W poprzednim zadaniu głównym w Kingdom Come Deliverance, Rudzielec w tarapatach, poznaliśmy kolejną poszlakę dotyczącą rzezi koni i ludzi w Neuhofie. Ślad prowadzi do miejscowości Użyce, gdzie udajemy się od razu po rozpoczęciu misji.

Po dotarciu do Użyc nie warto tracić czasu na rozmowy z przypadkowymi ludźmi. Najlepiej jest od razu udać się do kupca, którego znajdziesz w widocznym na poniższym obrazku domu (1). W rozmowie od razu porusz temat kulawego, po czym udaj się na południe od miasta.

kingdom_come_deliverance_poradnik_035
Informacji o kulawym zasięgniesz u lokalnego kupca (1), po czym udasz się do chaty poszukiwanego (2).

Masz tam odwiedzić Lubosza, czyli mężczyznę, którego szukasz. Na miejscu zastaniesz jednak dużą grupę ludzi (2). Gdy podejdziesz bliżej, uruchomi się scenka przerywnikowa, w której okaże się, że Lubosz został brutalnie zamordowany. Po scence możesz wejść do środka i zbadać zwłoki, a także przeczytać (o ile potrafisz) napis na ścianie.

Nie przyniesie ci to jednak dostatecznych informacji. Możesz porozmawiać z dwoma mężczyznami sprzed domu, a następnie zaczep któregokolwiek z mieszkańców. Przepytuj ludzi o Lubosza do momentu, aż dowiesz się o miejscowym proboszczu. Najprawdopodobniej dostaniesz informację o nim od pierwszego rozmówcy.

Udaj się do miasta pod kościół, gdzie w najbliższej okolicy powinieneś zauważyć kaznodzieję (3). Będzie ubrany na biało. W rozmowie z nim porusz wszelkie możliwe tematy. Jeśli masz rozwiniętą retorykę, możesz spróbować wyciągnąć stosowne informacje od ojca Boguty, ale szanse na to są raczej niewielkie.

kingdom_come_deliverance_poradnik_036
Probosz z Użyc to gwarancja dobrej zabawy.

Dostaniesz za to zaproszenie na wspólną biesiadę do miejscowej oberży. Udaj się tam wieczorem, w okolicy godziny 20:00. Wejdź do środka, gdzie będzie czekał na ciebie proboszcz. Usiądź naprzeciwko i rozpocznijcie dialog. Musisz zdobyć jego zaufanie, dlatego odpowiadaj zgodnie z prawdą i nie szczędź szczegółów o sytuacji ze Skalicy. Skup się także na opowieści o Janie Husie, która okaże się kluczowa w późniejszym etapie zadania.

Na samym końcu kluczowy będzie wybór czy napić się z księdzem, czy odmówić. Jeśli wybierzesz opcję dialogową Według mnie to dobry plan zyskasz jeszcze więcej przychylności proboszcza, a także ułatwisz sobie pojedynek na pięści (4), który rozpocznie się po scence przerywnikowej. Zadanie również zakończy się w zabawny sposób.

W zależności od tego, jak potoczy się pojedynek, możesz jeszcze doświadczyć biegu na dzwonnicę, gdzie użyjesz dzwonu. Po przerywnikach filmowych udaj się za księdzem - po pewnym czasie ockniecie się na kacu (o ile piłeś), a ty zostaniesz poproszony o wygłoszenie kazania podczas mszy.

Ruszaj więc za ojcem Bogutą do kościoła. Po przerywniku filmowym wygłoś kazanie. Możesz wybierać opcje dialogowe oparte na pewności. Na początku rozpocznij od opcji Zacznij pewnie kazanie, po czym stosuj kolejno: Bóg stoi nad Kościołem, kontynuuj zgryźliwie, a na zakończenie, aby znaleźć złoty środek, wybierz opcję z zastosowaniem cytatu.

Jeśli kazanie nie okaże się jednak skuteczne, możesz wczytać ostatni automatyczny zapis gry i poprowadzić kazanie odpowiednio inaczej. Proboszcz w podzięce za uratowanie sytuacji zdradzi ci szczegóły dotyczące zamordowanego Lubosza.

Reklama

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redakcja Eurogamer.pl

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Więcej artykułów od Jerzy Daniłko