Śródziemie: Cień Wojny - ekwipunek, bronie, ulepszenia i klejnoty

Wszystko o przedmiotach w grze.

Zarządzanie ekwipunkiem w grze może początkowo wydawać się skomplikowane, podobnie jak system ulepszania przedmiotów. W rzeczywistości jednak jest zupełnie odwrotnie i już po kilku walkach i zdobytych przedmiotach jesteśmy w stanie zrozumieć wszystkie zależności i różnice istniejące pomiędzy przedmiotami.

Na poniższym obrazku zaprezentowaliśmy przykładowy ekran ekwipunku, do którego wchodzimy poprzez wywołanie menu lub skrótem, czyli naciśnięciem na padzie krzyżaka w górę. Do podstawowego wyposażenia naszego bohatera należą:

040
Okno ekwipunku w Śródziemie: Cień Wojny
 • miecz (1) - ataki bezpośrednie, walka w zwarciu
 • sztylet (2) - ataki z zaskoczenia, skrytobójstwo
 • łuk lub młot (3) - ataki z dystansu
 • zbroja (4) - ochrania głównego bohatera
 • peleryna (5) - wspomaga skradanie się i ma dodatkowe funkcje zależne od rodzaju przedmiotu
 • pierścień (6)
 • zestawy legendarne (7) - możliwość skompletowania całego legendarnego ubioru i broni, zyskując dodatkowe bonusy
 • klejnoty (8) - służą do ulepszania przedmiotów, o czym piszemy nieco niżej.

Nowe bronie zyskujemy głównie po zabiciu kapitanów i większych przeciwników. Wówczas podnosimy je i przechodzimy na ekran ekwipunku, aby od razu móc zapoznać się z ich opisem i cechami szczególnymi (9) oraz porównać statystyki danej broni czy części ubioru. Okienko po prawej zawsze przedstawia nowy przedmiot.

041
Porównanie przedmiotów

Oprócz statystyki ogólnej zauważysz tu także czerwony lub zielony wskaźnik, który podpowiada ci czy przedmiot będzie lepszy, czy gorszy od aktualnie posiadanego. Jeśli jest gorszy, warto od razu go zniszczyć, przytrzymując przycisk ∆ / Y na padzie.

Zyskasz wówczas dodatkową walutę, miriany (10), którą będziesz mógł przeznaczyć choćby na skrzynie dostępne na rynku gry. Pamiętaj, że wyższy poziom nie oznacza zawsze lepszej broni czy części ubioru. Tyczy się to głównie tych przypadków, gdy posiadamy już heroiczny lub legendarny przedmiot.

Jak ulepszać broń i przedmioty, zdobywanie klejnotów

Każdą broń lub przedmiot można ulepszyć, nadając w ten sposób rzeczy dodatkowych cech i bonusów. Służą do tego sloty (8) pod każdą częścią ekwipunku. Każdy przedmiot ma tylko jedno takie gniazdo, które można wykorzystać, dopasowując tam klejnot. W grze Śródziemie: Cień wojny istnieją trzy rodzaje klejnotów:

 • czerwone - mają wpływ na siłę i zadawane ciosy
 • zielone - wpływają na wytrzymałość, przykładowo zwiększając maksymalne życie bohatera
 • białe - zwiększają szansę uzyskania bogactwa, na przykład poprzez upuszczenie waluty przez pokonanego przeciwnika lub zwiększają ilość zdobywanego doświadczenia.
042
Klejnoty i ulepszenia

Po wybraniu gniazda pod danym przedmiotem wybieramy typ klejnotu i w opisie sprawdzamy, na co będzie miał wpływ. Jeżeli efekt nas zadowala, zatwierdzamy wybór i czerpiemy z bonusów. Zawsze możemy zdemontować klejnot i wybrać inny. Klejnoty zdobywamy likwidując trudniejszych przeciwników, wykonując zadania różnego typu oraz niszcząc pomniki, czyli rodzaj sekretów i znajdziek.

043
Czerwony klejnot siły, a obok garść białych mirianów

Każdy klejnot występuje w pięciu różnych wersjach. Kolejne poziomy drogocennych kamieni powodują zdobycie większych bonusów, ale musimy je ręcznie wykuć. Klejnot na drugim poziomie wykujemy posiadając trzy przedmioty tego typu. Aby wykuć klejnot na trzecim poziomie, musimy posiadać trzy kamienie drugiego poziomu.

Koszt jest wówczas sumaryczny i zwielokrotniony - potrzebujemy aż dziewięciu klejnotów jednego koloru. Jeśli więc zależy nam na posiadaniu najbardziej zaawansowanego kamienia, na piątym poziomie, potrzebować będziemy kilkudziesięciu podstawowych klejnotów.

Warto jednak je zdobywać, gdyż umieszczenie takich przedmiotów w gniazdach ekwipunku zagwarantuje nam naprawdę przydatne bonusy, sprawiając, że rozgrywka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redaktor Naczelny

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami