Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Unturned - multiplayer, rozgrywka sieciowa: dołączanie do serwera

Jak dołączyć do gry sieciowej.

Największą popularnością Unturned cieszy się głównie dzięki ciekawym rozgrywkom sieciowym. Wszystkie dostępne mapy są na tyle kompaktowe, że nie można tu mówić o nudzie, gdyż w okolicy dzieje się coś cały czas - spotykamy innych graczy, walczymy z zombie i staramy się po prostu przetrwać.

Zanim jednak dołączysz do rozgrywki sieciowej jakiegokolwiek typu, zwłaszcza PvP, czyli gracz kontra gracz, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, zachęcamy do rozegrania tutorialu oraz zapoznania się z trybem dla pojedynczego gracza. Ten opisany jest po prostu jako Singleplayer.

Jeśli jesteś już pewny, że chciałbyś dzielić któryś z dostępnych światów z innymi graczami, w głównym menu wybierz opcję Matchmaking (1). Jest to szybkie dołączenie do serwera, gdzie określamy tylko kilka opcji w kolejnym oknie.

Musisz więc określić mapę (a), na której będzie toczyć się rozgrywka oraz jej poziom trudności (b). Wówczas wystarczy, że naciśniesz przycisk Search (c). Jeśli chcesz zapoznać się z dokładnymi ustawieniami wyszukanego serwera, możesz nacisnąć More Info (d) lub zaufać szczęśliwemu trafu i szybko dołączyć do jakiegokolwiek serwera naciskając I'm feeling Lucky (e).

Kolejna opcja w głównym menu to Lobby (2), w którym możemy stworzyć własną rozgrywkę, do której zaprosimy swoich znajomych lub dołączymy tam do gry zaprojektowanej przez nich.

Jeśli jednak chcemy zagrać z większą liczbą graczy na klasycznym serwerze, ale wolelibyśmy dopasować rozgrywkę do swoich wymagań, na głównym ekranie gry wybieramy opcję Servers (3). Znajdziesz tam znacznie więcej opcji wyszukiwania serwera, na którym zechcesz się zmierzyć.

4. Rodzaj potyczek - wybór pomiędzy PvP, czyli gracz kontra gracz, lub PvE, czyli gracz kontra środowisko, gdzie zagrożeniem stają się tylko zombie i konieczność przetrwania.

5. Modyfikacje Workshop - określamy tutaj czy na serwerze mogą być używane modyfikacje dostępne w Steam Workshop. Jeśli nie modujesz gry i chcesz brać udział w rozgrywce bazującej tylko na podstawowych ustawieniach produkcji, wybierz opcję No Workshop.

6. Mapa - w tym miejscu możesz wybrać mapę, na której będzie toczyć się rozgrywka. Jeśli jest to ci obojętne, możesz zaufać losowemu doborowi lokacji, wybierając opcję Any Map.

7. Rodzaj widoku - określ rodzaj kamery: TPP lub FPP.

8. Ustawienia VAC - wybierz czy system anty-cheaterski ma być włączony, czy nie. Niektóre serwery dopuszczają używanie kodów, a więc nie zdziw się, jeśli natkniesz się na takie właśnie miejsce. Chcąc nie dopuścić do takiej sytuacji, po prostu zaznacz włączony VAC.

9. Zapełnienie serwera - określ liczbę graczy, którzy znajdują się już na serwerze. Możesz spróbować wyszukać też pusty i liczyć na to, że w trakcie zabawy ktoś do ciebie dołączy.

10. BattlEye - to dodatkowe zabezpieczenie przeciwko oszustom. Dobrze jest mieć włączoną tę opcję, a jeśli nie zainstalowałeś zabezpieczenia wcześniej, przed rozpoczęciem zabawy musisz to nadrobić.

11. Poziom trudności - składa się na to wiele czynników, między innymi zadawane obrażenia lub częstotliwość występowania zombie i skuteczność apteczek oraz jedzenia. Dostępne poziomy trudności to Easy (łatwy), Normal (standardowy) i Hard (trudny).

12. Pluginy - istnieją nakładki na grę, które zmieniają jej kolorystykę. Jeśli z nich korzystasz, możesz dokonać tu stosownego wyboru.

13. Kody - określ czy kody podczas rozgrywki mogą być legalnie wykorzystywane.



Po wyborze serwera warto jest spojrzeć na listę graczy w danym miejscu oraz to, jak długo znajdują się w danej lokacji. Im wyższe wyniki, tym na pewno są bardziej rozwinięci i wyposażeni, co może być frustrujące dla nowego gracza, który zdecydował się na rozgrywkę PvP. Może być to jednak atutem przy okazji serwera typu PvE.

Read this next