Assassin's Creed Origins - surowce: jak pozyskiwać

Drewno, skóry, brąz, żelazo, futra i inne. Poradnik do zdobywania oraz konwoje.

Pozyskiwanie surowców odgrywa bardzo ważną rolę w najnowszej części gry o bractwie Asasynów. Składniki różnego typu posłużą nam bowiem do ulepszania kilku istotnych elementów związanych bezpośrednio z umiejętnościami naszego bohatera.

Skóry różnego typu, drewno, żelazo czy brąz, a także kryształy, posłużą nam między innymi do ulepszania następujących aspektów:

  • Ukryte ostrze - ulepszenie zwiększa obrażenia zadawane ukrytym ostrzem
  • Kołczan - zwiększa maksymalną ilość strzał
  • Stabilizująca rękawica - ulepszenie zwiększa obrażenia z dystansu
  • Bransoleta - zwiększa obrażenia przy walce wręcz
  • Napierśnik - ulepszenie zwiększa zdrowie
  • Torba na narzędzia - zwiększa maksymalną liczbę narzędzi.

Na wszystkie te elementy możesz spojrzeć z poziomu menu postaci. Możesz je wywołać poprzez naciśnięcie dowolnego przycisku odpowiadającego za zadania, mapę czy ekwipunek, po czym przejść na zakładkę Wyposażenie.

167
Wyposażenie w Assassin's Creed Origins

Wyżej wymienione elementy do ulepszenia możesz znaleźć w sekcji zaznaczonej na żółto (1). Obok ikony każdego z przedmiotów do ulepszenia znajdują się niewielkie prostokąty, które symbolizują aktualny poziom danej części uzbrojenia. Im więcej prostokątów podświetlonych na biało, tym przedmiot znajduje się na wyższym poziomie, oferujący tym samym lepsze efekty działania.

Jeżeli podświetlisz którykolwiek z przedmiotów, na ekranie pojawi się sekcja zaznaczona na zielono (2). Przedstawia ona nieco więcej szczegółów dotyczących części wyposażenia oraz wymagane surowce potrzebne do ulepszenia na następny poziom. Jeśli liczba ta jest zielona, masz wystarczającą ilość surowców. Jeśli czerwona, musisz zdobyć ich więcej.

Podświetlając każdy z sześciu najważniejszych przedmiotów możesz także spoglądać na sekcję zaznaczoną kolorem niebieskim (3). Znajdują się tam statystyki postaci - jeśli ulepszysz podświetlony przedmiot, odpowiednie statystyki zaświecą się na zielono, informując cię o punktowej zmianie przy okazji ulepszenia.

Samouczek dotyczący tego aspektu mogłeś ukończyć w ramach obowiązkowego zadania pobocznego Ulepszanie wyposażenia na początku gry, w lokacji Siwa.

Senu, oswojony orzeł - skanowanie terenu

Nasz wierny towarzysz, którego przywołujemy po wciśnięciu na klawiaturze „V” (sterowanie na konsolach: naciśnij krzyżak pada w górę), chętnie pokaże nam najbliższe miejsca, w których można pozyskać surowce. Każdy rodzaj zostanie oznaczony okrągłą ikoną. W przypadku skór różnego typu oraz futer pozyskasz je oczywiście polując na dany gatunek zwierząt.

168
Polowanie na zwierzęta i napadanie na konwoje w Assassin's Creed Origins

Zanim jednak podejdziesz do walki, zwróć uwagę na poziom, na którym znajduje się dane zwierzę. Pamiętaj, że zwłaszcza na początku gry możesz zawędrować na groźny teren, gdzie byle hiena może zabić cię jednym ugryzieniem. Podczas korzystania z Senu zwracaj też uwagę na opisy przy okrągłych ikonach.

Gdzieniegdzie możesz natknąć się na informację, że dane zwierzę aktualnie poluje, co znacznie zwiększa szanse na pozyskanie dwóch przedmiotów, gdy jedno z gatunków zostanie pokonane przez innego drapieżnika.

Napadanie na konwoje

Innym, bardzo ważnym rodzajem surowca jest drewno, żelazo i brąz. Możemy je pozyskiwać napadając na konwoje niemal w każdej krainie Egiptu. Namierzenie takiego konwoju jest również bardzo proste. Podczas korzystania z Senu szukaj stosownych ikon, przy których zauważysz adnotację „Przewozi”.

Mogą to być konni, rydwany lub piesze patrole, ale zawsze składające się z trzech osób. Warto zaznaczyć taką ikonę, dzięki czemu będziesz wiedział który ze strażników czy bandytów posiada drogocenny ładunek. Walkę powinieneś rozpocząć właśnie z nim, gdyż przewoźnicy zwykle zachowują się inaczej.

169
Napadając na konwój koncentruj się najpierw na tej osobie, która posiada cenny ładunek. Często jest lepiej uzbrojony od pozostałych i zajmuje pierwszą pozycję.

Mogą skupiać się na walce na dystans, posiadać mocniejsze bronie, przez co stanowić większe zagrożenie. Bywają też sytuacje, w których po prostu zaczną uciekać, za wszelką cenę nie pozwalając na ich pokonanie. Skupiaj się więc na nich, a dopiero później pozbywaj się towarzyszących im strażnikom.

Pamiętaj - zwłaszcza po dotarciu do nowej krainy - aby wcześniej sprawdzić poziom napadanej postaci. Jeśli jest znacznie wyższy lub dany strażnik ma nad sobą czerwoną ikonę, raczej zrezygnuj z walki lub skoncentruj się na potyczce tylko z przewożącym ładunek, a następnie szybkiej ucieczce. Poziom przeciwnika sprawdzisz celując do niego z łuku lub zbliżając się do postaci.

Pamiętaj, że najłatwiej i najbezpieczniej napadać na konwoje jest podczas jazdy wierzchowcem. Tyczy się to przede wszystkim tych przypadków, gdzie konwój również korzysta z różnych środków transportu.

Rozmontowywanie i handel

Ostatnim sposobem na pozyskiwanie surowców, jest rozmontowywanie posiadanych przedmiotów, czyli broni wszelkiego typu oraz tarcz. Wiele gatunków broni pozyskamy w trakcie rozgrywki przeszukując wrogów lub sprawdzając skrzynię rozmieszczone w całym świecie gry.

Gdy podświetlisz dany przedmiot na ekranie ekwipunku, zauważysz tam przycisk odpowiedzialny za funkcję „Zdejmij”. Po jego użyciu broń zniknie, a ty zyskasz materiały, z których oręż został wyprodukowany. Zwykle jest to drewno, żelazo i brąz. Pamiętaj jednak, że nie możesz zdemontować broni aktualnie przypisanej do bohatera, pierwszego oręża czy też specjalnego ekwipunku, na przykład pochodzącego z DLC.

Inną metodą, o której pisaliśmy już przy okazji poruszania wątku handlu, jest sprzedawanie niepotrzebnych przedmiotów, czyli drobiazgów. Dzięki zarobionym pieniądzom możemy zakupić materiały różnego typu, przykładowo w kuźni lub u tkacza.

Jest to jednak najmniej opłacająca się metoda pozyskiwania surowców. Jest relatywnie najdroższa, choć na swój sposób najwygodniejsza. Czasami warto jednak poświęcić nieco czasu, aby zdobyć potrzebne przedmioty do ulepszeń własnymi metodami.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami