Sims 4: Psy i koty - otworzenie kliniki, weterynarz

Przelewamy pieniądze na klinikę weterynaryjną. Otwieramy przychodnię dla zwierząt i uczymy się, jak leczyć pacjentów.

Jedną z głównych nowości w dodatku The Sims 4: Psy i koty jest możliwość obrania ścieżki zawodowej związanej z weterynarią. Jest to ściśle związane z opcją wybudowania i prowadzenia kliniki weterynaryjnej.

W przypadku choroby naszego pupila możemy udać się do kliniki, która funkcjonuje w Brindleton Bay. Tamtejsi weterynarze zbadają psa lub kota i zalecą leczenie, po którym nasz zwierzak wyzdrowieje. Jeśli sami chcemy wcielić się w weterynarza, to musimy zacząć od uzbierania odpowiedniej ilości funduszy i założenia własnego biznesu, tak, jak ma to miejsce np. w dodatku Witaj w pracy.

006
Zakładanie kliniki.

Kiedy będziesz już dysponował odpowiednią ilością simoleonów, to wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do menu Posiadane lokale (1 na obrazku powyżej).
 • Kliknij na pasek Wybierz opcje (2).
 • Wybierz opcję Kup klinikę weterynaryjną (3).

Zostaniesz wtedy przeniesiony do menu wyboru krain. Wybierz lokację, w której chcesz postawić klinikę, a następnie zakup wolną parcelę, gdzie możesz ją wybudować. Po zatwierdzeniu wyboru zostaniesz przeniesiony na nowo zakupioną działkę.

Przelanie pieniędzy i budowa kliniki

Pierwszą rzeczą, którą należy uczynić przed budową kliniki jest przeznaczenie na nią środków z rodzinnego funduszu.

007
Transfer pieniędzy.

Aby to uczynić należy wykonać następujące kroki:

 • Wybierz źródło, z którego chcesz przelać pieniądze (1 na obrazku powyżej). Najczęściej jest to Fundusz rodzinny.
 • Wybierz na jaki cel przelać pieniądze (2). W naszym przypadku chodzi oczywiście o klinikę weterynaryjną.
 • Wprowadź kwotę (3), jaką chcesz przelać.
 • Zatwierdź wybór (4).

Oczywiście transfer pieniędzy może odbywać się w obydwie strony. Jeśli okaże się, że w funduszu rodzinnym, z którego płacisz za codzienne życie, zaczyna brakować pieniędzy, to możesz przelać je z konta kliniki.

Kiedy będziesz już dysponował odpowiednimi funduszami na koncie kliniki, to przystąp do jej budowy. Zasady stawiania budynku są identyczne, jak w przypadku innych lokali.

008
Wyposażenie kliniki.

W trakcie tworzenia kliniki warto pamiętać, że przynajmniej początkowo nie wymaga specjalnie dużo miejsca. Dopiero, kiedy biznes się rozwinie można pomyśleć o rozbudowaniu budynku.

Najważniejsze jest odpowiednie wyposażenie kliniki. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdują się na liście w lewym górnym narożniku ekranu (1 na obrazku powyżej). Jak widać, do rozpoczęcia pracy należy zainwestować w trzy obowiązkowe elementy:

 • Stół diagnostyczny.
 • Podest do rejestracji.
 • Wyrzucanie śmieci (śmietnik).

Pozostałe trzy elementy, czyli: stanowisko chirurgiczne, stacja do produkcji leków oraz automat z lekarstwami są opcjonalne i jeśli nie posiadamy funduszy, to możemy zakupić je później.

Aby zakupić sprzęt wystarczy najechać na odpowiednią kategorią na liście z lewej strony (1 na obrazku powyżej), wybrać odpowiadający nam model z menu na dole (2 na obrazku powyżej), a potem postawić go w klinice (3 na obrazku powyżej). Kiedy wszystko będzie już gotowe wystarczy przejść w tryb życia (4 na obrazku powyżej).

Otworzenie kliniki oraz badanie i leczenie zwierząt

Po stworzeniu odpowiednich warunków do leczenia zwierząt czas na otwarcie kliniki i przyjęcie pierwszych pacjentów.

009
Wyposażenie kliniki.

Aby otworzyć klinikę wystarczy kliknąć przycisk Otwórz (1 na obrazku powyżej) w menu w prawym dolnym narożniku. Kiedy będziesz chciał ją zamknąć, to wybierz opcję Zamknij znajdującą się w tym samym miejscu.

Po otworzeniu kliniki czas na pracę:

 • Poczekaj na pacjentów (2 na obrazku powyżej) - kiedy się zjawią staraj się być miły zarówno dla właścicieli, jak i zwierzaków. Wybieraj opcje powitania lub ciepłego powitania. Jeśli decydujesz się na opcję powitania niecierpliwego, to spodziewaj się, że klienci mogą nie być do końca zadowoleni.
 • Rejestracja pacjentów - każdy klient, który przyjdzie do kliniki przyjdzie zarejestrować się przy terminalu (3). Początkowo, kiedy ruch nie jest zbyt duży nie ma to większego znaczenia, jednak z czasem należy dbać o to, żeby klienci nie czekali zbyt długo w kolejkach. W tym celu należy zainwestować w dodatkowy sprzęt i personel.
 • Rozpoczęcie badania - kiedy klient zarejestruje zwierzaka kliknij na stół diagnostyczny (4) i wybierz opcję Rozpocznij badanie zwierzaka. Kiedy zwierzak pojawi się na stole kliknij na niego. W lewym górnym narożniku ekranu pojawi się ekran zdenerwowania pacjenta (5) oraz przyczyn choroby (6), które początkowo są nieznane.
 • Pierwszym krokiem badania często jest uspokojenie zwierzaka (7). Dopiero kiedy to uczynisz, a stan zdenerwowania w lewym górnym narożniku (5) będzie zielony, będziesz mógł rozpocząć badanie. Czasami trzeba uspokajać zwierzaki kilkukrotnie.
 • Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania (8). Z listy dostępnych testów wybieraj po kolei (są związane m.in. z sierścią, oddechem, temperaturą itd.). Jeśli trafisz na jakieś symptomy, to zostaną wyświetlone na liście z lewej strony (6). Jeśli na nic nie trafiłeś, to kontynuuj wykonywanie kolejnych badań. Najlepiej, jeśli uda się zdiagnozować trzy symptomy - wtedy wiadomo z jaką chorobą mamy do czynienia i jak ją leczyć, dlatego staraj się zawsze znaleźć wszystkie przyczyny.
 • Kiedy ustalisz chorobę wybierz opcję Leczenie (9). Jeśli ustaliłeś wszystkie przyczyny choroby, to na zielono (10) pojawi się lek, jaki powinieneś zwierzakowi zaaplikować. Na czerwono (12) zaznaczone są działania niezwiązane z chorobą, które należy omijać, natomiast na pomarańczowo (11) zaznaczane są możliwe opcje w momencie, gdy nie dokonaliśmy pełnej diagnozy. Wtedy możesz strzelać, ale należy liczyć się ze złym sposobem leczenia i niezadowoleniem pacjenta z usługi.

Po wyleczeniu zwierzaka pacjent zapłaci za usługę (14). Możesz za nią otrzymać także specjalne punkty bonusowe (15), dzięki którym można rozwijać klinikę.

Uwaga - w niektórych przypadkach zwykłe badanie może okazać się mało skuteczne. Wtedy należy wspomóc się dodatkowym sprzętem w postaci Stanowiska chirurgicznego, gdzie nie tylko możemy wykryć chorobę, ale także zoperować zwierzę.

Opisane powyżej elementy są związane głównie z początkową fazą działalności kliniki weterynaryjnej. Z czasem biznes zapewne się rozrośnie, co będzie wymagało wprowadzenia nowych zmian, takich jak zakup dodatkowego sprzętu, rozbudowanie budynku czy zatrudnienie pracowników. Więcej informacji na ten temat znajduje się w kolejnej części poradnika o nazwie Zarządzanie kliniką i bonusy weterynaryjne.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami