Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nvidia apeluje, by sklepy sprzedawały karty graficzne graczom

Trwa gorączka kryptowalut.

Trudno wyobrazić sobie gorszy czas na zakup nowego PC. Procesory mają poważne błędy, pamięć RAM drożeje przez braki dostaw, a karty graficzne są tak drogie, że Nvidia apeluje do partnerów, by ci sprzedawali GPU graczom, nie tylko „górnikom” zajmującym się pozyskiwaniem kryptowalut.

Zwłaszcza te potężniejsze modele - GeForce GTX 1070, 1080, 1080 Ti, ale także Radeony RX Vega 56 i 64 - podrożały w ostatnim okresie o setki złotych, jeśli w ogóle można znaleźć je w sklepach.

„Dla Nvidii najważniejsi są gracze” - zapewnia Boris Böhles z niemieckiego oddziału firmy, w oświadczeniu dla serwisu ComputerBase. „Wszystkie aktywności związane z naszą linią produktów GeForce są związane z naszą kluczową grupą odbiorców”.

„Aby upewnić się, że gracze posiadają w obecnej sytuacji stały dostęp do kart graficznych GeForce, rekomendujemy naszym partnerom handlowym, by zadbali o potrzeby graczy” - dodaje rzecznik.

Oczywiście, Nvidia może tylko apelować. Sklepy i tak zrobią to, co dla nich najbardziej korzystne, a to oznacza oczywiście powiększenie przychodów. GTX 1080 kosztuje średnio sporo ponad 3 tys. złotych, choć wkrótce po premierze GTX 1080 Ti ceny tego starszego modelu były - krótko - znacznie niższe.

Również kwoty zakupu GTX 1070, wykraczające wysoko ponad 3 tys. złotych, są dalekie od rozsądnych. Urządzenia nie trafiają najczęściej do komputerów graczy, lecz właśnie do „koparek” kryptowalut.

Informacje na temat transakcji w ramach setek przeróżnych walut tego typu trafiają do bloków, które lądują następnie w łańcuchu. Bloki trzeba jak najszybciej przeanalizować, by zostały zaakceptowane, a działanie całej kryptowaluty było sprawne i płynne - właśnie tu do akcji wkraczają komputery użytkowników.

Każdy „górnik” przeznacza zasoby własnego PC do sortowania bloków w łańcuchu. Gdy uda się trafić na odpowiedni wpis - czyli obliczyć korespondującą, matematyczną formułę - dane mogą zostać „pchnięte do przodu” i zaakceptowane. Transakcja jest wtedy kończona, a użytkownik, który obliczył blok otrzymuje w nagrodę malutki wycinek tej sumy.

Read this next