W trakcie gry często będziesz rozmawiał z różnymi napotkanymi osobami. W wielu przypadkach będziesz mógł użyć perswazji, aby bohater zdobył dla siebie jakąś korzyść lub w celu załatwienia jakiejś sprawy bez uciekania się do przemocy.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku niepowodzenia może się to odbić np. na reputacji bohatera (chociażby w przypadku złapania go na kłamstwie), wybuchnięciu sprzeczki lub pokłóceniu się z rozmówcą, który nie będzie chciał z nami więcej rozmawiać.

004
Z reguły na początku rozmowy nie wiemy, jakie są mocny i słabe strony rozmówcy, ale czasami w trakcie jej kontynuacji możemy część z tych informacji odkryć. W lewym dolnym narożniku ekranu widać, jak udało się to w przypadku rozmowy z Panią Szczepanką (odkrycie informacji o retoryce i charyzmie) .

Na skuteczną perswazję składa się kilka głównych czynników:

  • Retoryka (ikona ust) - określa, jak dobrze radzisz sobie w rozmowach. Im więcej razy przekonasz kogoś do swoich racji, tym lepiej będziesz radził sobie z rozmówcami.
  • Charyzma (ikona korony i serca) - na ten element wpływa wygląd głównego bohatera. Im lepszy i bardziej zadbany strój posiada, tym łatwiej będzie mu przekonać rozmówcę. Czasami wystarczy zwyczajnie umyć się w łaźni lub korycie, żeby nieco podnieść poziom czystości i charyzmy.
  • Siła (ikona skrzyżowanych mieczy) - czasami w negocjacjach dobrze sprawdza się zastraszanie. Na ten element wpływa siła głównego bohatera, a także noszony przez niego oręż oraz np. ślady krwi na stroju.

Aby perswazja okazała się skuteczna należy wybrać ten wariant, w którym możemy mieć przewagę nad rozmówcą (dzięki dodatkowi Wrażliwiec możesz lepiej odczytywać nastroje innych ludzi, co ułatwia rozmowę).

Pamiętaj jednak, że czasami możesz innych zwyczajnie przekupić lub skorzystać z opcji specjalnej, o ile taka pojawi się w rozmowie.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta