Magazyn Polityka w tym roku po raz drugi przyznał swoje popularne wyróżnienie - Paszporty - także w kategorii „Kultura cyfrowa”. Zwyciężyli przedstawiciele studia Bloober Team z Krakowa.

„Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku” - czytamy w uzasadnieniu.

1
Wyróżnieni twórcy z Bloober Team. Fot.: Leszek Zych/Polityka.

Dokładnie rzecz ujmując, magazyn na laureatów wybrał Mateusza Lenarta, Andrzeja Mądrzaka i Wojciecha Piejko. Bloober Team powstało w 2008 roku, założone przez Piotra Babieno i Piotra Bielatowicza.

Studio zaczynało od serii A-Men i bardzo słabego Basement Crawl, by wraz z upływem czasu przekształcić działalność i postawić właśnie na psychologiczne horrory i thrillery, jak Layers of Fear i wspomniany Observer.

„Przykład dojrzałości w postrzeganiu swoich gier jako produktów rynkowych, które w przypadku małego polskiego studia - a zatem bez szans na wielki budżet reklamowy - muszą zapewnić sobie rozgłos dzięki niekonwencjonalnym zabiegom marketingowym” - opisuje Polityka, jako przykład podając zaangażowanie samego Rutgera Hauera do głównej roli w Observer.

Najbliższa przyszłość firmy to premiera Layers of Fear: Legacy na Nintendo Switch, jeszcze w pierwszym kwartale obecnego roku.

Jak ujawniono w grudniu, zgodnie z założeniami przyjętej strategii, Bloober Team zamierza tworzyć wyłącznie gry z gatunku horroru psychologicznego, wydając docelowo dwie produkcje rocznie. Observer ma też szansę na ekranizację.

Do Paszportu Polityki w kategorii „Kultura cyfrowa” nominowano także Artura Kordasa, Jakuba Kucia i Gustawa Stachaszewskiego z Acid Wizard Studio oraz Wojciecha Pazdura z The Farm 51.

W ubiegłym roku pierwsze wyróżnienie tego typu w popularnym plebiscycie otrzymał Michał Staniszewski ze studia Plastic, odpowiedzialnego za Bound.

Reklama