Kiedy uruchomimy tryb multiplayer w Call of Duty: WW2 od razu zetkniemy się z pewnymi elementami związanymi z różnymi rodzajami walut w grze. Szczególnie, gdy odwiedzimy Sztab - tam nie umknie nam już żadna waluta. Do czego jednak służą poszczególne rodzaje punktów, które zbieramy?

Tutaj opisujemy wszystkie podstawowe waluty, jakimi operujemy w grze, by zwiększać poziomy, odblokowywać przedmioty czy nowe Dywizje. Przyglądamy się też skrzynkom, czyli zrzutom zapasów.

Żetony

W miarę zdobywania kolejnych poziomów w trybie multiplayer możemy odblokowywać nowe rodzaje broni, gadżety ofensywne i taktyczne, nowe treningi (oferujące konkretne bonusy), a także dodatkowe nagrody za serie punktów.

Dostęp do tego typu nowości zapewniamy sobie, awansując po prostu na wyższe poziomy. Przykładowo, karabin FG42 dostępny jest od poziomu 42. Tylko niektóre bronie wymagają też osiągnięcia poziomu prestiżu.

W każdym razie, dostęp do danej broni to nie wszystko, bo żeby ją odblokować, musimy wydać jeden żeton odblokowania. Żetony takie oznaczone są ikoną gwiazdy w okręgu - wyglądają jak medale. Widzimy je w menu trybu multiplayer, w prawym górnym rogu ekranu.

Zdobywanie żetonów jest proste - trzeba po prostu grać. Podczas zabawy zdobywamy punkty doświadczenia, jak zwykle w grach sieciowych. Awansując na kolejne poziomy, otrzymujemy żetony.

Skrzynki

W Call of Duty: WW2 powracają skrzynki z przedmiotami, zwane zrzutami zapasów. Możemy je przejrzeć w menu trybu multiplayer lub w Sztabie. Tu i tu możemy je też otworzyć. Otworzenie zrzutu w Sztabie wygląda jednak bardziej efektownie - skrzynka bowiem spada z nieba, a wszyscy obecni dookoła gracze widzą nasze nagrody.

Niewymagającym żadnego dodatkowego wysiłku sposobem na pozyskiwanie skrzynek jest po prostu granie. Po każdym meczu wśród graczy wybierany jest jeden czy dwóch, którzy otrzymają zrzut - nie zależy to nawet od wyników punktowych.

s2_mp64_ship_2017_11_05_15_24_53_59
Widzimy także skrzynki innych graczy

Innym sposobem na zdobywanie skrzynek jest wykonywanie rozkazów i kontraktów, czyli - mówiąc inaczej - zleceń i wyzwań, które możemy pobierać od kwatermistrz i generała Howarda w Sztabie.

Nie wszystkie rozkazy i kontrakty gwarantują zrzut zapasów jako nagrodę, dlatego uważnie przyglądaj się opisom takich zadań. Zawsze najlepiej wybierać tylko takie, które pozwolą zdobyć skrzynki.

Co natomiast znajdziemy w skrzynkach? Przeróżne przedmioty. Co najważniejsze - nic, co zapewni nam przewagę na polu bitwy w rywalizacji z innymi graczami. Zrzuty mogą zawierać:

  • bonusy do zdobywanych punktów doświadczenia
  • kamuflaże broni czy dodatkowe warianty broni
  • różne wersje kolorystyczne dodatków do broni
  • gesty
  • mundury dla konkretnych dywizji
  • wizytówki

Niektóre warianty różnych broni, czyli na przykład inaczej wyglądająca wersja jakiegoś karabinu (nie tylko kolorystycznie, ale i kształtem), mogą oferować pewne bonusy - na przykład dodatkowe zwiększenie przychodu punktów doświadczenia. Nigdy nie są to jednak bonusy zwiększające nasze możliwości w walce.

Kredyty

Podstawowa waluta w Call of Duty: WW2 to tak zwane kredyty zbrojowni. Wykorzystujemy je tylko w dwóch celach, a żaden nie jest związany z odblokowywaniem nowych broni czy gadżetów.

Po pierwsze, kredyty zużywamy, by pobierać kontrakty od kwatermistrzyni (zlecenia na spełnienie konkretnego celu w meczach multiplayer w określonym czasie).

Drugie przeznaczenie kredytów to kupowanie wariantów broni, kamuflaży, mundurów, wizytówek i innych przedmiotów kosmetycznych - także u pani kwatermistrz w Sztabie. Ceny są jednak bardzo wysokie.

Kredyty zdobywamy po prostu odwiedzając Sztab i pobierając codzienny żołd z Poczty, a także wykonując Rozkazy.

kredyty
Odblokowanie szeregu dodatków kosmetycznych pozwala odblokować nowy wariant broni

Poziom społecznościowy

Punkty społecznościowe to dodatkowy system postępów w Call of Duty: WW2. Jego przeznaczenie jest jedno - wyższe poziomy zwiększają nieco szansę na otrzymanie lepszych nagród ze zrzutów zaopatrzenia.

Punkty takie zdobywamy automatycznie, co jakiś czas, przebywając w Sztabie i wykonując tam różne czynności. Na przykład biorąc udział w pojedynkach 1 na 1. Inni gracze mogą też podejść do nas i zaoferować nam pochwałę, co także doda nam nieco punktów.

Inne sposoby zdobywania tych punktów to otwieranie zrzutów zaopatrzenia w Sztabie, a nawet oglądanie, jak inni gracze otwierają własne zrzuty zapasów.

Reklama

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz dołączył do nas w 2013 roku. Zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.