Dobór odpowiedniej formacji na boisku to jedna z najważniejszych rzeczy związanej z taktyką piłkarską. Formacja, czyli mówiąc w uproszczeniu - ustawienie zawodników - określana jest kilkoma cyframi, które odpowiadają za liczbę zawodników w danej strefie boiska, poczynając od obrony. Do formacji nie wlicza się bramkarza, który zajmuje zawsze tę samą pozycję.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość formacji określane były trzema cyframi. Futbol zmienia się jednak z roku na rok, poszukując nowych i lepszych rozwiązań na dane sytuacje. Dziś spotykamy się z formacjami określonymi nawet pięcioma cyframi.

Pierwsza cyfra zawsze oznacza liczbę obrońców, druga pomocników, a trzecia napastników i/lub skrzydłowych. Do niedawna najpopularniejszą formacją była 4-4-2, która gwarantowała szczelną obronę, możliwość rozciągania gry na skrzydła, ale i konieczność zawężania rozgrywki pod polem karnym przeciwnika, ze względu na obecność dwóch napastników.

Ustawienie to zresztą wciąż jest stosowane w dzisiejszym futbolu, ale obecnie najczęściej spotykanym jest 4-3-3. Mamy tu więc do czynienia z czterema obrońcami, trzema pomocnikami oraz trzema napastnikami/skrzydłowymi.

040
Formacja 4-3-3 na przykładzie gry FIFA 18.

Jeżeli pomiędzy liniami znajdzie się miejsce dla dodatkowej cyfry (zazwyczaj jest to 1), oznacza to obecność piłkarza pomiędzy obroną a pomocą lub pomocą a atakiem. Często w takich miejscach umieszczani są środkowi pomocnicy defensywni lub ofensywni. Dodają oni równowagę pomiędzy liniami i mają jasno określone role.

Wybór formacji uzależniony jest od wielu rzeczy. Przede wszystkim ustawienie piłkarzy musi być zgodne z posiadaną kadrą. Jeśli chcesz grać systemem opartym na trzech napastnikach, ale posiadasz tylko dwóch klasowych zawodników na tej pozycji, rozważ lepiej formację 4-4-2.

Linię ataku możesz także rozbić na dwie części, na przykład 4-4-1-1, gdzie na szpicy będzie ustawiony główny napastnik, a tuż za nim drugi lub środkowy pomocnik ofensywny.

To samo tyczy się wszystkich innych linii. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego zawodnika na nietypową pozycję, sprawdź wszystkie dostępne formacje i dopasuj pod kątem tego, co możesz osiągnąć z obecną kadrą. Pamiętaj również, aby na każdą możliwą pozycję posiadać na ławce rezerwowych do najmniej jednego, zdolnego piłkarza.

Interesującą propozycją formacji, która wywodzi się z włoskiej piłki, jest 3-5-2. W takim ustawieniu w każdej chwili dwóch bocznych pomocników może błyskawicznie podłączyć się do ataku lub wesprzeć obronę, stawiając twardy mur nie do przejścia, wciąż pozostawiając aż trzech pomocników na środku boiska.

Chociaż ustawienie to jest coraz rzadziej stosowane we współczesnej piłce nożnej, doskonale sprawdza się co roku w grze FIFA. Podczas rozgrywki dopasowuj nastawienie ofensywne lub defensywne za pomocą krzyżaka na padzie (w lewo lub w prawo), a pomocnicy będą dostosowywać się tym samym do twoich zaleceń.

Formacje można zmieniać i dostosowywać na ekranie zarządzania drużyną. Możesz to zrobić z poziomu menu któregokolwiek trybu lub przed każdym meczem, wybierając stosowną opcję i przechodząc na zakładkę Formacji. Co więcej, formacje można zmieniać w każdej chwili trwania meczu, choć w trybach sieciowych liczba zatrzymań gry jest ograniczona.

Zmiana formacji podczas rozgrywki jest również bardzo ważna, gdy kontuzji dozna jeden z ważniejszych w twojej układance piłkarzy lub ktoś zostanie wyrzucony z boiska. W drugiej sytuacji dobrze jest wzmocnić linię defensywy, gdyż przeciwnik na pewno będzie chciał wykorzystać twoją grę w osłabieniu.

Eksperymentuj z różnymi ustawieniami i formacjami, najlepiej w meczach towarzyskich, aby poznać swoje ulubione ustawienie. Podczas rozgrywki musisz czuć się z formacją najbardziej komfortowo, jak to tylko możliwe.

Reklama

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redakcja Eurogamer.pl

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Więcej artykułów od Jerzy Daniłko

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

RekomendacjaFIFA 18 - Recenzja

Bezapelacyjny lider tabeli.

Powstanie kolejna powieść o wiedźminie

Andrzej Sapkowski pracuje nad nową książką.

Valve przejęło twórców Firewatch

Nowa gra studia Campo Santo wciąż powstaje.

Games with Gold maj 2018 - pełna oferta

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, Vanquish i inne.

Najnowsze

Powstanie kolejna powieść o wiedźminie

Andrzej Sapkowski pracuje nad nową książką.

Valve przejęło twórców Firewatch

Nowa gra studia Campo Santo wciąż powstaje.

Games with Gold maj 2018 - pełna oferta

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, Vanquish i inne.

God of War - Znaczniki informacji: Alfheim

Poznaj lokalizacje miejsc, gdzie możesz zdobyć wiadomości o świecie elfów.

Reklama