Tę misję dodatkową odblokujesz dopiero po dostaniu się do miejscowości Rataje. Zanim więc otrzymasz do niej dostęp, musisz ukończyć pierwsze trzy zadania z głównego wątku fabularnego. Misję możesz podjąć praktycznie od razu - chociaż jest dość długa, nie wymaga wysokich statystyk postaci.

Wątek ten polega na pomocy wójtowi w znalezieniu osób do pracy wśród uchodźców ze Skalicy. Udajemy się więc na rozmowę z wójtem do jego gabinetu w ratuszu. Jest to budynek w południowo-zachodniej części miasta Rataje.

kingdom_come_deliverance_poradnik_042
Wójta znajdziesz najprawdopodobniej w jego gabinecie na górnym piętrze ratusza.

W rozmowie z rządcą zapytaj go, czy możesz w jakiś sposób pomóc Ratajom. Zostaniesz poinformowany o potrzebie znalezienia pracy skaliczanom. O ile pracy nie brakuje, to wójtowi najbardziej zależy na udzieleniu pomocy tym najbardziej potrzebującym. Pomożesz mu w tym zadaniu.

Okaże się, że potrzebnych będzie pięciu tragarzy - od wody i nieczystości - oraz kucharka dla kupca Hagena. Wykorzystaj wszystkie możliwe ścieżki dialogowe w rozmowie z rządcą. Najpierw udajemy się do Aleksa, syna skalickiego wójta, który teraz zajmuje się pomocą mieszkańcom Skalicy. W tym celu udaj się do znacznika „A”, gdzie znajdziesz żebrzącego mężczyznę (1).

kingdom_come_deliverance_poradnik_043
Po rozmowie z Aleksem (1) odczekaj kilka godzin i udaj się za dnia na dziedziniec ratusza (2)..

W rozmowie użyj opcji dialogowej o „pracy dla naszych sąsiadów”. Zapytaj też o kucharkę. Dowiesz się, że Aleks już rozmawiał o pracy z uchodźcami i ma zebrać wszystkich na dziedzińcu ratusza (2) za kilka godzin. Jeśli więc nie masz pomysłu na to, co mógłbyś zrobić, po prostu przyspiesz czas o kilka godzin i zmierzaj na miejsce widoczne na powyższym obrazku.

Nie wszyscy muszą być na miejscu od razu. Czasami będziesz potrzebował przyspieszyć czas raz jeszcze, o godzinę. Wypatruj różnych osób w okolicy. Aby zrealizować ten cel w stu procentach, musisz porozmawiać z następującymi osobami:

  • Korneliusz
  • Antonina
  • Antek
  • Czekan
  • Bartek
  • Pietrek

Każdemu z rozmówcy przedstaw sytuację, a także poinformuj, że noszenie nieczystości jest płatne dwa razy lepiej. Możesz być także interesowny i zapytać, co oferuję w zamian za twoją rekomendację wójtowi. Nie każdy będzie chciał dać coś od siebie, ale najbardziej interesującą okaże się oferta Czekana, który zaoferuje ci fragment miecza królowej z Saby.

kingdom_come_deliverance_poradnik_044
Agnieszkę odnajdziesz nieopodal ratuszu, w kościele.

Gdy porozmawiasz ze wszystkimi chętnymi do pracy, udaj się także do kościoła nieopodal, gdzie znajdziesz Agnieszkę (3), kucharkę proboszcza. Zaproponuj jej pracę u miejscowego handlarza Hagena. Odmówi jednak ze względu na lojalność, ale jednocześnie poprosi o rozmowę z ojcem Franciszkiem. Ten znajduje się w kościele (4) w Sazawie - na zachód od Ladeczka.

W rozmowie z księdzem okaże się, że ten nie będzie wracał do dawnego kościoła. Możesz więc porozmawiać raz jeszcze z Agnieszką, która dzięki temu zapewnieniu będzie chciała podjąć pracę w nowym miejscu. Pod koniec udaj się jeszcze do kupca Hagana i porozmawiaj z nim o kwestii kucharki.

Teraz wystarczy porozmawiać z wójtem i zdać mu relację z poszukiwań pracowników. Musisz dopasować role noszenia wody, opróżniania latryn i kucharki do postaci - zrób to według własnego sumienia. Jeśli ktoś obiecywał ci podczas rozmowy dodatkowe wynagrodzenie, po zakończeniu misji możesz go odnaleźć i upomnieć się o swoje.

Reklama

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redakcja Eurogamer.pl

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Więcej artykułów od Jerzy Daniłko