Video: Historia Tomb Raidera

Lara Croft na przestrzeni lat.

Lara Croft to najbardziej rozpoznawalna bohaterka gier wideo. Wysportowana i piękna pani archeolog zdecydowanie przeciwstawiała się stereotypowi słabszej płci. Seria gier z brytyjską arystokratką ma już na karku 21 lat. To dobry czas, żeby przypomnieć sobie, jak zmieniały się kolejne gry z biegiem czasu.

Historię Tomb Raider można podzielić na kilka etapów, których granice wyznaczają wzloty i upadki serii oraz znaczące zmiany. Pierwszy etap rozpoczął się od premiery oryginalnej gry i zakończył po wydaniu 6 części o podtytule The Angel of Darkness.

Każda z tych gier oferowała w stosunku do poprzedniczki jedynie niewielkie zmiany, ale oczywiście wystarczy porównać pierwszą i szóstą część, żeby zobaczyć, jak przebudowana została rozgrywka i grafika. W każdej z kolejnych odsłon Lara zdobywała nowe umiejętności, a jakość tekstur, oświetlenia, czy geometrii otoczenia powoli się poprawiała.

Najbardziej podobne są części od pierwszej do piątej i wydaje się, że właśnie na niej skończyła się cierpliwość graczy i recenzentów - Chronicles sprzedało się najgorzej z całej serii. Z tego względu w The Angel od Darkness postarano się o zmianę koncepcji i klimatu. Tytuł miał być bardziej mroczny i konkurować z nowoczesnymi grami akcji.

Kolejny etap w historii serii to trzy części. Pierwszą była Legenda, w której z jednej strony powrócono do korzeni, czyli eksploracji grobowców, a z drugiej nie chciano zawieść fanów trzecioosobowych strzelanek. Gra zebrała doskonałe oceny, więc już rok później zdecydowano się na remake pierwszej części serii.

Ostatnią częścią należącą do tego etapu rozwoju cyklu jest Underworld, który dzięki licznym nawiązaniom do mitologii nordyckiej miał jeden z najciekawszych wątków fabularnych w serii. Ciągły rozwój możliwości akrobatycznych Lary sprawił, że 8 część mogła się pochwalić blisko tysiącem animacji bohaterki.

Ostatni etap to dwie najnowsze gry z serii - Tomb Raider i Rise of The Tomb Raider. Obie są do siebie bardzo podobne. Podczas pięcioletniej przerwy postanowiono całkowicie odświeżyć i przebudować wizerunek Lary - zarówno ten psychologiczny, jak i fizyczny, przez co stała się o wiele bardziej ludzka. Zmianom uległa też rozgrywka oraz konstrukcja świata, którego otwarta struktura dawała więcej swobody.

W materiale szczegółowo przyglądamy się serii, osobno omawiając każdy tytuł.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami