraz mnożąc. Pierwsza metoda (czyli 4 jako IIII) była zaś popularniejsza od drugiej (4 jako IV), która z kolei stała się jedyną używaną dopiero w XIII wieku.

Poza tym najpierw powstał zapis poprzez dodawanie. Format związany z odejmowaniem wymyślono w późniejszym okresie, zapewne ze względów praktycznych - cyfry są bowiem krótsze.

Ostatnia ciekawostka: do oznaczania liczby tysiąc Rzymianie nigdy nie stosowali M. Symbol rozpowszechniono jedynie w piętnastowiecznej Anglii.

Call of Duty: Black Ops 4 ukaże się 12 października na PC, PS4 i Xbox One.

Na razie nie ujawniono żadnych szczegółów na temat gry. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że gra skupi się na działaniach naziemnych, co może oznaczać, że zabraknie futurystycznych gadżetów.

Więcej informacji o projekcie koncern Activision zaprezentuje 17 maja w trakcie transmitowanego na żywo w internecie pokazu.

Za produkcję odpowiada oczywiście Treyarch - twórcy poprzednich odsłon Black Ops oraz World at War.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki

Komentarze (6)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały