The Last of Us: Part 2 - czy też, dla uproszczenia The Last of Us 2 - to sequel wydanego w 2013 roku hitu z konsoli PlayStation 3. Za prace odpowiada ponownie studio Naughty Dog, czyli twórcy serii Uncharted.

Ta wyczekiwana kontynuacja zaoferuje wiele niespodzianek, przede wszystkim fabularnych. Pod względem rozgrywki pozostanie przygodową grą akcji, tak jak pierwsza odsłona - choć doczekamy się zmian.

Choć wielu szczegółów jeszcze nie ujawniono, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje oraz spekulacje na temat gry i przedstawiamy je poniżej. Z czasem będziemy aktualizować ten artykuł.

 • Premiera: 2019 / 2020
 • Wersja językowa: prawdopodobnie polska (jak wszystkie ważne tytuły na wyłączność PS4)
 • Producent: Naughty Dog
 • Wydawca: Sony Interactive Entertainment
 • Dystrybutor PL: Sony Interactive Entertainment Polska

Premiera

Konkretna data premiery The Last of Us: Part 2 nie jest znana. Najprawdopodobniej gra ukaże się jednak w 2019 roku (choć nie wykluczamy niespodzianek). Deweloperzy zaznaczyli bowiem pod koniec 2017 roku, że gra jest gotowa mniej więcej w 50 procentach.

Kompozytor Gustavo Santaolalla - który powraca jako autor ścieżki dźwiękowej - także zdradził w jednym z wywiadów, ze premierę zaplanowano na przyszły rok.

Sequel trafi oczywiście tylko na PlayStation 4, z szeregiem usprawnień oprawy na PS4 Pro.

Warto zaznaczyć, że niektóre sklepy oferują grę w przedsprzedaży, ale nie są to oficjalne oferty - choć zostaną zrealizowane. Nieznane są jeszcze oficjalne oferty przygotowane przez PlayStation, a do sprzedaży trafią też z pewnością różne edycje specjalne.

tlou2scr1
Ellie - i kawałek Joela - w pierwszym teaserze The Last of Us: Part 2

Fabuła i rozgrywka

Wiele elementów The Last of Us: Part 2 wciąż pozostaje tajemnicą, ale twórcy ujawnili nieco informacji w różnych wywiadach czy panelach dyskusyjnych - choćby w trakcie PlayStation Experience w grudniu 2017 roku.

Zebraliśmy więc najważniejsze informacje:

 • Akcja rozpoczyna się ok. 5 lat po wydarzeniach z The Last of Us.
 • Znaczna część wydarzeń rozgrywa się w okolicach Seattle.
 • Ellie jest tym razem najważniejszą postacią.
 • Ważny jest wątek zemsty - to prawdopodobnie Ellie chce odpłacić komuś za jakieś krzywdy. Być może za zamordowanie Joela (fanowska teoria zakłada, że mężczyzna nie żyje)?
 • Part 2 ma być rozbudowaniem i uzupełnieniem pierwszego The Last of Us. Główny projektant zaznacza, że gra nawiązuje do poprzedniczki o wiele bardziej niż większość sequeli w dzisiejszych czasach.
 • Gameplay ma wyglądać nieco inaczej niż w pierwszej części.
 • Twórcy zapewniają, że gra zaoferuje najlepiej wyglądające modele postaci w jakiejkolwiek grze na PS4.

Sporo kwestii pozostaje niewyjaśnionych - choćby znaczenie i rola postaci z drugiego trailera The Last of Us: Part 2. Czy w grze pojawią się flashbacki, w których zobaczymy matkę Ellie?

Kiedy tylko poznamy konkretne szczegóły, jak najszybciej je tutaj przedstawimy.

Reklama

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz dołączył do nas w 2013 roku. Zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.