Na poprzednich stronach poradnika poruszaliśmy tematy dotyczące ogólnego spojrzenia na mechanikę rozgrywki w FIFA 18, między innymi formacje piłkarzy, jak najłatwiej uzyskać dokładne podania, a także prezentowaliśmy sztuczki techniczne i cieszynki po zdobyciu bramki.

To jeszcze nie wszystkie istotne sprawy związane z konfiguracją naszej drużyny. Poniżej poruszymy kwestie specjalnych ról zawodników, a na następnych stronach poradnika skupimy się na nadawaniu im wytycznych oraz ustalenia taktyki drużyny na boisku.

Poniżej możesz zapoznać się z przykładem okna drużyny. Opcję przejścia do tego okna mają przed meczem wszystkie tryby FUT, a także kariera menadżera czy zawodnika oraz mecze towarzyskie. Jeśli jednak poświęcasz więcej czasu na któryś z długoterminowych trybów, warto zadbać o odpowiednie skonfigurowanie zespołu wcześniej, niż przed samym meczem. Sprawi to, że z domyślnego ustawienia będziesz korzystał przed każdym spotkaniem. Na co więc możesz mieć wpływ w konfiguracji zespołu?

068
Dopasowanie składu przed każdym spotkaniem to bardzo ważna rzecz. Bierz pod uwagę przede wszystkim kondycję piłkarzy.

Pierwszym widokiem będzie rzut na podstawowy skład, który wybiega na murawę od pierwszego gwizdka sędziego. Możesz tutaj dobierać piłkarzy, którzy mają wystąpić w spotkaniu od pierwszej minuty. Niżej zauważysz zawodników z ławki rezerwowych, a jeszcze niżej pozostałych. Każdy z nich opisany jest domyślną pozycją, na której rozgrywa mecze, a także ogólną oceną oraz paskiem kondycji. Im bardziej zapełniony i zbliżony do koloru zielonego, tym piłkarz jest w lepszej dyspozycji.

Żółty lub czerwony pasek, zapełniony w mniej niż 75 procentach, oznacza zawodnika przemęczonego. Skorzystanie z jego usług w meczu jest bardziej ryzykowne - ktoś taki szybciej się zmęczy i przyniesie ryzyko kontuzji. Rotuj zatem składem i dawaj szanse młodym zawodnikom, jeśli nie masz do dyspozycji nikogo doświadczonego. Lepiej dać im odpocząć.

Drugą zakładką okna są formacje piłkarzy, o których pisaliśmy na innej stronie poradnika. Dlatego przejdziemy dalej i zajmiemy się rolami poszczególnych piłkarzy.

069
Dobór kapitana nie jest tak ważny, jak wybór domyślnego wykonawcy karnego.

O ile rola kapitana jest bardzo ważna w prawdziwym futbolu, tak w jego wirtualnym odpowiedniku nie jest zbyt istotna. Ma ona znaczenie raczej symboliczne, więc nie musisz specjalnie się nią przejmować. Dużo ważniejsze są wybory dotyczące wykonawców rzutów wolnych i rzutów rożnych, a także karnych. Porównuj statystyki piłkarzy i ustawiaj prawonożnych zawodników na rzutach wolnych z prawej i adekwatnie dla lewej strony. Nie jest to jednak reguła, zależy od stylu strzelania, który preferujesz w takich sytuacjach.

Większą fantazję możesz włożyć w rzuty rożne, tutaj dominująca noga będzie uzależniona od tego czy piłka po kopnięciu ma kierować się bardziej w stronę bramki, czy może odchodzić od niej w głąb pola karnego. Piłka odchodząca od bramki sprzyja zawsze bramkom zdobytym z główki, zaś dochodzącą docenią fani dostawiania nogi.

Krótko mówiąc, jeśli wykonujesz rzut rożny z prawej strony i oczekujesz piłki odchodzącej od bramki, wybierz piłkarza prawonożnego, zaś czatujesz na dochodzącą do siatki, koniecznie postaw na lewonożnego zawodnika. W dokładnie odwrotny sposób postępuj w przypadku rzutu rożnego z lewej strony. Pamiętaj również, że każdego wykonawcę stałego fragmentu gry możesz zmienić na samym początku. Wystarczy przytrzymać RT/R2 i wybrać danego piłkarza z rozwijanej listy.

Z tego samego powodu nie jest zbyt istotne, jakiego zawodnika dopiszesz do domyślnego wykonywania rzutów karnych. W każdym momencie możesz bowiem wybrać kogoś innego. Na tej pozycji warto jednak mieć kogoś solidnego, kto cieszy się wysokimi statystykami strzału czy wykorzystania karnych. W sytuacji, gdy sędzia wskazuje "jedenastkę" na naszą korzyść, to i tak staramy się strzelać karnego najlepszym możliwym piłkarzem.

Reklama

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redakcja Eurogamer.pl

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Więcej artykułów od Jerzy Daniłko

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały