Zimowa wyprzedaż w GOG.com - 15 najciekawszych gier niezależnych

Z naszej listy rekomendacji.

Rozpoczęła się wielka wyprzedaż w sklepie GOG.com. Przygotowaliśmy nawet listę tytułów, na które szczególnie polecamy zwrócić uwagę - możecie przyjrzeć się im na stronie z naszymi rekomendacjami.

Przeceniono ponad 500 gier, mniejszych i większych. Postanowiliśmy jednak skupić się na tytułach niezależnych. Owszem, wciąż bez wątpienia warto sięgnąć po Wiedźmina 3, jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, ale wyprzedaże to doskonała okazja do nadrabiania zaległości w dziedzinie indie.

Poniżej wymieniamy część gier z listy tych, które polecamy każdemu. To tytuły różnorodne, a jednocześnie reprezentujące bez wyjątku wysoki poziom, połączony często z interesującymi innowacjami.

Grim Dawn

Jeżeli lubiliście Titan Quest, nie możecie przegapić Grim Dawn - to duchowy spadkobierca tej popularnej gry sprzed lat, choć oferuje trochę bardziej mroczną atmosferę, przypominając pod tym względem drugie Diablo.

Rozgrywka to czysty hack'n'slach. Tworzymy postać, wybieramy klasę i wyruszamy, by tłuc, siekać i rzucać czarami w zombie, szkielety i inne potwory, z których - w towarzystwie charakterystycznego dźwięku - wylatują przeróżne przedmioty oraz złoto.

Wiele rodzajów broni, sporo talentów, a także możliwość łączenia umiejętności dwóch profesji sprawia, że mamy spore pole do popisu. Rozpoczęcie gry drugą postacią wcale nie nudzi, a jednorazowe ukończenie kampanii fabularnej to nawet 20 godzin wciągającej zabawy.

grimdawn
W kupie siła!

Hollow Knight

Debiutancki projekt dwuosobowego studia Team Cherry z Australii to jedna z najlepszych platformówek z gatunku metroidvania, jakie kiedykolwiek powstały.

Twórcom udało się przygotować nie tylko maksymalnie dopracowaną i przemyślaną strukturę rozgrywki, ze zwiedzaniem ogromnego, połączonego świata podziemi, ale oferują też fantastyczną oprawę audiowizualną.

Co ciekawe, choć mamy do czynienia z grą 2D bez rozbudowanego systemu walki, po paru godzinach wyraźnie czujemy pewne podobieństwa z cyklem Souls. To choćby minimalistyczna, tajemnicza narracja i rozmowy z postaciami niezależnymi, a także odpoczywanie na ławeczkach - odpowiedniku ognisk.

Do tego mnóstwo sekretów, ciekawy system ulepszeń i satysfakcjonująca eksploracja. Metroid i Castlevania mogą być dumne z takiego wnuczka.

ss_47f3523dbea462aff2ca4bc9f605faaf80a792b2.1920x1080
Zapuszczone królestwo insektów jest tajemnicze i niebezpieczne

SOMA

Nowa gra twórców Amnesii to przejmująca i wciągająca opowieść o znaczeniu świadomości i istocie człowieczeństwa. Potrafi przestraszyć, ale wydaje się, że wzbudzanie przerażenia wcale nie było dla twórców priorytetem.

Rozgrywka przypomina to, co znamy z innych horrorów tego typu. Przeszukujemy kolejne pomieszczenia, uruchamiamy generatory i komputery, szukamy informacji, odsłuchujemy audiologi. Zdobywamy też różne przedmioty, otwieramy zamknięte drzwi, by kontynuować podróż.

Ponadto, nieco mniej cierpliwych graczy z pewnością fakt, że niedawno deweloperzy zaimplementowali specjalny tryb, który sprawia, że napotykani przeciwnicy nie mogą skrzywdzić bohatera, co pomaga w swobodnej eksploracji.

Soma
Czym jest świadomość i co to znaczy być człowiekiem? SOMA każe się nad tym zastanowić.

Stardew Valley

Święta to dobry czas na odpoczynek, a chyba żadna z gier, które tu wymieniamy, nie relaksuje tak, jak Stardew Valley. Zakładanie własnej farmy i dbanie o nią to czysta przyjemność.

Produkcja ta jest nieoczywista. Z początku zdaje się nam, że to tylko grabienie, sadzenie, pielenie i podlewanie. Szybko odkrywamy jednak rozbudowany system interakcji z mieszkańcami wioski, a nawet możliwość wyprawy do niebezpiecznych jaskiń.

„Nie jest specjalnie oryginalne, piękne czy zaawansowane technicznie, ale absolutnie nie pozwala oderwać się od ekranu. Na każdym kroku czeka coś do zrobienia, znalezienia i odkrycia” - pisał w naszej recenzji Daniel.

stardew_valley_livestream_v_c04fd
Pełen relaks na wsi

Sunless Sea

Nietypowy roguelike. Akcja osadzona jest w XIX wieku, w alternatywnej wersji Londynu. Wcielając się w kolejnych kapitanów przemierzających ciemne wody wszechobecnych oceanów próbujemy wyrwać głębinom ich sekrety.

Świat jest dziwny i fascynujący. Spotykamy morskie potwory i diabły, czekające tylko na okazję, by schwytać więcej dusz. Gramy w szachy myślącymi figurami, odwiedzamy też wyspę zasypywaną niedoręczoną pocztą - miejsce dla listonoszy, którzy widzieli zbyt dużo. W każdym porcie czekają historie odkrywane stopniowo przy kolejnych wizytach.

Rozgrywka łączy w sobie dwa elementy: interaktywną historię - rozwijaną poprzez wykonywanie zadań - oraz eksplorację, czyli odkrywanie świata małym parowym statkiem, który obserwujemy z góry.

sunless
Mroczny klimat to jedna z zalet tajemniczego Sunless Sea

Nigdy nie mamy jednego, narzuconego celu. Możemy szukać kości zaginionego na morzu ojca kapitana, spisać kilka historii z dalekich krain lub wyruszyć po nieopisane bogactwa. Żadna ze ścieżek nie jest lepsza lub gorsza od pozostałych.

To tylko wybrana piątka gier, które rekomendujemy w wyprzedaży GOG.com. Polecamy też inne, które opisujemy na kolejnej stronie.

Reklama

Skocz do komentarzy (6)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (6)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami