PUBG - 74 triki i wskazówki dla początkujących w PlayerUnknown's Battlegrounds

Wszystko, co powinniście wiedzieć.

PUBG - czy też PlayerUnkown's Battlegrounds, jak kto woli - jest grą niezwykle prostą, banalną wręcz w założeniach. Ale kryje sporo głębi, jeżeli tylko odpowiednio się przyjrzymy. Nie chodzi tu wyłącznie o to, kto popisze się lepszą celnością.

Na tej stronie zebraliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki i triki dotyczące rozgrywki. Takie, które sami chcielibyśmy usłyszeć, zanim zaczęliśmy grać... Zliczyliśmy je wszystkie - to aż 74 porady.

Zapraszamy więc do lektury!

PUBG: absolutne podstawy - jak przetrwać?

By dobrze radzić sobie w PUBG należy zwracać uwagę na mnóstwo różnych szczegółów - właśnie dlatego postanowiliśmy skompilować poniższą listę. Podzielimy ją na parę kategorii, by uczynić przeglądanie nieco wygodniejszym.

Zanim jednak przejdziemy do wskazówek, oto parę słów o tym, jak ogólnie wygląda rywalizacja w Battlegrounds - niech służy wprowadzenie dla tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z grą.

Najważniejsze zasady

PUBG nie jest typową strzelanką, a im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej. Celem nie jest tu bowiem zabicie jak największej liczby wrogów, a po prostu przetrwanie i umiejętność improwizowania oraz dostosowywania się do różnych sytuacji.

Obecnie najbardziej popularnym stylem gry jest nacisk na skradanie. Wielu graczy stawia na powolną, z pozoru nudną rozgrywkę - to jest czekanie w upatrzonym, bezpiecznym miejscu i czekanie do ostatniej chwili na przejście do bezpiecznego obszaru. Skoro liczba zabójstw nie ma wpływu na wynik (choć zapewnia trochę więcej punktów, za które kupujemy skrzynki), to po co ryzykować i grać agresywnie?

main

Oczywiście ofensywny styl jest możliwy, jeżeli tylko zechcemy grać w ten sposób - po prostu wtedy pojawia się większa szansa porażki. Czasem jednak potrzebny jest taki zastrzyk adrenaliny.

Trzeba też zaznaczyć, że system walki wymaga trochę przyzwyczajenia. To coś pomiędzy Battlefieldem a serią ARMA. Nie jest więc do końca autentycznie, ale model strzelania nie jest też czysto zręcznościowy. Dlatego nie zawsze warto unikać walki, bo w końcu czasem trzeba potrenować - a gra nie oferuje jeszcze trybu, w którym moglibyśmy po prostu poćwiczyć.

Pokonywanie wrogów w trakcie meczu - nie tylko pod koniec - to także szansa na zdobycie amunicji czy dodatkowej broni, czasem lepszej niż ta, którą udało nam się znaleźć.

Każdy mecz przebiega zazwyczaj w następujący sposób:

  • Zaczynasz na pokładzie samolotu, z którego możesz wyskoczyć w dowolnym momencie. Wylądowanie w miastach na linii lotu maszyny skutkuje zazwyczaj szybkim spotkaniem rywali, a lądowanie z dala od samolotu, na skraju mapy, to zazwyczaj relatywny spokój.
  • Po wylądowaniu zajmujemy się przede wszystkim szukaniem broni, pancerza i plecaka. Jednocześnie planujemy dalsze posunięcia - obserwujemy biały okrąg, który na mapie wyznacza strefę gry i obmyślamy, jak dostaniemy się do centrum.
  • W miarę upływu czasu przy życiu zostaje coraz mniej graczy. Plany często ulegają zmianom, wszyscy muszą trochę improwizować. Strefa gry jest coraz mniejsza, więc wygra ten, kto będzie bardziej uważny, ale także komu bardziej się poszczęści.

Oczywiście to tylko ogólny zarys przykładowej rundy. Szczegółów jest o wiele więcej - znajdziecie je poniżej.

1
Po wyskoczeniu zawsze miej w głowie punkt docelowy - nie ma czasu na zastanawianie się!

Wskazówki dla początkujących graczy PUBG

PlayerUnknown's Battlegrounds może wydawać się nieco przytłaczające. Przeczytajcie jednak poniższe wskazówki, a całość powinna wydać wam się od razu nieco mniej skomplikowana. Zaczynamy od najbardziej podstawowych trików i porad, później przejdziemy do czegoś dla zaawansowanych.

Na początek: podstawy i sterowanie

1. Pamiętaj, że po schowaniu broni (domyślnie klawisz X na PC) biegniesz nieco szybciej.

2. Zdejmij buty! Możesz to zrobić już podczas rozgrzewki - dzięki temu będziesz poruszał się ciszej, a nie ma to żadnego wpływu na zdrowie czy prędkość.

3. Żeby zatankować auto, pojazd musi stać nieruchomo. Można jednak zatankować samochód będąc wewnątrz - wystarczy kliknąć kanister w ekwipunku.

4. Pamiętaj o używaniu znaczników na mapie, gdy grasz z drużyną, by oznaczać wszystkie istotne miejsca czy pozycje wrogów (klikaj na mapie prawym przyciskiem).

5. Możesz używać głosowego czatu drużynowego, ale pamiętaj, by ustawić go jako prywatny. W przeciwnym razie mogą usłyszeć cię przeciwnicy.

6. Dostosuj tryb strzelania - klawiszem B na PC i d-padem na Xbox One. Zaraz po podniesieniu broni ustal, czy chcesz strzelać seriami, ogniem ciągłym czy pojedynczymi pociskami (oczywiście nie w każdej broni jest taki wybór).

7. Możesz celować na trzy sposoby - z biodra, z przybliżenia nad ramieniem (przytrzymaj prawy przycisk myszy) i celowanie w trybie FPP (kliknięcie prawego przycisku myszy). Możesz oczywiście zmienić ustawienia, by samo przytrzymanie zmieniało perspektywę na FPP.

Na początek: strategie i priorytety

8. Duże miasta i skupiska budynków na linii lotu samolotu są na początku niebezpieczne, bo zeskakuje w ich stronę najwięcej zawodników. Takie miejsca to też jednak często dobry sprzęt. Jeżeli chcesz tam lądować, staraj się celować w dachy, z których możesz przejść do wnętrza danego budynku.

9. Na początku najważniejsze przedmioty do zdobycia to: plecak, hełm, kamizelka kuloodporna (im wyższy poziom, tym lepiej), a także - jeżeli chodzi o broń - karabin szturmowy.

10. Wszystkie drzwi budynków są w domyśle zamknięte. Jeżeli są otwarte, to znaczy, że ktoś w danym miejscu był. Pamiętaj, żeby zawsze zamykać za sobą drzwi, bo możesz tak zmylić wroga czy zastawić pułapkę.

11. W grze otrzymujesz obrażenia od upadku, więc uważaj. Możesz jednak bezpiecznie zeskoczyć mniej więcej z wysokości pierwszego piętra.

12. Jeżeli ktoś zaczyna do ciebie strzelać, ale nie wiesz skąd - nie zatrzymuj się i (to ważne) nie padaj na ziemię. Zamiast tego zacznij biec w kierunku najbliższego budynku zygzakiem. W trakcie biegu być może uda ci się zorientować, gdzie jest strzelec. Nawet jeżeli nie, to masz większą szansę na przeżycie, jeżeli stale zmieniasz kierunek sprintu.

13. Zawsze przeszukaj cały budynek zanim zaczniesz zbierać przedmioty. Zajrzyj do każdego pomieszczenia, albo przynajmniej do najbliższych (w większych budynkach). Głupio dać się zaskoczyć podczas zbierania amunicji z podłogi.

14. Podczas gry w kooperacji ignoruj wszystkich wrogów, których zraniłeś tak, że upadli - nie trać czasu na ich dobijanie, bo sami i tak nie mogą wstać i wrócić do gry. Co więcej, rannych możesz wykorzystać jako wabik na ich sojuszników.

15. Pojazdy są świetne do pokonywania dużych odległości, ale coś za coś - są też głośne, więc zwracają uwagę. Używaj ich rozsądnie.

16. Jeżeli zatrzymujesz pojazd na wzniesieniu, parkuj w poprzek, by wóz się nie stoczył. Uważaj, by nie uderzać w przeszkody przy dużych prędkościach i nie jedź zbyt szybko na nierównym terenie.

(Bonusowa rada - nie rób tego, co zrobił autor screena:)

17. Nie wszystkie celowniki pasują do każdej broni. Przykładowo, lunetę 8x zamontujesz w każdym karabinie poza M16. Lunet w ogóle nie można nakładać na pistolety maszynowe. Na niektóre pistolety założymy za to kolminatory.

18. Poziom hełmu ma duże znaczenie. Strzał w głowę z karabinu Kar98 zabije ofiarę z pełnym zdrowiem nawet, jeżeli cel nosi hełm 2 poziomu, ale już hełm 3 poziomu wytrzyma jedno trafienie. Weź to pod uwagę, gdy będziesz celował w potencjalne ofiary z ukrycia.

19. Pistolety są bezużyteczne praktycznie zawsze poza samym początkiem rundy. Dlatego jeżeli minęło już kilkanaście minut, a nie masz miejsca w plecaku na cenne apteczki czy inne przedmioty, po prostu wyrzuć pistolet i amunicję do niego, by zyskać miejsce.

20. Podnosząc przedmioty pokonanych wrogów zwróć uwagę na numery przy pancerzach. To, że podniesiesz z wroga pancerz poziomu 3, nie oznacza, że będzie on na pewno lepszy od poziomu 2 - może być już mocno zniszczony.

21. Unikaj mostów jak ognia. Jeżeli ktoś zaczai się na moście za jakąś przeszkodą, bardzo łatwo mu zaatakować kogoś, kto przemierza most - nawet w pojeździe. Zawsze lepiej wybrać łódkę, albo nawet przepłynąć rzekę wpław.

22. Bez przerwy się poruszaj. Nie zatrzymuj się nawet podczas podnoszenia przedmiotów - wciśnij przycisk ekwipunku i przerzucaj zdobycz do swojego plecaka, ale jednocześnie cały czas ruszaj się na boki. Zdziwisz się, jak często może to uratować życie.

Najważniejsze przyciski na PC i Xbox One:

23. Przytrzymaj Alt lub RB by móc swobodnie się rozglądać w trybie TPP. To doskonałe narzędzie do orientacji w terenie i patrzenia do tyłu bez obracania się.

24. Wciskając C na PC lub B na Xbox One możesz zanurkować w wodzie. Wynurzysz się dzięki Spacji lub A na kontrolerze.

25. Możesz szybko zmieniać miejsca w pojeździe, jeżeli wciśniesz Ctrl+1, Ctrl+2 i tak dalej. Na Xboksie to przycisk A. To o wiele lepsza metoda niż wysiadanie i ponowne wsiadanie.

26. Klawiszem znaku równości możesz aktywować ciągły sprint na PC.

27. Możesz wychylać się na boki wciskając Q oraz E na PC lub klikając analogami na padzie. Bywa to przydatne, jeżeli chcemy strzelić zza rogu budynku czy zza innej przeszkody. Niektórzy stosują nawet wychylanie podczas normalnych strzelanin, by stać się mniej przewidywalnym celem.

28. Przytrzymaj Shift lub lewy trigger na Xbox One by włączyć lekkie przyspieszenie w pojeździe.

29. Użyj hamulca ręcznego podczas jazdy, by zatrzymać się szybciej lub nagle skręcić - Spacja na PC lub Y na Xbox One.

30. Po wyskoczeniu ze wzniesienia motocyklem możesz kontrolować pojazd w powietrzu wciskając Spację i Ctrl na PC.

31. Zmiana perspektywy (widoku) to domyślnie V na PC, a na Xbox One przycisk RB.

32. Wciśnij Shift podczas celowania przesz przyrządy, by na moment wstrzymać oddech (LB na X1).

33. Celując przez lunety z broni jednostrzałowych strzelaj poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku strzału - nie puszczaj go od razu, a łatwiej będzie ci ocenić tor lotu pocisku.

34. Zmieniaj odległość zerowania celownika (skutecznej odległości celowania) używając Page Down i Page Up na PC albo d-pada na konsoli.

35. Zamiast używać kółka w myszce, wciśnij G, by natychmiast wyposażyć granat. Na Xbox One przytrzymaj prawy trigger.

36. Przedmioty do leczenia i opatrywania są pod przyciskami 7, 8, 9 i 0. Nie musisz otwierać ekwipunku, by ich użyć. Na konsoli przytrzymaj d-pad w dół, by zmienić dostępny błyskawicznie przedmiot.

37. Na PC można rzucać granatami nieco lżej, jeżeli przytrzymasz lewy przycisk myszy, a rzutu dokonasz poprzez wciśnięcie prawego.

38. Również tylko na PC możesz całkowicie wyłączyć HUD wciskając Ctrl+U.

2
Obracając kamerą bohater tego screena zobaczy wrogów po prawej, chociaż oni go nie dostrzegą

PUBG - porady dla zaawansowanych: leczenie, granaty, przetrwanie i finałowa 10

Najlepsze sposoby przemierzania pola bitwy

39. Od grudnia 2017 możliwe jest wspinanie się, a więc także wchodzenie do budynków przez okna. Uważaj jednak, bo jeżeli trafisz na szybę, narobisz sporo hałasu. Łatwo to przeoczyć.

40. Na dachy niektórych budynków można dostać się poprzez wskakiwanie na drzwi balkonowe przy jednoczesnym używaniu crouch-jumpingu, a więc jednoczesnym skakaniu i aktywowaniu kucania. Metoda ta nie jest już tak efektywna, jak kiedyś, ale w niektórych miejscach wciąż działa.

41. Crouch-jumping (Spacja i C jednocześnie na PC) pozwala też skoczyć nieco dalej niż w zwykły sposób. Dzięki temu możesz między innymi przemieszczać się w niektórych miastach z jednego budynku na drugi. Przykład poniżej.

42. Porada głównie dla twórców zabawnych filmików: możliwe jest znaczne zwiększenie dystansu skoku, jeżeli skoczymy i uda nam się przyjąć na plecy falę uderzeniową granatu. Efekty bywają spektakularne... Choć praktyczne zastosowanie tego triku jest raczej niemożliwe.

Jak najlepiej się leczyć

43. Są tylko dwa sposoby, by odzyskać 100 procent zdrowia. Pierwszy to bardzo rzadko spotykany Medkit. Częściej wykorzystuje się jednak tabletki (Painkillers) i drinki energetyczne, by uleczyły postać powoli z biegiem czasu.

44. Najczęściej używamy bandaży i apteczek. Te drugie leczą poważniejsze rany, ale użycie trwa dłużej, więc miej to na uwadze. Lecząc się bandażami pamiętaj, by co jakiś czas przerywać proces i nasłuchiwać, czy nie zbliża się wróg.

45. Najbardziej optymalny sposób stosowania kilku bandaży to rozpoczęcie używania kolejnego, by pierwszy zadziała po raz trzeci (bandaże leczą z biegiem czasu, więc w tym przypadku chodzi o trzecie z rzędu powiększenie się pasku zdrowia).

46. Możesz ruszyć się z miejsca, gdy na liczniku - odmierzającym czas leczenia przedmiotem - pozostanie 0,5 sekundy.

PUBG - granaty i ekwipunek

47. Różne przedmioty zajmują mniej lub więcej miejsca w ekwipunku. Apteczki są większe niż bandaże, a zwykłe granaty są mniejsze od dymnych czy ogłuszających.

48. Czasem możesz zyskać dodatkowe miejsce, jeżeli wyposażysz przedmiot, który je zajmuje. Wyposażając Stun Grenade zyskujesz dwa miejsca na granaty wybuchowe. Pamiętaj też, by zawsze montować dodatki do broni i nie przenosić ich niepotrzebnie w plecaku.

49. Co ciekawe, możesz włożyć z powrotem wyciągniętą z granatu zawleczkę. Musisz szybko otworzyć ekwipunek i przeciągnąć granat z powrotem do plecaka, by to uczynić.

PUBG - walka: chowanie się i ucieczki

50. Skradanie się i pozostawanie w ukryciu, by wśliznąć się do finałowej 10 graczy to zawsze dobra rzecz, ale i tak powinieneś opanować dobrze system walki. Poświęć więc parę gier raz na jakiś czas, by lądować tam, gdzie ryzyko walki jest większe.

51. Dla fanów pozostawania niewykrytym na mapie Erangel dobrym sposobem może być czasem zdobycie łódki i chowanie się za klifami. Niewielu graczy traci czas, by sprawdzać, czy ktoś nie chowa się na powierzchni wody, na skraju mapy. Trzeba oczywiście uważać jednak na strefę gry.

52. Uderzenie bronią białą czy pięścią z wyskoku w głowę zadaje o wiele więcej obrażeń, jest liczone jako headshot.

53. Jeżeli ktoś tylko zacznie się atakować pięściami, nie uciekaj i nie staraj się unikać ciosów - zamiast tego szybko staraj się wymierzyć ciosy w głowę przeciwnika.

54. Jeżeli naprawdę nie chcesz walczyć, po prostu unikaj walki. Strzelaj tylko, gdy jesteś pewien, że nie możesz uciec. Nie strzelaj, jeżeli nie jesteś przekonany, że na pewno trafisz.

55. Uciekanie jest łatwiejsze, niż się niektórym wydaje. Na piechotę po prostu nie biegnij w linii prostej, a jeżeli uciekasz autem, to nie wysiadaj - rzadko kiedy ktoś przejmuje się na tyle, by zaczynać pościg.

56. Nienajlepszy sprzęt to nie koniec świata! Jeżeli udało ci się znaleźć tylko, powiedzmy, UMP i strzelbę, to dostosuj styl gry do wyposażenia. Próbuj zaczajać się w budynkach i ograniczonych przestrzeniach na innych graczy. Wystarczy czasem jedna ofiara, by zdobyć lepszą broń.

57. Jeżeli czekasz na ofiary w małej szopie, często lepiej jest wybiec i zacząć atakować, gdy tylko się zbliżą, niż czekać aż wejdą do ciebie. Wróg może na wszelki wypadek przestrzelić ściany lub nawet wrzucić do środka granat.

3
Przykład dobrego pozostawania w ukryciu

Strzelaniny i najważniejsze detale

58. Poświęć czas, by nauczyć się odpowiedniego wychylania zza rogów podczas walki. Pamiętaj też, że przechylanie się w lewo odsłania mniej twojego ciała potencjalnym obserwatorom.

59. Jeżeli wiesz, że za moment czeka cię walka lub musisz szybko przebiec przez niebezpieczny obszar, użyj środków przeciwbólowych i napoju energetycznego.

60. Wysoka trawa renderuje się tylko na odległości 150 metrów. To oznacza, że jeżeli w trakcie wymiany ognia na dystans położysz się z nadzieją, że wróg straci cię z oczu, to możesz zginąć - jeżeli przeciwnik jest, powiedzmy, 200 metrów dalej.

61. Swobodne rozglądanie się bez poruszania jest genialnym narzędziem do zasadzek. Wybierz odpowiednie miejsce, na przykład dach z małym murkiem, połóż się przy samym murku - i możesz spokojnie czekać, aż pojawi się potencjalny cel.

62. Czasem możesz wykorzystać loot jako przynętę. Przykładowo, czekając w domu możesz zostawić coś cennego na środku głównego pomieszczenia i schować się gdzieś obok, a potem zaskoczyć tego, kto się skusi - na przykład na apteczkę.

63. Jeżeli chowasz się w budynku z drzwiami, zawsze zwróć uwagę, w którą stronę się otwierają - tak, byś mógł schować się z tej strony, by cię zasłoniły, gdy ktoś będzie chciał wbiec do środka.

64. Zawsze przed wejściem do budynku staraj się zajrzeć przez wszystkie okna. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie leży na podłodze ze strzelbą wycelowaną w drzwi.

65. Granaty są idealne do oczyszczania małych budynków czy drewnianych szop. O ile oczywiście potrenujesz wrzucanie ich przez małe okienka.

66. Nie używaj granatów dymnych zbyt często w budynkach, bo ułatwią one też życie twojemu przeciwnikowi. Te granaty powinny raczej służyć jako ochrona przed snajperami.

67. Zawsze staraj się celować przez przyrządy, z widoku FPP. Strzelanie z biodra czy tylko po przytrzymaniu przycisku niech będzie ostatecznością. Bywa skuteczne na krótkich dystansach, kiedy używasz strzelby czy pistoletu maszynowego.

4
Niestety żaden zestaw wskazówek nie poprawi twojej celności - trenuj, trenuj i jeszcze raz: trenuj

PUBG - zaawansowane wskazówki

68. Kiedy dotrzesz do bezpiecznej strefy, gdy jest już mała, a przy życiu pozostało 10-15 osób, to nie możesz już unikać walki. Jeżeli zauważysz kogoś i masz szansę go pokonać, to nie wahaj się - jeżeli odpuścisz, prawdopodobnie szybko się to na tobie zemści.

69. Pod koniec rundy są dwa główne sposoby gry. Jeden zakłada przedarcie się do orientacyjnego centrum okręgu i zaczajenie się za drzewem czy w budynku. Druga metoda to trzymanie się cały czas granicy - ta druga jest nieco mniej ryzykowna, ale też wymaga koncentracji.

70. Jeżeli docierasz do bezpiecznej strefy późno, to nie śpiesz się. Poczekaj na niebieską ścianę energii, by ledwo ją wyprzedzić. Potencjalni łowcy czyhający na spóźnialskich zajmą się wtedy kimś innym, co może ujawnić ich pozycję.

71. Dobre wykorzystanie terenu to podstawa. Najmniejsze wzniesienie może być wielką pomocą, jeżeli odpowiednio będziesz manewrować i spoglądać ponad wzgórzem, jednocześnie prawie się nie wychylając. Pamiętaj też, by cały czas trochę się poruszać - na tym etapie to niezbędne.

72. Czasem dobrą taktyką może być wykorzystanie pojazdu i zaparkowanie zaraz przy samej granicy bezpiecznej strefy, a następnie schowanie się za pojazdem tak, by znajdować się między nim a niebieską strefą. Musi to być jednak duży pojazd, a nie motocykl czy buggy.

73. Drzewa nie są idealną osłoną, ale jeżeli musisz ich użyć, to pamiętaj, by spoglądać też za siebie!

74. Kiedy zostały już tylko 3 osoby, łącznie z tobą, ale nikt do ciebie nie strzela i wydaje się, że wrogowie cię nie widzą - nie wychylaj się! Zawsze zwiększysz w ten sposób szansę, że pozostali rozpoczną walkę między sobą i w wyniku tego zostaniesz już tylko ty i jeden z przeciwników.

To by było na tyle. Powodzenia w drodze do zdobycia pysznego kurczaka!

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami