GTA: Vice City - 20 ciekawostek o kultowej grze

Sekrety i easter-eggi.

Vice City można uznać za najbardziej klimatyczną odsłonę serii Grand Theft Auto. Jak to zwykle z produkcjami studia Rockstar bywa, również ulice tytułowego miasta wzorowanego na Miami kryją w sobie wiele ciekawostek i tajemnic.

Przy okazji takich tematów zawsze nasuwa się pytanie, czy wszystkie sekrety gry zostały już odkryte? Minęło już wiele lat, ale być może twórcy mocno postarali się w przypadku niektórych easter-eggów. Zebraliśmy informacje o tych najbardziej godnych uwagi ciekawostkach.

Bezpieczna jazda

Być może fani motocyklów zauważyli, że gra nie pozwala czasami jeździć na tylnym kole jednośladów. Jest to spowodowane błędem, który nazwano „North bug”, ponieważ bohater jest w ten sposób ograniczany akurat wtedy, gdy kierujemy się ku północy. Nawet największe prędkości tutaj nam nie pomogą.

v1

Księżycowe zabawy

Możliwe, że odkryliście ten easter-egg, jeżeli waszą ulubioną bronią w Vice City był karabin snajperski - szczególnie, gdy używaliście go w nocy. Otóż, strzelając właśnie z tego rodzaju broni w widoczny na niebie Księżyc, można stopniowo zwiększać lub zmniejszać rozmiar satelity. Dostępnych jest w sumie osiem różnych wariantów wielkości.

v2

Ostatni skok

Podwodne obszary na terenie udostępnionym w grze skrywają wiele sekretów. Od sporej liczby wraków statków, po trupy z „betonowymi butami” - zapewne ofiary lokalnej mafii.

Podczas jednej misji, tylko i wyłącznie przelatując w konkretnym miejscu pod jednym z mostów, możemy zobaczyć mężczyznę popełniającego samobójstwo poprzez skok do wody. Dosyć specyficzny ukryty element.

v3

UFO i mistyfikacja

Nieopodal studia filmowego w Vice City znaleźć można latający, zielony spodek. To samo w sobie już całkiem ciekawe, ale coś lepszego czeka w budynku obok.

Gdy wejdziemy do studia filmowego, zobaczymy scenerię rodem z Księżyca, która stanowi oczywiste nawiązanie do teorii spiskowej, według której lądowanie Amerykanów na Księżycu w 1969 roku było mistyfikacją.

v4

Nietypowy rzeźnik

Na tyłach zakładu pogrzebowego Funeraria Romero znajdują się groby, a w jednym wyraźnie widać szkielet pozbawiony ręki. Co ciekawe, po przejściu kilkudziesięciu metrów zobaczyć można „rodzinną rzeźnię”.

Ową „rodzinność” można rozumieć w dwojaki sposób, bo wystarczy przyjrzeć się wystawie, żeby zobaczyć na niej ludzkie organy oraz… rękę. Zakład również należy do człowieka nazwiskiem Romero.

v5

Żeglarze z zaświatów

W grze pojawiają się statki widmo. Brzmi to jak jeden z wielu mitów wymyślonych przez społeczność GTA, ale kiedy gracz stanie przy brzegu, po kilkunastu sekundach w oddali pojawią się niewyraźne statki i żaglówki, które po chwili znikają.

Co ciekawe, ich model nie przypomina innych statków użytych w grze. Nie można ich też obejrzeć z bliska - znajdują się poza granicami mapy. Statki te są jednak potwierdzonym elementem estetycznym, który po prostu nie wyszedł twórcom najlepiej.

v6

Glitchowe szaleństwo

Vice City uznawane jest za najbardziej zglitchowaną odsłonę Grand Theft Auto. Dość powiedzieć, że nie chodzi wyłącznie o błędy wizualne, ale też takie pozwalające bez większego wysiłku ukończyć różne misje.

Szacuje się, że około połowę zadań dostępnych w grze można ukończyć w nie do końca oficjalny sposób - szczególnie na PC. Ponadto, system powtórek można złamać tak, by kupować posiadłości bez wydawania nawet centa.

v7

Znajdźki dla leniwych

To w pewnym sensie nawiązanie do wspomnianych wcześniej błędów. Okazuje się bowiem, że w grze istnieje idealny sposób na łatwe znalezienie ukrytych przedmiotów.

Wystarczy rozpędzić się motocyklem przed klubem „Pole Position”, szybko zsiąść z pojazdu przed samym wejściem i wejść do budynku. Aktywuje to glitch usuwający wszystkie tekstury w mieście.

v8

Scarface

W Ocean Beach znajduje się apartament 3C, który we wczesnych fazach gry był kryjówką głównego bohatera. Mieszkanie jest o tyle ciekawe, że w łazience można zobaczyć ślady krwi na ścianach, oraz znaleźć piłę łańcuchową.

Jest to odniesienie do filmu „Człowiek z blizną”, w którym Tony Montana jest zmuszony obserwować morderstwo dokonane właśnie taką bronią. Mieszkanie przypomina też to filmowe pod względem wystroju.

v9

Niecenzuralny hotel

Kiedy zegar w grze wybije godzinę 23:00, niektóre ze świateł w pokojach hotelu przy Klubie Malibu zapalają się, tworząc... niecodzienny kształt. Konkretnie - nieco falliczny. Niedługo później z fontanny na dachu hotelu tryska woda, dopełniając wizualne dzieło sztuki.

v10

Interesujące, prawda? Zapraszamy na drugą porcję ciekawostek o GTA: Vice City.

Reklama

Powiązane materiały

Resident Evil Village - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, walki z bossami, broń, zagadki, kody i sekrety.

Artykuł | Największe sekrety Red Dead Redemption 2

Tajemnice, których być może nie odkryłeś.

Artykuł | Nadchodzące gry na PS5 - na co warto czekać

W co zagramy w najbliższych miesiącach?

Mass Effect 2 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, wszystkie misje oraz sekrety.

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami