Listopad w PS Plus: atak robaków, sztuka z Polski i bonus na VR

Spokojny miesiąc.

Październikową ofertę PS Plus podkreślał wielki hit w postaci Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, z dodatkiem w postaci świetnego zestawu horrorów i hitu na PS VR. W listopadzie Sony wyraźnie zwalnia tempo, choć na pewno nie brakuje interesujących pozycji. Jest Worms Battlegrounds do rywalizacji ze znajomymi w czasie jesiennych wieczorów, a także polskie Bound, które stara się chyba potwierdzić, że gry wideo mogą być sztuką.

Poniżej znaleźć można krótkie podsumowanie najważniejszych informacji na temat oferowanych w listopadzie gier, co powinno pomóc w wyborze, czy wymienione tytuły zasługują na miejsce na dysku twardym naszej konsoli.

Worms Battlegrounds

Mniej i bardziej sympatyczne robaki z bogatym arsenałem walczą między sobą już od 20 lat. Wydawałoby się, że ciągła wojna domowa w końcu może się znudzić, lecz studio Team17 za pośrednictwem Worms Battlegrounds udowodniło po raz kolejny, że tak nie jest. Po kilku nieudanych eksperymentach z trzema wymiarami Brytyjczycy wrócili do 2D, na co stawia tez opisywany tytuł.

Produkcja ukazała się pierwotnie w maju 2014 roku i - co ciekawe - nie doczekała się nigdy odsłony PC, gdzie rok wcześniej wydano jednak bardzo podobne w założeniach Worms Clan Wars.

Jak zawsze, w ramach kolejnych tur przejmujemy kontrolę nad robakami z naszego zespołu, z zadaniem wyeliminowania wszystkich przeciwników. Zazwyczaj oznacza to zajęcie korzystnej pozycji oraz próbę oddania śmiercionośnego strzału za pomocą broni wybranej z bogatego i kreatywnego arsenału.

Najważniejszy jest tryb dla wielu graczy w kilku wariantach i odmianach, lecz - jeżeli jednak nie mamy chęci na walkę z innym dowódcą - możemy sprawdzić kampanię fabularną. Jest nawet fabuła: niejaki Mesmer wchodzi w posiadanie artefaktu, który zapewnia moce. Niecny robal przejmuje kontrolę nad dżdżownicami w muzeum i tylko my możemy go pokonać.

Rozbudowany arsenał to sześćdziesiąt narzędzi zniszczenia. Są klasyki serii, jak granaty bananowe, betonowe osły czy też bazooka. Nowości to między innymi armatka wodna albo podpalający przeciwników plecak odrzutowy.

worms
Płonące robale

Bound

Artystyczne Bound z 2016 roku to współpraca polskiego studia Plastic, które przy pracach wspierane było przez SIE Santa Monica Studio. Deweloperzy starają się opowiedzieć ambitną historię: spodziewająca się dziecka kobieta wydaje się zmagać z demonami przeszłości i szuka spokoju w świecie snów.

Odwiedzamy więc świat pełen prostopadłościanów i pastelowych kolorów, w którym bardzo ważną rolę odgrywa muzyka. Dźwięki to integralna część krajobrazów, który jest metaforę przeszłości naszej postaci.

Sprowadzając Bound do bardziej „przyziemnych” określeń, mamy do czynienia z platformówką. Sterujemy kobietą pogrążoną w ciągłym tańcu, z wielką gracją i wdziękiem przeskakując po platformach, wspinając się na przeszkody i unikając niebezpieczeństw. Kobieta eksploruje swoje wspomnienia i dawne emocje, jako księżniczka ratując miejsca złem.

Sekcje platformowe przerywają sekwencji z narracją, która na krótkie chwile zamienia tytuł w swego rodzaju „symulator chodzenia”. Z perspektywy pierwszej osoby zwiedzamy mroczne pomieszczeniach, wracając co skrytych głęboko wspomnień.

bound
Jest tanecznie

Until Dawn: Rush of Blood

Listopadowy „bonus” w PS Plus to Until Dawn: Rush of Blood, kolejna produkcja do działania wymagająca zestawu rzeczywistości wirtualnej PS VR. Produkcja ukazała się pierwotnie w październiku ubiegłego roku, jako nieco bardziej immersyjne spojrzenie studia Supermassive Games na wydany rok wcześniej horror Until Dawn.

Nie poruszamy się swobodnie, lecz siedzimy w wagoniku kolejki górskiej, w parku rozrywki stylizowanym na miasteczko rodem z horroru. Im dalej zagłębiamy się w kolejne atrakcje, tym bardziej intensywna i mroczna staje się rozgrywka. W ten sposób produkcja opowiada o szaleństwie rodzącym się w umyśle jednej z dobrze znanych postaci z uniwersum Until Dawn.

Gameplay sprowadza się do kontrolowania celowniczka, w stylu klasycznych strzelanek z automatów. Do wyboru jest siedem kolejek górskich, na pokładzie których zwiedzamy lokacje - część miejscówek się powtarza. Standardowe wyposażenie do pistolet, ale jest też bardziej zaawansowany arsenał, jak choćby granatnik.

until
Strach się bać

Pozostałe

Kolejnym bonusem w listopadzie jest That's You!, czyli produkcja z oferty PlayLink, z lipca tego roku. System łączy gry wideo ze smartfonami, co umożliwia granie wspólnie ze znajomymi. Telefon jest więc w tym przypadku niezbędny. Dzięki specjalnej aplikacji, w rozgrywce brać udział może mogło brać kilku graczy - odpowiadamy na pytania dotyczące kolegów czy członków rodziny, by sprawdzić, jak dobrze ich znamy.

Oferta PS Plus na PS3 w listopadzie to R-Type Dimensions, czyli zestaw zawierający klasyczne strzelanki R-Type oraz R-Type 2 z lat 80. ubiegłego wieku. Akcję obserwujemy z boku, poruszając się w prawą stronę ekranu, eliminując kolejne hordy potworów. Dimensions dodało możliwość przełączania się między klasycznym 2D oraz nową, odświeżoną oprawą w trzech wymiarach.

sword
Broken Sword 5: The Serpent's Curse

Na PS3 pobierzemy także Rag Doll Kung Fu: Fists of Plastic z 2009 roku. Nietypowa bijatyka w historii gier wideo zapisała się głównie tym, że była pierwszą pozycją spoza oferty Valve, jaką można było kupić na Steamie. Kontrolujemy sterowane sznurkami kukiełki, które rywalizują na szeregu przygotowanych aren.

Na PS4 oraz PS Vita ściągniemy także Dungeon Punks, czyli kolorowa gra action-RPG, przeznaczona na maksymalnie czterech graczy. Wybieramy jednego z sześciu zmutowanych bohaterów i eksplorujemy dwanaście obszarów. Akcję obserwujemy z boku, a oprawa stawia na rysunkowy styl. Twórcy chwalą się fabuła na dwanaście godzin, wielkie bestie do poskromienia i kilku bossów do pokonania.

Listopadową ofertę na PS Vita zamyka klasyczna przygodówka Broken Sword 5: The Serpent's Curse. Mowa o kompletnym wydaniu, zawierającym od razu dwa odcinki. Po eksperymentach w poprzednich odsłonach, w „piątce” wrócono do sprawdzonych rozwiązań, a więc do wskazywania i klikania. Jest też dobrze znany duet bohaterów: francuska reporterka Nicole Collard oraz George Stobbart.

Listopad w PS Plus - pełna rozpiska:

W dniu 7 listopada do oferty PS Plus trafią:

 • Worms Battlegrounds (PS4)
 • Bound (PS4, kompatybilne z PS VR)
 • Until Dawn: Rush of Blood (PS4, wymaga do działania PS VR)
 • To jesteś Ty! (PS4 - PlayLink)
 • R-Type Dimensions (PS3)
 • Rag Doll Kung Fu: Fists of Plastic (PS3)
 • Dungeons Punks (PS Vita i PS4 w ramach Cross-Buy)
 • Broken Sword 5: The Serpent's Curse (PS Vita)

Jednocześnie z oferty znikną:

 • Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain (PS4)
 • Amnesia: Collection (PS4)
 • RIGS: Mechanized Combat League (PS4, wymaga do działania PS VR)
 • Monster Jam Battlegrounds (PS3)
 • Hustle Kings (PS3)
 • Hue (PS Vita, PS4)
 • Sky Force Anniversary (PS Vita i PS4 w ramach programu Cross-Buy)

Czym jest PS Plus?

Od września tego roku koszt abonamentu PlayStation Plus wynosi 240 zł za 12 miesięcy, 100 zł za 3 miesiące lub 33 zł za miesiąc.

Aktywna subskrypcja upoważnia nie tylko do pobierania co miesiąc kolejnych „darmowych” gier, ale umożliwia także korzystanie z trybów wieloosobowych na konsolach Sony, gwarantuje liczne zniżki oraz rabaty w sklepie PlayStation Store i zapewnia dostęp do specjalnych treści, takich jak motywy, aplikacje czy nawet pakiety startowe w darmowych grach - jak w War Thunder.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami