Choćbyś posiadał najbardziej bramkostrzelną i ofensywną drużynę w historii piłki nożnej, nigdy nie można strącać na drugi plan obrońców i ich roli podczas meczu. Dzięki skutecznej i prawidłowo działającej defensywie będziesz mógł odpierać ataki najbardziej zadziornych graczy, stosując kilka prostych sztuczek.

Wysoki pressing

Stosowanie wysokiego pressingu jest kluczowe w dzisiejszym futbolu. Oznacza to, że linia obrony jest ustawiona bardzo wysoko i cały zespół zmusza rywala do pozostawania jak najdalej od naszej bramki. Wszyscy zawodnicy, nie tylko ci defensywni, muszą naciskać na rywala rozgrywającego piłkę już od samego początku potencjalnej akcji.

Pozostając w niewielkiej odległości od przeciwnika zmuszasz go do szybszego oddania futbolówki, a często też do odegrania jej do tyłu. Im mniej miejsca na rozegranie piłki posiada rywal, tym większa szansa na popełnienie przez niego błędu i przejęcie futbolówki oraz wykonanie szybkiej kontry.

036
Staraj się naciskać rywali z piłką, ale nigdy za wszelką cenę.

Na dość skuteczny pressing jest także przygotowane gotowe ustawienie. Musisz najpierw użyć krzyżaka w górę, a następnie z wyświetlonej listy wybrać pressing lub wysoki pressing. Takie ustawienia i nękanie rywala ma jednak też zasadniczą wadę. Jeżeli któryś z piłkarzy przeciwnika zdoła się wyrwać na otwartą pozycję i otrzymać celne podanie, będzie nam ciężko o dogonienie go. Pressing stosuj zatem z głową.

Najciekawsze oferty i promocje dla graczy: Hity jesieni - zamów przed premierą. Zobacz także: Przeceny gier od EA

Przejmowanie piłki

Podstawowym ruchem, dzięki któremu utrzymujemy się cały czas w pobliżu rywala posiadającego piłkę, jest przytrzymywanie przycisku A/X. Samo to jednak nie wystarczy i finalnie będziesz musiał wykonać dodatkowy ruch.

Służy do tego przycisk B/○. Jednokrotne wciśnięcie spowoduje wykonanie próby odebrania piłki, a bieg za uciekającym rywalem i zastosowanie przycisku uruchomi nieprzepisową metodę zatrzymania, czyli pociąganie za koszulkę. Jeśli w ostatniej fazie gonitwy zdecydujesz się przytrzymać B/○ dłużej, twój piłkarz wejdzie w piłkę agresywniej, często nawet całym piszczelem. Jest to jednak zagranie ryzykowne, którym można sfaulować rywala.

Również ryzykownym zagraniem jest wślizg, który aktywujemy przyciskiem X/□. Dobrze jest wykonać go odpowiednio wcześniej, próbując przewidzieć miejsce, w które rywal będzie prowadził piłkę. Gdy jednak w nią nie trafisz, a zamiast tego uderzysz nogi rywala, niemal na pewno spowodujesz faul, chyba że przeciwnik przeskoczy nad tobą.

Natomiast nigdy nie wykonuj wślizgu od tyłu - istnieje duże prawdopodobieństwo, że po przewinieniu tego typu otrzymasz czerwoną kartkę i będziesz musiał kończyć mecz w osłabieniu.

037
Wślizgi muszą być bardzo przemyślane, aby nie zakończyły się nieprzepisowym zatrzymaniem rywala.

Gdy naciskasz rywala pamiętaj także, że w razie potrzeby możesz przywołać swojego kolegę do pomocy. Zrobisz to przytrzymując przycisk RB/R1 na padzie. Wówczas najbliżej ustawiony zawodnik podbiegnie w stronę rywala posiadającego piłkę. Jeśli będziesz trzymał przycisk wystarczająco długo, spróbuje ją także odebrać.

Wykonując ten ruch pamiętaj jednak, że w taki sposób pozostawiasz swoją domyślną pozycję, co może wykorzystać przeciwnik i szybko się tam ustawić, zyskując podanie od naciskanego rywala. Stosuj więc podwójny pressing z przemyśleniem i raczej nie pod własnym polem karnym.

Prawidłowa obrona

Podstawową zasadą zachowania w obronie jest cierpliwość i brak pochopnych decyzji. Podczas przygotowywania się do obrony raczej zdejmij palec z przycisku sprintu i postaraj się wyczuć rywala. Twój zbyt szybki bieg będzie dla rywala doskonałym powodem do próby łatwego cię minięcia.

Zamiast tego, gdy przeciwnik posiada piłkę i zbliża się coraz bardziej do twojego pola karnego, wracaj wszystkimi możliwymi piłkarzami, głównie obrońcami i pomocnikami, a nie naciskaj pod prąd. Gonić rywala możesz skrzydłowymi, a nawet - gdy zachodzi potrzeba - środkowymi napastnikami, o ile ich cechą charakterystyczną jest duże tempo.

Przede wszystkim jednak ćwicz. Najwięcej nauki wyciągamy na porażkach, a w przypadku wirtualnej piłki nożnej - niestety - na własnych. Prawdziwi gracze w rywalizacji sieciowej gwarantują mniejszą przewidywalność, dlatego to właśnie w trybach multiplayer musisz ćwiczyć najwięcej. Zawsze staraj się wyczuć styl gry przeciwnika i poprawiaj swoje błędy.

Reklama

O autorze

Jerzy Daniłko

Jerzy Daniłko

Redakcja Eurogamer.pl

Jerzy jest redaktorem naczelnym Eurogamer.pl. Z serwisem współpracuje od początku, a w ostatnim czasie nadzorował pracę działu poradników. Relaksuje się gotując i jeżdżąc autem w długie trasy. Nie lubi nudy, zastojów i głośnych sąsiadów.

Więcej artykułów od Jerzy Daniłko

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały