Elex - otwieranie zamków

Wszystko na temat otwierania zamków w skrzyniach.

Eksplorując świat gry wielokrotnie znajdziemy łup, który jest zabezpieczony w postaci zamkniętej skrzyni. Przy odrobinie wytrwałości i odpowiednich umiejętnościach jesteśmy w stanie otworzyć zamek. Wymaga to jednak odpowiedniego wytrenowania zdolności oraz pomyślne zakończenie mini gry.

Otwieranie zamków skrzyń (kufrów) składa się z kilka elementów, które są połączeniem znajomości (wykupienia) odpowiedniej umiejętności złodziejskiej oraz ustawienia zapadek w odpowiedniej kolejności. Zatem, aby sforsować zamek należy:

  • znać umiejętność: Otwieranie zamków, która umożliwia złamanie zabezpieczeń skrzyń i kufrów. Wyróżnia się cztery stopnie trudności otwarcia zamka. Aby włamać się do najprostszej skrzyni (poziom 0), nie jest wymagana znajomość wspomnianej zdolności;
  • mieć przy sobie wytrych (znajdziemy go w różnych miejscach eksplodując Magalan);
  • pozytywnie zakończyć mini grę, polegającą na przestawieniu zapadek w zamku tak, by ten się otworzył.
095
Podchodząc do skrzyni, dowiemy się jakiego poziomu jest zamek, który chcemy otworzyć (prawa strona) oraz, czy nasz poziom umiejętności: Otwieranie zamków wystarczy, by ją otworzyć (lewa strona).

Znajomość na odpowiednim poziomie umiejętności: Otwieranie zamków

Chcąc otworzyć pierwszo-, drugo- lub trzeciopoziomowe zamki, należy znać umiejętność: Otwieranie zamków na odpowiednim poziomie. Informacja, jaki poziom zabezpieczeń ma dana skrzynia pojawia się nad kufrem, gdy na niego najedziemy. Dlatego aby otworzyć pierwszopoziomowy zamek, należy posiadać zdolność Otwieranie zamków na pierwszym poziomie. Analogicznie ma się sprawa z drugo- i trzeciopoziomowymi zamkami.

Umiejętności, które wpływają łamanie zabezpieczeń kufrów i skrzyń to wspomniany talent: Otwieranie zamków (trzy poziomy) oraz Ślusarz (jeden poziom zdolności, która sprawia, że wytrychy nie łamią się). Znajdują się one w kategorii: Rzemiosło.

W świecie gry najczęściej występują skrzynie pierwszo- i drugopoziomowe, dlatego chcąc dobrać się do większości łupów z kufrów, należy poświęcić przynajmniej dwa punkty nauki na talent: Otwieranie zamków. Trzecio poziomowe skrzynie zdarzają się rzadziej, ale oferują ciekawszy zestaw przedmiotów.

Warto dodać, że istnieją przedmioty - jak choćby Amulet poszukiwacza przygód, który znaleźć można już na początku gry - zwiększające poziom umiejętności: Otwieranie zamków.

Mini gra - ustawienie odpowiedniej kombinacji zapadek

Znajomość zdolności Otwieranie zamków na odpowiednim poziomie, upoważnia nas do podjęcia próby otwarcia skrzyni. Jednak zadanie sforsowania zamka na tym się nie kończy. Należy pozytywnie zakończyć mini grę. Ta wiąże się z ustaleniem odpowiedniej kolejności ustawienia zapadek za pomocą wytrycha. Przypomina to układankę, której kluczem do rozwiązania jest odnalezienie odpowiedniego szyfru.

W tym celu należy odnaleźć dwie pierwsze zapadki (punkty), które po ustawieniu, będą trzymały się nieruchomo (niebieski kolor), tworząc blok. Należy przesuwać wytrych od lewej do prawej strony, i odnaleźć te zapadki. Kolejny krok polega wyborze kolejnego punktu - przesuwając wytrych w lewo lub w prawo. Jeśli podjęliśmy błędną decyzję, wszystkie zapadki opadną i będziemy zmuszeni rozpocząć proces otwierania zamka od początku.

096
Podstawą jest odnalezienie dwóch zapadek, od których rozpoczniemy szukanie całej kombinacji.

Jeśli jednak udało się nam ustawić trzecią zapadkę poprawnie, należy znowu podjąć decyzję o przesunięciu wytrycha i wyboru następnego punktu (po lewej lub po prawej stronie bloku). I tak, aż do ustawienia ostatniej zapadki w prawidłowej pozycji, która zagwarantuje nam otwarcie skrzyni.

Kolejność ustawiania punktów dla danego zamka będzie zawsze taka sama. Dlatego, jeśli trakcie przesuwania wytrychem zapadki opadną, to część szyfru już znamy. Więc tak naprawdę, każda porażka przybliża nas do złamania zabezpieczenia.

Przy próbie otwarcia bardziej skomplikowanych zamków, może zdarzyć się taka sytuacja, że pomimo poznania kombinacji ustawienia kilku zapadek, to te - przy dalszym przekręcaniu wytrycha w lewo i w prawo - opadną. Znaczy to, że początkowa sekwencja znajduje się w innym miejscu, a poznana kombinacja jest tylko jej dalszą częścią. W takim wypadku należy rozpocząć ustawianie punktów od początku.

Wytrychy, którymi ustawiamy zapadki, mogą się łamać w czasie mini gry. Gdy będziemy przesuwać je, próbując sforsować zamek bez skutku, to stracimy jeden z łącznej puli. Sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy kolor wytrycha zmieni się z niebieskiego na czerwony.

097
Następnie szukamy kolejnych zapadek, które po przesunięciu wytrycha, nie opadną.

Zobacz też:

Wykorzystanie glitcha, który umożliwia otwierania zamków bez kończenia mini gry (testowano na PC)

Jeśli nie chcesz za każdym razem przechodzić mini gry związanej z otwieraniem zamków, można posłużyć się glitchem, który umożliwia otwarcie skrzyni bez żmudnego przesuwania zapadek. Wystarczy podejść do zamka i wejść z nim w interakcje, nie próbując go otwierać. Następnie skorzystaj z szybkiego zapisu (klawisz: F5) i voilà! Skrzynia została otwarta, można zabrać z niej zawartość.

Uwaga! Z racji faktu, iż opisany powyżej sposób otwierania zamków wynika prawdopodobnie z błędu gry, możliwe, że zostanie on naprawiony w patchu, przez co nie będzie możliwe skorzystanie z niego po jakimś czasie.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami