Wolfenstein 2: The New Colossus - bronie i ulepszenia

Poznaj wszystkie rodzaje uzbrojenia w grze, a także możliwości ich rozwijania.

Podobnie, jak w poprzednich częściach serii, tak i w Wolfenstein 2: The New Colossus główny bohater, B.J. Blazkowicz, dysponuje całą gamą broni pozwalającej na walkę z zastępami nazistów.

Oprócz podręcznego arsenału możemy też korzystać z broni ciężkich i specjalnych, a także w banalnie łatwy sposób ulepszać uzbrojenie. W jaki sposób? Wystarczy w menu przejść do zakładki Uzbrojenie, wybrać rodzaj oręża, a potem z rozwijanej listy zdecydować, w które ulepszenie chcemy zainwestować.

Ulepszanie broni odbywa się dzięki zestawom ulepszającym, które znajdujemy w różnych miejscach na planszach. Każde ulepszenie to koszt jednego zestawu, dlatego zwłaszcza na początku dobrze jest przemyśleć, w co chcemy zainwestować zdobyte punkty. Poniżej przedstawiamy pełną listę uzbrojenia dostępnego w grze.

Toporek

Tę broń znajdujesz w jednej z początkowych misji. Toporek posiada dwa główne zastosowania. Pierwsze, to możliwość podważania i wyważania różnego rodzaju obiektów, takich jak drzwi czy niektóre przejścia.

Dzięki temu mamy możliwość dotarcia do miejsca, które początkowo były niedostępne. W takich przypadkach wystarczy podejść do odpowiedniego obiektu, a na ekranie pojawi się klawisz, który masz wcisnąć, aby wejść z nim w interakcję.

b000
Toporek.

Druga możliwość, to wykorzystywanie broni do walki. Dzięki niej możesz zakradać się do strażników i po cichu eliminować ich od tyłu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład podczas wymiany ognia podbiec do wroga i przeprowadzić brutalną egzekucję od przodu.

Druga możliwość eliminowania rywali, to rzucanie w nich toporkiem - w ten sposób możesz rozprawiać się z nimi po cichu na odległość. Rzucone toporki możesz podnosić z ciał zabitych Niemców oraz ze specjalnych pojemników na ścianach. Toporek nie posiada żadnych ulepszeń.

Pistole

Podstawowa broń przydatna głównie na początku gry w walce na krótkim dystansie z mało opancerzonymi przeciwnikami. W późniejszym okresie może służyć jako środek obronny, gdyby np. skończyły się nam pociski do innych rodzajów oręża.

b001
Pistole.

Dostępne ulepszenia:

 • Magnum - zwiększa siłę rażenia pocisków, ale kosztem większego hałasu i odrzutu przy strzelaniu.
 • Powiększenie magazynka - dwukrotnie zwiększa pojemność magazynka. Przydatne, jeśli często korzystamy z pistoletu.
 • Tłumik dźwięku - pozwala na cichą eliminację rywali. Ulepszenie bardzo przydatne dla graczy preferujących grę w ukryciu zamiast otwartych walk.

Sturmgewehr

Automatyczny karabin, którym można prowadzić ogień w trybie pojedynczym lub ciągłym. Prawdopodobnie najbardziej uniwersalna broń sprawdzająca się zarówno na małych, jak i średnich oraz dużych dystansach. Często wykorzystywana również przez nazistowskich żołnierzy, przez co rzadko bywają problemy z brakiem amunicji.

b002
Sturmgewehr.

Dostępne ulepszenia:

 • Luneta snajperska - umożliwia skuteczniejsze prowadzenie ognia na większych dystansach. Strzelanie z lunetą jest możliwe tylko w trybie ognia pojedynczego. Bardzo przydatne ulepszenie, w które warto zainwestować (lunetę możemy w dowolnym momencie zdjąć i założyć).
 • Przebijanie pancerza - zwiększa siłę pocisków umożliwiając przebijanie płyt pancernych. Bardzo dobre ulepszenie umożliwiające zadawanie większych obrażeń ciężko opancerzonym rywalom.
 • Łączone magazynki - podwaja liczbę pocisków, z których możemy skorzystać przed przeładowaniem. Kolejne ulepszenie, na które warto przeznaczyć punkt rozwoju.

Machinenpistole

Pistolet maszynowy sprawdzający się najlepiej w walce z przeciwnikami na krótkim dystansie. Wszystko za sprawą dużej szybkostrzelności. Należy mieć przy tym na uwadze szybkie pozbywanie się pocisków, a także fakt sporej niecelności na większych dystansach.

b003
Machinenpistole.

Dostępne ulepszenia:

 • Przygważdżanie - sprawia, że pociski są w momencie strzału nagrzewane, co zadaje rywalom większe obrażenia. Odbywa się to kosztem szybkostrzelności, ale i tak warto zainwestować w to ulepszenie.
 • Magazynek bębenkowy - podwaja liczbę pocisków w magazynku. Dobre rozwiązanie, jeśli często korzystamy z tego rodzaju broni.
 • Wbudowany tłumik dźwięku - umożliwia niemal bezgłośne prowadzenie ognia. Ulepszenie głównie dla osób wybierających ciche rozwiązania w trakcie rozgrywki.

Shockhammer

Potężna strzelba zadająca bardzo duże obrażenia na bliskich dystansach. Sprawdza się świetnie w budynkach i ciasnych korytarzach, nawet z grupami przeciwników, którzy stoją blisko siebie. Na średnich i dłuższych dystansach praktycznie bezużyteczna.

b004
Shockhammer.

Dostępne ulepszenia:

 • Wirnik - sprawia, że strzał jest oddawany od razu z trzech luf zamiast jednej. W przypadku częstego korzystania z tej broni, to bardzo dobre ulepszenie, pozwalające błyskawicznie zabijać wrogów. Należy mieć jednak na uwadze dużo szybsze wyczerpywanie amunicji.
 • Powiększenie magazynka - podwaja ilość pocisków w magazynku. Przydatny element, zwłaszcza, gdy zainwestowaliśmy w wirnik.
 • Rykoszetowanie - ulepszenie sprawiające, że wystrzelone pociski odbijają się od różnych powierzchni raniąc wrogów, którzy staną im na drodze. Ulepszenie przydaje się czasami w walkach w ciasnych pomieszczeniach z dużą ilością wrogów.

Kampfpistole

Ciężki pistolet strzelający wybuchowymi pociskami, przez co można traktować go nieco w kategoriach granatnika. Na ogół dość ciężko znaleźć do niego amunicję, ale broń przydaje się w starciach z silnie opancerzonymi przeciwnikami oraz całymi grupami wrogów, których możesz wyeliminować w ciągu kilku chwil.

b005
Kampfpistole.

Dostępne ulepszenia:

 • Rakieta - pociski wystrzeliwane są w linii prostej i wybuchają od razu po trafieniu w cel.
 • Kolba - niemal całkowicie eliminuje odrzut przy strzelaniu, dzięki czemu możemy znacznie precyzyjniej oddawać strzały.
 • Podajnik sprężynowy - dłuższe przytrzymanie spustu umożliwia wystrzelenie nawet do trzech ładunków naraz.

Dieselkraftwerk

Broń wystrzeliwująca małe, wybuchające zbiorniki z paliwem. Po wystrzeleniu przyczepiają się do celu (przeciwników, ścian, podłóg itd.), po czym można je zdetonować. Warto korzystać z tej możliwości nie tylko podczas samej walki, ale też na przykład do przygotowania terenu do obrony przed rywalami. Amunicję do broni uzupełniasz w specjalnych, czerwonych agregatach wiszących na ścianach.

Uwaga - broń ta staje się dostępna tylko wówczas, gdy na początku gry (misja Oblężenie) wybierzesz, aby scenę przeżył Wyatt.

b006x1
Dieselkraftwerk.

Dostępne ulepszenia:

 • Dysza zapalająca - podpala paliwa w momencie, gdy opuszcza ono lufę. W ten sposób możesz dodatkowo ranić wrogów znajdujących się w pobliżu wystrzału z broni.
 • Superwystrzał - dłuższe przytrzymanie spustu sprawi, że od razu wystrzelisz pięć ładunków. Sprawdza się to dobrze w walce z dużą grupą, stojących blisko siebie rywali lub bardzo silnych przeciwników (zwłaszcza robotów).
 • Powiększenie zbiornika - podwaja pojemność na amunicję.

Laserkraftwerk

Ciężka broń wystrzeliwująca wiązkę laserową o ogromnej mocy, zdolnej dosłownie spopielić przeciwników czy wybrane obiekty (np. drzwi). Oręż świetny zwłaszcza do walki z ciężko opancerzonymi przeciwnikami pokroju robotów. Broń ładuje się w specjalnych stacjach wiszących na ścianach.

Uwaga - broń ta staje się dostępna tylko wówczas, gdy na początku gry (misja Oblężenie) wybierzesz, aby scenę przeżył Fergus.

b006x2
Laserkraftwerk.

Dostępne ulepszenia:

 • Luneta - umożliwia lepsze wycelowanie w bardziej oddalone cele. Przydatne, jeśli chcemy wyeliminować niebezpiecznych wrogów z dużej odległości.
 • Ulepszenie akumulatora - podwaja ilość ładunków, które można wystrzelić z broni.
 • Superwystrzał - przytrzymanie spustu powoduje naładowanie wiązki laserowej o znacznie większej mocy.

Handgranate

Klasyczny granat przydający się zwłaszcza, gdy przeciwnicy ukrywają się za różnego rodzaju przeszkodami lub stoją w większych grupach. Podczas rzucania należy zachować ostrożność, aby ładunek nie odbił się i nie wrócił pod nogi głównego bohatera.

b007
Handgranate.

Dostępne ulepszenia:

 • Fragmentacja - przy eksplozji dochodzi do wyrzucenia dużej ilości odłamków, które ranią okolicznych wrogów.
 • Olej napędowy - podczas eksplozji dochodzi do wylania łatwopalnej substancji, która podpala każdego w zasięgu wybuchu. Przydatne ulepszenie zwiększające walory bojowe granatu.
 • Impuls elektromagnetyczny - w trakcie wybuchu wyzwala impuls chwilowo wyłączający pobliskie urządzenia elektryczne. Przydatna rzecz zwłaszcza, gdy naszymi przeciwnikami są roboty.

Lasergewehr

Jedna z trzech broni ciężkich, na którą natkniesz się w trakcie gry. Najczęściej jest używana przez ciężko opancerzonych żołnierzy, ale czasami stoi też na specjalnych stojakach. Emituje potężną i nieprzerwaną wiązkę laserową, którą można spopielić wrogów oraz niektóre obiekty. Bardzo dobra broń zarówno do walki ze zwykłymi, jak i ciężkimi przeciwnikami.

b008
Lasergewehre.

Należy pamiętać, że przed wystrzałem trzeba przytrzymać mechanizm, który rozgrzeje broń, co zabiera kilka chwil. Dlatego najlepiej cały czas trzymać mechanizm w gotowości do wystrzału.

Uwaga - podobnie, jak inne bronie ciężkie Lasergewehr nie posiada żadnych ulepszeń. Można korzystać z niego na specjalnych stojakach (ograniczone pole celowania, ale nieskończona amunicja) lub przenosić go w rękach (niższe tempo poruszania głównego bohatera).

Dieselgewehr

Druga z trzech broni ciężkich, którą także można znaleźć u ciężko opancerzonych żołnierzy lub na specjalnych stojakach. Wystrzeliwuje kilka ogniowych pocisków, które po trafieniu w cel eksplodują podpalając okolicznych wrogów. Bardzo potężna broń sprawdzają się świetnie niemal w każdym przypadku i na każdym dystansie.

b009
Dieselgewehre.

Oprócz zwykłego trybu, można też skorzystać z alternatywnego wystrzału, który przypomina nieco miotacz ognia. Wydaje się jednak, że podstawowy strzał jest bardziej uniwersalny.

Uwaga - podobnie, jak inne bronie ciężkie Dieselgewehr nie posiada żadnych ulepszeń. Można korzystać z niego na specjalnych stojakach (ograniczone pole celowania, ale nieskończona amunicja) lub przenosić go w rękach (niższe tempo poruszania głównego bohatera).

Hammergewehr

Kolejna z ciężkich broni dostępnych w grze. Jest to bardzo potężna, czterolufowa strzela zdolna błyskawicznie wypluwać z siebie kolejne serie pocisków. W kilka chwil możesz na bliskim dystansie wyeliminować nawet największych i najgroźniejszych wrogów. Podobnie, jak poprzednie bronie, znajdziesz ją na wyposażeniu ciężko opancerzonych żołnierzy oraz na specjalnych stojakach.

b010
Hammergewehr.

Hammergewehr posiada też alternatywny tryb prowadzenia ognia, w którym wystrzeliwuje pojedyncze pociski. Broń zaczyna wtedy nieco przypominać mini guna i pozwala razić nieco bardziej oddalonych wrogów, ale odrzut i tak jest na tyle spory, że najlepiej posługiwać się bronią na bliskim dystansie.

Uwaga - podobnie, jak inne bronie ciężkie Hammergewehr nie posiada żadnych ulepszeń. Można korzystać z niego na specjalnych stojakach (ograniczone pole celowania, ale nieskończona amunicja) lub przenosić go w rękach (niższe tempo poruszania głównego bohatera).

Ubergewehr

Ostatnia z ciężkich broni dostępnych w grze. Możesz ją znaleźć tylko w niektórych misji pod koniec gry - występuje między innymi na Wenus oraz na statku Ausmerzer, gdzie możesz ją zdobyć przed walką z dwójką wielkich robotów.

naładowaniu broń wystrzeliwuje kulę energii, która po trafieniu w cel zatrzymuje się i po kilku chwilach eksploduje z ogromną siłą niszcząc wszystkich wrogów w pobliżu. Jest to bodaj najsilniejszy oręż w grze, ale należy pamiętać, że strzelanie z niego odbywa się dość wolno.

b011
Ubergewehr.

Uwaga - podobnie, jak inne bronie ciężkie Hammergewehr nie posiada żadnych ulepszeń i podobnie, jak inne bronie ciężkie spowalnia bohatera podczas przemieszczenia się.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami