Google ma w planach stworzenie konsoli do gier oraz usługi polegającej na streamingowaniu rozgrywki „w chmurze” - informuje portal technologiczny The Information, powołując się na anonimowe źródła.

Na temat konsoli nie wiadomo zbyt wiele. Jak podaje serwis, urządzenie byłoby częścią linii Made by Google. To sprzęt, w projektowaniu i tworzeniu którego firma ma znaczący udział.

Nieco więcej szczegółów zdradzono na temat systemu streamingowania rozgrywki. Nazwa robocza usługi to „Yeti”, a opierać się będzie na programie subskrypcji (jak chociażby PlayStation Now, czy Netflix).

netflix
Czy za sprawą usługi Google streamingowanie gier stanie się tak popularne jak filmów?

Rozgrywka „w chmurze” oznacza, że o wszystkie obliczenia, które normalnie wykonują konsole i komputery, będą się troszczyły serwery Google. Użytkownik będzie więc dostawał jedynie gotowy obraz z gry. Płynność takiej usługi może oczywiście zagwarantować jedynie szybkie łącze internetowe.

W podobny sposób działa zapowiedziany już w 2014 roku system PlayStation Now.

Zarówno konsola Made by Google, jak i usługa Yeti miały ujrzeć światło dzienne już w 2017 roku. Firma zdecydowała jednak, że potrzebuje więcej czasu na dopracowanie technologii.

Interesująca w tym kontekście jest informacja o zatrudnieniu w Google Phila Harrisona w zeszłym miesiącu. Były menedżer Microsoftu i Sony ma już doświadczenie w usłudze działającej na tej samej zasadzie - Gaikai, które Sony wykupiło i przemianowało na wspomniane już PlayStation Now.

Nie wiadomo czy konsola i serwis streamingowy skupią się na dużych grach konsolowych i PC, czy tylko na systemie Android.

Google nie skomentował oficjalnie powyższych doniesień.

Reklama

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Więcej artykułów od Przemysław Wańtuchowicz